Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

8. 11. 2023 8:00:00
Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

Aby si snad média od předsedy vlády ČR Petra Fialy neoddychla, jeho komunikační tým rozšířil za jeho pobytu v Africe (spojené s mimořádným faux pas v podobě odmítnutí české vládní delegace Nigérií), na síti X video o "testovacím" nákupu potravin v bavorském Waldsassenu a pro srovnání v nedalekém Chebu. Český předseda vlády pro sebe s překvapením zjistil, že v Německu jsou ceny jím vybraných základních potravin nižší než v ČR, a jsou výhodnější ještě více tím, že jejich gramáž je v Německu větší. A jaký byl závěr předsedy vlády: s výsledky se chce obrátit na výrobce. „A budu po nich chtít slyšet vysvětlení,“ prohlásil P. Fiala. Trapnost celé reportáže 7. listopadu korunoval nejčtenější německý deník, bulvární Bild Zeitung s tím, že i český předseda vlády nakupuje levněji v Německu, protože v Česku je kvůli vysoké inflaci draho. Tomu se říká vládní propagace České republiky.

Připomeňme, že Petr Fiala je prvním profesorem politologie, který byl jmenován v historii České republiky. Takže bychom mu měli položit naléhavé otázky: Co chtěl touto reportáží proboha politicky dosáhnout? Že pečuje o blaho lidu své země a vnímá jeho starosti s drahotou? Že dokonce někdy sám nakupuje? Že vnímá nejnovější analýzy a zprávy, že polovina českých domácností sotva na konci měsíce vyjde se svými příjmy? Že už jeden milion Čechů žije pod hranicí chudoby a dva miliony dalších se k ní blíží? Že 17 měsíců po sobě klesají tržby a spotřeba domácností? Že Česko ze všech zemí OECD vinou inflace nejvíce postihlo snížení průměrných příjmů? Že je Česko jedinou zemí, která se po covidové pandemii nevrátila k hospodářskému růstu?

Nákupní reportáž premiéra na síti X a její vyznění svědčí jak o naprostém politickém amatérismu samotného Petra Fialy, tak o diletantismu jeho komunikačního týmu. Podobných reportáží se srovnáním cen potravin, ale i dalšího spotřebního zboží výhodnější pro Čechy v (dosud) chudším Polsku a dokonce i v bohatém Německu a Rakousko, jsou plná média. Hlavně desetitisíce Čechů takto neustále už dle odhadů za miliardy korun nakupují v uvedených zemích, plní tržby zahraničních firem a platí daně na úkor Česka. Ovšem takové hlasování nohama je vždy to nejupřímnější. Ostatně analytický tým premiéra by nepochybně dostal dobrý obrázek nákupních cen v uvedených zemích z internetových prezentací příslušných supermarketů a nemusel by na nákup do Bavorska hnát vytíženého předsedu vlády, jemuž doma hoří jedna naléhavější agenda za druhou. Nebo že by komunikační tým kolem Petra Fialy chtěl opisovat z marketingové kuchyně šéfa opoziční ANO Andreje Babiše a jeho populistického pořadu Čau, lidi? Pro politika není nic horšího, než když se stane trapným a směšným.

Už od nástupu zničující inflace v České republice, která od posledního čtvrtletí 2019 dosud znehodnotila mzdy, platy, úspory a důchody Čechů oficiálně o 33 % (analytička Lenka Zlámalová píše o 37,5 %), se vede ohnivá debata, kdo může za prudký růst cen potravin. Neustále spolu zápasí jejich domácí výrobci se zpracovateli a samozřejmě s prodejci a házejí vinu jeden na druhého. Ovšem Česká republika je potravinově soběstačná už asi jen z poloviny, takže na konci tohoto řetězce je skutečně prodejna. A těm v Česku dominují – jak všichni víme – supermarkety v rukách německých vlastníků.

Na prvním místě je v Česku v Evropě největší maloobchodní řetězec v Evropě, německá Schwarze-Gruppe. Ta provozuje také v ČR stovky hypermarketů a supermarketů Kaufland a Lidl, jež měly v roce 2021 obrat kolem 64 miliard korun. Je silně doplňuje další německá skupina REWE, provozující supermarkety Penny s obratem 41 mld. korun v roce 2021. Do skupiny REWE patří také rakouský řetězec Billa, který měl v ČR v roce 2021 obrat přes 31 miliard. Tyto obraty s ohledem na inflaci a růst cen nepochybně loni i letos dramaticky vzrostly a s nimi i zisky vlastníků.

Co je v Česku viníkem vysokých cen potravin? Člověku v pozici lídra pravicové ODS by to mělo být přece jasné: nedostatečná konkurence, zničující vliv obchodních i potravinářských oligopolů a nefunkční orgány státní správy a kontroly zejména v podobě Úřadu pro hospodářské soutěž či České obchodní inspekce. Jak jinak jde zdůvodnit skutečnost, že tentýž výrobek v stejnojmenném supermarketu nedaleko od sebe, ale na opačné straně hranice mezi ČR a Německem, ČR a Rakouskem a ČR a Polskem je v Česku dražší? Úspory z rozsahu s ohledem na velikost trhu a obrat jsou jen výmluvou. Stejně jako to, že někdejší zápas o stejnou kvalitu potravin a dalších produktů v zemí EU, který si na prapor svého působení vepsala členka Evropské komise Věra Jourová, skončil do prázdna v úspěšném lobbistickém tlaku evropských koncernů. Na ně si ovšem vládní kádři neodváží došlápnout, asi jediným viníkem zase bude přece Holding Agrofert, aniž bychom se levných drůbežích separátů z této dílny chtěli zastávat.

Ale bude ještě hůře. Nad návrhy ceníků Energetického regulačního úřadu (ERÚ) kolem návratu podpory obnovitelných zdrojů a zvyšování nákladů na distribuci v důsledku rostoucího počtu solárních elektráren do faktur domácností a podniků se nyní rozhořela velká debata. Členové vládní koalice hovoří o růstu cen elektřiny od příštího roku „v řádu jednotek procent“, opozice opřená o stále větší počet energetických expertů pranýřuje zdražení mezi 70 % pro domácností až po 200 % pro podniky.

Jestliže úpadkem úvěrové aktivity a spotřeby domácností, tedy hospodářskou recesí, se letos podařilo snížit inflaci na jednocifernou úroveň, od ledna 2024 by prudké zvýšení cen elektřiny a možná i plynu v řádech miliard musely české podniky chtít opět promítnou do svých výrobků. Nebo zbankrotovat a poslat lidi na pracák. Protože právě dnes již standardně trojnásobná cena elektřiny a plynu (v důsledku urychlované dekarbonizační politiky EU včetně ČR spojené s vypínáním emisních, ale stabilních energetických zdrojů) ve srovnání s dobou před covidem byla, je a bude hlavní hnací silou inflace. Nikoli náhodou koreluje růst cen energie v posledních třech letech s růstem inflace. Chceme-li takto v nezvládnuté energetické transformaci nadále krmit tygra inflace, nakonec nás všechny sežere.

Pokud (by) bylo cílem kontrolního nákupu Petra Fialy zahájit proces žádosti Česka o připojení v podobě 17. spolkové země Německa, pak by autor této reportáži dokázal rozuměl. I Češi by v náruči německého blahobytu měli dnes v SRN garantovanou minimální mzdu 12 eur za hodinu, tedy dle dnešního směnného kursu měsíční příjem přes 47 000 Kč brutto. Průměrná hrubá mzda v celé české pracující populaci byla letos v 2. čtvrtletí 43 193 korun. S tím bychom zvládli i německou cenu energie, která je jen o málo větší než česká. Ostatně na oblibě stoupající krajně pravicová Alternativa pro Německo v některých svých dokumentech nadhodila i otázku navrácení českých Sudet pod německou svrchovanost. S ohledem na fakt, že Němci chtějí mít už za 6 let v solárech a větrnících 350 GW a v roce 2035 dokonce 700 GW proti současným 144 GW, budou potřebovat nový životní prostor (Lebensraum) pro obyvatele 83milionového Německa s průměrným počtem lidí na 1 km² dvakrát větší než v ČR. Protože jejich dosavadní životní prostor do značné míry obsadí desetitisíce obřích větrných elektráren stovky milionů solárních panelů.

Upozornění: Pokud by někoho tento poslední autorův odstavec vyděsil, tak jde jen o sarkasmus, ironii, nadsázku. Ovšem s využitím reálných dat.

Autor: Milan Smutný | středa 8.11.2023 8:00 | karma článku: 45.14 | přečteno: 6689x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7016 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 964 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Richard Neugebauer

Otloukánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Proč ten "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže" nezajistí ceny jako v Německu? A proč řetězce neposlouchají ministry?

10.12.2023 v 16:41 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 83 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ekonomický úpadek má tento název

Čím dál více lidí dnes pociťuje, že se děje něco zvláštního. Někdo to více vnímá skrz inflaci a rostoucí ceny potravin a energií, někdo jiný je pro změnu citlivější na genderová témata nebo přistěhovalectví.

10.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 44.37 | Přečteno: 4918 | Diskuse

Jiří Stržínek

Proč profesor Fiala a ani bankéř Síkela neposlouchají rady energetických odborníků,

jako jsou například doporučení od Jaroslava Míla, bývalého ředitele fy ČEZ a zmocněnce pro jadernou energetiku.

9.12.2023 v 18:37 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 875 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 85 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23292 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...