Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Solárníci dostali velikonoční nadílku za zákaz výroby

O Velikonocích dostali solárníci bohatou nadílku, i když nevyráběli. Kvůli nadprodukci elektřiny je totiž ČEPS poprvé v historii odstavil. Problém se bude prohlubovat, protože politika jde na ruku zelené dotační lobby. 

Na Velikonoční pondělí bylo po celém Česku krásně, což se všem občanům líbilo. Nikoli energetikům. Solární panely totiž vyrobily více elektřiny, než v den pracovního klidu dokáží podniky a domácnosti spotřebovat. Kvůli slunečném počasí v sousedních zemích nebylo kam přebytky exportovat. Přebytek může síť ohrozit blackoutem stejně jako nedostatek elektřiny.

Státní správce sítě ČEPS proto během pondělí asi na dvě hodiny odpojil od sítě solární elektrárny o výkonu zhruba 400 MW. Stalo se to poprvé v historii. Technicky je to jednoduché: vypnou se střídače, solární panely tak nic do sítě nepošlou a s panely se nic nestane. Samozřejmě to jde jen u registrovaných velkých FVE, protože u tisíců malých zdrojů na střechách soukromých domů to bez existence chytrých sítí (smart grids) je to prakticky nemožné. Majitelé solárních elektráren postavených s pomocí dotací dostanou za odstavení svých FVE peníze. V podstatě stejné, jako kdyby vyráběly. Podle mluvčího ČEPS půjde o „jednotky milionů korun". Ovšem ze současných milionů kompenzace za nařízenou nevýrobu hrozí být vbrzku miliardy.

Pod tlakem obřích dotací počet instalací FVE loni v Česku prudce vzrostl. Za rok 2022 bylo zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziročně nárůst o 366 procent. Vysoká poptávka pokračuje i letos. Naráží nejen na nedostatek materiálů a odborníků, ale také na amatéry, neřkuli podvodníky. Roste riziko, že tisíce nových majitelů malých solárních zdrojů nikdo k celostátní síti nepřipojují. Proč? Problémem není jen hrozba nadprodukce v kombinaci s malým odběrem ve dnech pracovního klidu, ale také vlastní kapacita elektrické sítě. Ta byla totiž dosud dimenzovaná na velké centrální zdroje a není zatím připravena pojmout tisíce malých výrobců, jejichž produkce je občasná a přerušovaná. Státní firma ČEPS proto ve své varovné analýze zdrojové přiměřenosti české přenosové soustavy MAF CZ 22 (komentář zde) 1. března upozornila, že taková zásadní změna zdrojů si vyžaduje investici do všech druhů sítí v ČR 400 miliard korun. Odhaduje se, že přitom každých 60 miliard investic znamená jednu korunu navíc k ceně každé jedné kWh elektřiny.

Společnost ČEZ Distribuce nedávno uvedla, že v ČR je pod budoucí smlouvou připravena k připojení kapacita 12,8 GW, v drtivé většině solární. Krizovou situaci na letošní velikonoční pondělí způsobila nadvýroba ze současné kapacity FVE 2,4 GW, která se tedy má nejméně zpětinásobit. Solární byznys je opět neuvěřitelně výnosný: majitel má obří dotace na stavbu FVE, garanci výkupních cen, kdy – podle očekávaného růstu vzájemně se kanibalizují nadprodukce - budou výkupní ceny klesat až k nule či dokonce do záporu. A jako o Velikonočním pondělí v případě nutnosti úplného odstavení FVE v síti dostanou příslušné kompenzace. Zatímco výhody pro solárníky jsou maximální, povinnosti vůči zásadnímu požadavků bezpečnosti a stability sítě nemají žádné. Zatímco jsme ještě nezaplatili největší polistopadový finanční tunel, který solárním baronům v letech 2010 až 2030 přinese z kapes daňových poplatníků 800 miliard korun, vjíždíme do nového solárního tunelu.    

Dominantní energetická firma ČEZ, která odpovídá za 80 % české energetiky a v níž česká vláda vlastní 70 % akcií, pokračuje v realizaci své zelené strategie. Ambiciózně chce ČEZ ukončit výrobu z uhlí už v roce 2030, snad s výjimkou nejmodernější uhelné elektrárny Ledvice. Následná nedostatečná těžba uhlí ovšem povede ekonomicky k zavření dolů i pro ostatní subjekty, jež uhlí potřebují pro své soukromé elektrárny a teplárny. Hlavní ekonom ČEZ Pavel Řežábek v Hospodářských novinách 14. dubna vylíčil světlé zelené zítřky ČEZ s tím, jak bude budovat solární a nově také masivně větrné elektrárny. Je to prý garance levných cen a bezpečné energetiky. Je tristní číst bezuzdné lži od vysokého manažera ČEZ, kdy pan Řežábek zřejmě nevnímá zákony fyziky a přírody, kdy všestranně dotovaná solární energie je dostupná 10-12 % z času roku, rovněž tak dotované větrné elektrárny  v Česku mají časovou využitelnost kolem 20 %. Rok má ovšem celkem 8760 hodin a v drtivé většině času tak OZE nevyrábějí vůbec nic. Díky produkci ze slunce a větru se sice nemusí elektřina vyrobit z uhlí, ale emisní uhelné a případně nové plynové zdroje musí zůstat v pohotovostní záloze.

Omezování produkce z uhlí a plynu ve prospěch solárů a větrníků ovšem musí být samozřejmě také dotováno, jinak by takové zdroje zbankrotovaly. Takže součet nákladů na nové tzv. obnovitelné zdroje a potřebné záložní emisní zdroje v kombinaci s obřími investicemi do sítě a její složitým řízením a případně drahými úložišti vytváří třaskavý mix prudce rostoucích nákladů a tím i cen elektřiny i tepla pro spotřebitele. Jestliže se v EU i v Česku mluví o potřebě úložišť energie, jsou v podstatě jen dvě: obří baterie a výroba zeleného vodíku z případné nadprodukce ze solárů a větrníků. Jak spočítal think-tank Realistická energetika a ekologie, na zásobování elektřinou celé ČR pouze na 24 hodin by byla potřeba postavit bateriové úložiště velké jako vesnice, které by s 10letou životností přišlo finančně na ekvivalent ročního HDP země. Produkce zeleného vodíku elektrolýzou při zřetězení všech nákladů podle výpočtu profesora Františka Hrdličky z ČVUT potřebuje na výrobu 1 kWh z vodíku investici 3,9 kWh z jiného druhu elektřiny.      

Jak ve své analýze a také na semináři v Senátu o energetice dne 13. dubna upozornil šéf ČEPS Martin Durčák, s ohledem na upřednostňovanou instalaci občasných zdrojů energie dominantně ve FVE si bude muset ČEPS objednat a samozřejmě zaplatit nové zdroje výkonové rovnováhy. Z logiky by to měly být zřejmě asi tři velké paroplynové elektrárny financované tzv. kapacitními platbami. Jejich povolení je ovšem třeba napřed asi 3 roky dojednávat s Evropskou komisí. Kdo ale ze soukromých podnikatelů takové nové elektrárny včas postaví, když nemá jasnou perspektivu jejich provozování a návratnosti své investice s tím, že i zemní plyn je vnímaný v EU jen jako přechodné emisní palivo a Německo s ním chce ve prospěch zeleného vodíku skoncovat už v roce 2035?

Politicky prosazované ukončení výroby energie z uhlí do roku 2030 podle analýzy ČEPS dovede Česko již od roku 2025 k rostoucí závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí, kdy podle výpočtů ČEPS přijde jedna dovážená kWh na 11,50 kč silové elektřiny v dnešních cenách (plus regulované položky a daně). Protože podle ČESP se má do roku 2040 čistá spotřeba elektřiny proti loňsku zdvojnásobit na 120 TWh ročně (mj. v důsledku přechodu na elektromobily a tepelná čerpadla), v tomto roce už bude chybět stabilní elektřina 1085 hodin v roce, pochopitelně nejvíce v zimních měsících roku. Energetici si pak nedodávku takové elektřiny oceňují na 96 korun za 1 kWh silové elektřiny.  

Na zmíněném semináři v Senátu 13. dubna od všech vystupujících v podstatně jednohlasně zazněl požadavek, aby se Česko maximálně soustředilo na urychlení výstavby čtyř nových velkých jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně a na jejich regionální doplnění o budoucí technologii malých modulárních reaktorů. Do doby jejich zprovoznění by byl předčasný odchod od uhlí nesmírným rizikem pro rozvrat energetiky a další existenci průmyslu, který Česko živí. Zvítězí špinavé zájmy (nejen) solární lobby, nebo racionalita, fakta a čísla?

Autor: Milan Smutný | pátek 14.4.2023 19:45 | karma článku: 34,12 | přečteno: 1012x
  • Další články autora

Milan Smutný

Šokují zpověď místopředsedkyně EK V. Jourové o nereálnosti tzv. Zelené dohody EU

Pět let je hlavním tématem politiky EU boj s CO₂. Jeho neutralizace do roku 2050 prý omezí klimatickou změnu. Tvrdé dekarbonizační nástroje ale srážejí ekonomiku EU na kolena. Nový Evropský parlament bude muset reagovat.

25.4.2024 v 14:07 | Karma: 34,99 | Přečteno: 1156x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 29,04 | Přečteno: 765x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma: 36,44 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO2 z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma: 45,30 | Přečteno: 10167x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Zazvonil zvonec a pohádkám o čisté elektromobilitě v EU je konec

V pondělí večer 4. března vybuchla v sídle EU v Bruselu bomba, aniž by si toho klíčová média všimla: Evropský parlament přijal na návrh Evropské komise usnesení, že elektrické auto není automaticky klimaticky neutrální auto.

9.3.2024 v 0:10 | Karma: 46,92 | Přečteno: 22813x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Kdysi ji voda nezajímala, teď jí chybí. Francii dráždí hráz Ženevského jezera

18. května 2024  17:07

Švýcarsko nemá o vodu nouzi. Jeho sousedé však ano. Francie, kterou loni zasáhla extrémní sucha, se...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Rakouská policie překazila útok 14leté islamistky, chtěla použít nůž a sekeru

18. května 2024  16:46

Rakouská policie oznámila, že překazila teroristický útok nožem ve Štýrském Hradci, který plánovala...

Charkovská oblast evakuovala deset tisíc lidí. Situace je kritická, míní expert

18. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:10

Sledujeme online Ukrajina od zahájení ruského pozemního útoku v Charkovské oblasti v minulém týdnu evakuovala už...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 121
  • Celková karma 36,32
  • Průměrná čtenost 2365x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik