Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Podpora solárních zdrojů znamená další zchudnutí sociálně slabých

12. 01. 2022 7:00:00
Další podpora instalace i menších solárních elektráren na střechách soukromých domů znamená přesouvání cenových nákladů za elektřinu na bedra chudších spoluobčanů.

Vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení uvedla: „Přispějeme k rehabilitaci fotovoltaiky, protože ji považujeme v našich geografických podmínkách za klíčový obnovitelný zdroj. Přispějeme ke zřízení nových fotovoltaických zařízení na minimálně sto tisících střech do roku 2025.“

Málokdo informovaný zapomene na solární tunel, který kvůli nehorázně nastavené podpoře solárních elektráren do roku 2010 nepochybně tehdejšími zainteresovanými politiky přijde české daňové poplatníky do roku 2030 na 800 miliard korun. Co má tedy znamenat výraz „rehabilitace“? Solární energetika je naprosto klíčovým předmětem širokého toku dotací jak z rozpočtu EU, tak národních zdrojů na léta 2021 až 2027. Čerpat mohou jak soukromníci pro svou vlastní spotřebu, tak firmy, které chtějí dotace na fotovoltaické elektrárny (FVE) do výkonu 1 MWp i vyšší. Nyní se tedy tyto dotační programy rozjely naplno a jásavý tón článků a komentářů solárních lobbistů se podobá ryku polnic vojenských vůdců vracejících se z vítězného tažení.

Má-li být Green Deal také pro českou vládu hlavně příležitost čerpat eurounijní dotace (i když by se nemělo zapomínat, že nemalá část peněz z EU jsou půjčky k vrácení), tak se tomu i pětibarevný kabinet Petra Fialy bezproblémově podvoluje. Ovšem tyto dotace, jež jsou Bruselem „omašličkovány“ výhradně zelenou barvou, tedy direktivně určené na podporu OZE, způsobí na druhém konci kauzálního řetězce nemalé problémy. Protože jako obvykle se ďábel skrývá v detailu. 100.000 střech se solárními panely pro příštích čtyři roky působnosti tohoto kabinetu očividně nejsou nesplnitelným cílem. V roce 2021 bylo do sítě připojeno 9321 nových FVE o celkovém výkonu 62 MW, tj. je v průměru 6,65 kW na jednu instalaci. Zvednout tento počet každý rok 2,5násobně s deštěm dotačních milionů si představit lze. Navíc nemalá část Čechů si tváří v tvář explozi cen elektřiny pořídila malou solární instalaci bez dotací a bez připojení do sítě. Vedle plánů skupiny ČEZ postavit s dotační podporou velké FVE s kapacitou 6 000 MW (bezmála trojnásobek současné kapacity FVE) jsou tyto plánované střešní instalace doplňkem velkých solárních projektů.

Pojďme počítat: Má-li jít podle publikovaných dat o střešní instalace s výkonem celkem až 1000 MW, podle analýzy ERÚ a výroby z FVE v roce 2020 (3% podíl na celkové výrobě z kapacity 2,2 GW) lze usuzovat, že tato dodatečná kapacita by nám přerušovaně vyrobila od jara do podzimu asi 1,7 % z celkové roční spotřeby v ČR. To naprosto devalvuje jakoukoli validitu představ a ideologických prohlášení, že solární zdroje by měly do roku 2033 nahradit uhlí. V roce 2020 byl podíl hnědého a ještě zbytkového černého uhlí na výrobě elektřiny 43 %, ale na čisté spotřebě to bylo 52 procent.

Kde jsou v solárních plánech skryty další zásadní problémy? Stačí poptat solární firmy na trhu, poptávka už loni byla vysoká a energetická krize ji umocnila. Už teď dodavatelské firmy nestíhají a není dost vysoce kvalifikovaných elektromontérů, bez nichž je instalace FVE za statisíce korun včetně dotace opravdu rizikovou záležitostí. Podle největšího hráče na trhu střešních instalací FVE, společnosti ČEZ, si zákazník s dokončením zakázky počká až čtyři měsíce. Riziko požárů bez fachmanů a revize není malé a pojišťovny v takovém případě většinou pojistku nezaplatí. Ačkoli prodavači světlezelených zítřků slibovali pokles cen solárních technologií, opak je pravdou. Obrovská celosvětová poptávka hnaná politickými plány dekarbonizace ve vyspělých zemích celého světa nalézá v Číně, která vyrábí 95 % světové produkce křemíkových panelů a která rozumí zákonitostem kapitalistického trhu, svou odpověď v rostoucích cenách panelů, měničů, baterií a dalších potřebných technologií. Německo instalovalo loni v nových FVE 100krát větší kapacitu než ČR a chce každoročně do roku 2045 stavět ve FVE 1,5 GW. Je také otázkou, zda urychlované plány na obří kapacity FVE je vůbec možné realizovat s ohledem na potřebné suroviny a neexistující efektivní recyklaci vysloužilých panelů, kdy naprostá většina jich končí v drtičích nebo na skládkách (viz zpráva).

Nejde však jen o technické či surovinové limity. I ve fotovoltaice jde o peníze až v první řadě. Jak už autor tohoto článku psal v předchozím blogu, stále rostoucí počet občasných zdrojů energie (OZE) v Německu znamená, že tyto hlavně solární a větrné elektrárny se navzájem ve své nadprodukcí elektřiny v téže době kanibalizují, takže nízká cena elektřiny je vyžaduje nejméně do roku 2040 dotovat. Problém spočívá v tom, že určitý typ OZE vyrábí zároveň na většině území a vytváří extrémní převis nabídky nad poptávkou, čímž sráží ceny elektřiny na trhu k nulovým nebo dokonce záporným hodnotám. To vidíme v jarních a letních měsících v Německu i jinde. Současně proto musí Němci provozovat paralelní energetiku v konvenčních zdrojích, jež jsou v době upřednostňované produkce z OZE uměle brzděny, ale dostávají tzv. kapacitní platby, v podstatě jako kdyby „jely“ naplno. Vše platí samozřejmě zákazník, a to bohužel nejen německý, ale kvůli středoevropské burze také český. A protože tento nestabilní systém budováním dalších OZE ještě roste, dnešní cena energie považována za „extrémní“ či „přechodnou“, se hrozí stát „standardem“.

Na skutečnost, že s růstem počtu a kapacitou OZE se bude snižovat jejich konkurenceschopnost už v únoru 2019 upozornila analýza Mezinárodní agentury pro energii (IEA). A to dle nové metodiky přehodnocených srovnávacích cen elektřiny (VALCOE). VALCOE vychází ze základu LCOE, který zahrnuje nejen základní nákladové prvky (jimiž výhradně argumentují propagátoři FVE), ale přidává také tři kategorie hodnoty v energetických systémech: energii, flexibilitu a kapacitu. IEA vypočítává, že relativní konkurenceschopnost solární energie na přidanou jednotku ve skutečnosti s růstem kapacity těchto zdrojů klesne, protože se budou stupňovat i problémy spojené s přizpůsobením poptávky, kterou přerušované zdroje jako FVE a VTE nemohou pokrýt.

Vedle nutnosti dlouhá desetiletí politicky i dotačně podporovat OZE zůstává zcela mimo pozornost i realistických politiků v ČR skutečnost, že nejen dotační podpora, ale i prosté zavádění solárních zdrojů bez podpory přináší významnou úlevu majetným lidem v ČR, jež si mohou dovolit plně nebo s dotacemi kofinancovat instalaci svých solárních zdrojů. A tyto ušetřené peníze za nespotřebovanou elektřinu se ve fixních nákladech výrobců elektřiny fakticky přenášejí na chudší Čechy, kteří si fyzicky (např. ve velkých bytových domech) a finančně nemohou dovolit investovat do náročných úsporných technologií, jako je domácí solární elektrárna.

Jak je to možné? Cena elektřiny v sobě obsahuje devět položek: pokles spotřeby s každou ušetřenou kWh znamená také pokles výběru v položkách závislých na výši spotřeby. Vedle vlastní silové ceny elektřiny (2/5 ceny je dnes emisní povolenka) je to zejména platba za distribuci, platba za podporu výkupu elektřiny z OZE, dále (tzv. ekologická) daň z elektřiny, poplatky za činnost operátora trhu a za systémové služby. Jediná složka ceny, které přímo nezávisí na skutečné spotřebě, je platba za jistič, který si ale logicky majitel soukromé FVE může také snížit. A nad osmi základními složkami ceny elektřiny pak „trůní“ 21% daň z přidané hodnoty jako zásadní příjem státu.

Pokud nezmění celé paradigma nesmyslné a nekonečné podpory OZE, které nejsou s to spolehlivě kvůli povětrnostním vlivům a střídání dne a noci zásobovat české podniky a domácnosti v zimě (nejen) elektřinou, český stát při dalším vyřazování stabilních zdrojů už brzy pocítí nedostatek a proto také další vzestup ceny elektřiny. K tomu se ještě prohloubí sociální nerovnost tak, jak se úspory elektřiny bohatších občanů přenesou na bedra chudších. Uvědomuje si vláda a její experti všechny tyto negativní aspekty zcela liché a drahé sázky na uvažovanou „rehabilitaci“ fotovoltaických zdrojů?

Jak napsal energetický expert USA Michael Shellenberger, covid urychlil mnoho trendů a jedním z nich je poznání, že nespolehlivé a na počasí závislé obnovitelné zdroje nemohou pohánět moderní ekonomiky.

Autor: Milan Smutný | středa 12.1.2022 7:00 | karma článku: 29.77 | přečteno: 662x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7017 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Richard Neugebauer

Otloukánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Proč ten "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže" nezajistí ceny jako v Německu? A proč řetězce neposlouchají ministry?

10.12.2023 v 16:41 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 102 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ekonomický úpadek má tento název

Čím dál více lidí dnes pociťuje, že se děje něco zvláštního. Někdo to více vnímá skrz inflaci a rostoucí ceny potravin a energií, někdo jiný je pro změnu citlivější na genderová témata nebo přistěhovalectví.

10.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 44.69 | Přečteno: 5324 | Diskuse

Jiří Stržínek

Proč profesor Fiala a ani bankéř Síkela neposlouchají rady energetických odborníků,

jako jsou například doporučení od Jaroslava Míla, bývalého ředitele fy ČEZ a zmocněnce pro jadernou energetiku.

9.12.2023 v 18:37 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 889 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 85 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23298 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...