Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Dle tarifů ERÚ zdraží elektřina o desítky procent a vláda tedy lže, že nikoli

1. 11. 2023 18:08:56
Kolem „návrhu“ regulovaných cen elektřiny od Energetického regulačního úřadu nastal dle očekávání obrovský rozruch. Vyplývá z něj významný růst cen elektřiny, v D02d o 28 %. Vláda to hned v rozporu s fakty popřela.

V noci na úterý zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ) 90stránkový dokument, který je pro dotčené odborné instituce „návrhem“, jak se v cenách elektřiny vyrovnat jednak s přesunem státem hrazených poplatků na tzv. obnovitelné zdroje (POZE) zpět na spotřebitele, jednak v jaké výši do cen zohlednit náklady na dekarbonizační politiku. Ta spočívá v postupném vypínání stabilních zdrojů z uhlí a jejich náhrada přerušovanými, nestabilními zdroji ze slunce a větru. Ty ovšem vyžadují obrovské investice do posílení a správy sítí, jež státní firma ČEPS ve své analýze MAF CZ 2022 z března t.r. spočítala na 400 miliard korun. Podle komentáře Seznamu Zprávy bude zvýšení regulovaných poplatků s dominancí distribučních činit 28 % až 100 % dle příslušného tarifu a distribučního regionu.

Návrh ERÚ a mediální odezva na ni vyvolala takový rozruch, že premiér Petr Fiala narychlo svolal mimořádnou tiskovou konferenci, na které on, jeho ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura veřejnost ujišťovali, že navýšení cen bude „jen v řádu jednotek procent“. Zejména šéf resortu odpovědného za energetiku Síkela ve Strakově akademii zaperlil opět zcela amatérsky tvrzením, že „hlavním důvodem navýšení regulovaných částí jsou jednak nárůsty cen na světových trzích oproti minulým obdobím a skutečnost, že stát na sebe letos převzal náklady na regulované ceny“ (zvýraznění textu autorem).

Ani jedna část Síkelova tvrzení není pravda: Regulované položky jsou v drtivé většině odrazem domácích českých nákladů a nemají se světovými trhy nic co do činění. Vláda zdaleka nepřevzala na sebe všechny regulované složky ceny elektřiny (viz tabulka struktury cen), pouze distribuci se ztrátami a POZE. Ministr Síkela, jehož zbytnělým egem dle médií nejmajetnějšího člena české vlády by se dalo vydláždit Václavské náměstí, tak navazuje na svůj doklad o odborných znalostech resortu v termínu „závětrné“ elektrárny, který v energetické krizi použil namísto správného pojmu „závěrné elektrárny“, jejichž nejvyšší náklady (obvykle paroplynové elektrárny) pak determinují burzovní cenu elektřiny. Holínky nebo hodinky, Závětrné ostrovy na Kapferdách jsou také příjemným resortem pro bohatou klientelu. Možná tam pan ministr i vyrazí.

Struktura ceny elektřiny

Regulovaná složka

Distribuce elektřiny

Jistič

Systémové služby

Podpora výkupu z OZE (POZE)

Činnost operátora trhu (OTE)

Daň z elektřiny (tzv. ekologická)

Neregulované složky

Silová elektřina

Fixní měsíční sazba

Na součet všech složek uvalena 21% DPH


Kdyby však zůstal návrh ERÚ v současné podobě, premiér Fiala i ministr Síkela neříkají pravdu, protože možná jen dočasný pokles cen silové elektřiny (kdo ví, co se bude dít s cenami v zimě a na pozadí mezinárodní situace) nemůže kompenzovat odhadovaný růst cen regulované položky v průměru o 70 %, když tato část se na celkové ceně elektřiny pro spotřebitele podílela asi ze 40 procent. Nejprodávanější tarif pro domácnosti D02d půjde dle výpočtu spolku Realistická energetika a ekologie se cenově zvýší o 28 % ze současných 9,15 Kč/kWh na 11,72 Kč/kWh. Pro srovnání: v roce tato sazba činila 8,52 Kč/kWh. V politicky prosazovaném tarifu D57d pro státem dotovaná tepelná čerpadla regulovaná položka ceny za distribuci, systémové služby a OTE příští rok proti letošku zvýší o 92 % a kWh přijde nejméně na 7,75 kWh (závisí na výši spotřeby, jističích a distribučním území). Potvrzuje se, že zdražení regulovaných položek zcela vymaže pokles ceny silové elektřiny a naopak se stane dominantní složkou ceny elektřiny. Je tomu tak v důsledku obřího nasazení větrníků a solárů v Německu, kde náklady na regulované složky tvoří už dvě třetiny ceny.

Podle zprávy z tiskové konference vlády se ale kabinet Petra Fialy bude snažit zasáhnout zvláště v případě českých podniků, jež růst distribučních poplatků a zejména POZE, z nichž byly firmy i před krizi částečně osvobozeny, hrozí tvrdě zasáhnout a poškodit jejich konkurenceschopnost. Nyní si poslechněme neuvěřitelnou větu, kterou dokumentoval opět Seznam Zprávy: „Měli jsme jednání se zástupci podnikatelských svazů právě o cenách energií (sic!) i pro energeticky náročné podniky a shodli jsme se na tom, že by návrh měl být upraven tak, aby ceny energií v regulované složce byly ještě nižší než v návrhu ERÚ,“ prohlásil premiér Fiala (zvýraznění textu autor komentáře).

Takže údajně na politice nezávislý ERÚ, který by dle špičkové expertízy měl zohlednit všechny náklady tak, aby byly pokryty náklady zejména na sítě, nemalé technické ztráty, její správu a spolehlivou dodávku s regulovanou ziskovou marží, si může došlápnout vláda a dle svých politických priorit tyto položky upravit? Přitom ERÚ zatím jen dorovnává v cenách pro všechny spotřebitele náklady, jež převzal v minulé krizi stát. Vláda by na návrh ERÚ mohla legitimně reagovat pouze tak, že opět některé položky zaplatí deficitní státní rozpočet. Nebo je cílem tyto rostoucí platby odložit na další léta a problém pak dozajista spadne na prsa budoucí vládě?

Regulované položky ceny, které ERÚ stanoví každoročně, a proto na rozdíl od silové elektřiny si je zákazníci nemohou zafixovat, ovšem na rozdíl od tvrzení vládních činitelů stále porostou. Je to logickým důsledkem zelené dekarbonizační politiky, jež si ČR v souladu s ideologií Green Deal Evropské unie dobrovolně a podvoleně podepsala a sama sobě předepsala. Stabilní a předvídatelné tuzemské zdroje energie stále dominantně z uhlí (asi 43 % z celoročního mixu) mají postupně nahrazovat přerušované, na povětrnosti a rozmarech počasí závislé solární (FVE) a větrné (VtE) elektrárny. Ve vládou schváleném Klimaticko-energetickém plánu z 18. října se mají už v roce 2030 stabilní elektroenergetické zdroje z uhlí omezit z 9,4 GW (stav 2022) na 3 GW, zato FVE a VtE mají kapacitně vzrůst 5x na 10 GW, respektive 1,5 GW.

Soláry a větrníky sice ušetří v Česku lokálně emise skutečně ušetří (pokud odhlédneme od faktu, jak se emisně tyto technologie třeba v Číně vyrábějí, dopravují a složitě recyklují). Ale s ohledem na nutnost je stále zálohovat stabilními zdroji (jádro, plyn, dosud i uhlí), tak v kombinaci s prudce rostoucími náklady na posílení sítě, její správu a distribuci elektřiny budou znamenat nikoli snížení, ale trvalé zvyšování cen elektřiny. Tohle vláda ČR svým občanům tají. Ostatně vlastně totéž dělá vůdce eurounijní zelené tranzice Německo, když chce dotovat cenu elektřiny (je v podstatě jako česká) pro německý průmysl na konečné částce 1,50 Kč/kWh. Opravdu snová cena pro Česko, že? Čeští politici (snad s výjimkou zatímní podpory jádra) hodně opisují z německé zelené tranzice jménem Energiewende. Němci na ni utratili už kolem 500 miliard eur (12,5 bilionu korun) a další stamiliardy je čekají, když současnou kapacity bezmála 150 GW v solárech a větrnících chtějí do roku 2030 navýšit na 350 GW. Ovšem s přicházejícím podzimem a zimou mají v SRN skoro stejné emise CO2 jako sousední uhelné Polsko, protože nefunkční OZE zachraňují stále uhelné a plynové elektrárny.

Když Němci zjistili, že například změna topení z plynu a topné nafty (75 % z 83 milionů Němců) na preferované tepelné čerpadlo je v jejich průměrném domě přijde na 35 000 eur (860 000 Kč), tak se tímto návrhem letos v dubnu málem rozložila německá vláda SPD, Zelených a liberální FDP. Berlín rychle ustoupil a dal odklad na zrušení starých kotlů na další čtyři roky spolu s dalšími ústupky z programu dekarbonizace. Například ministr hospodářství a ochrany klimatu za Zelené Robert Habeck potvrdil, že uzákonění zásadního zateplení a změny energetického systému každého německého domu přijde v průměru na 200 000 eur (4,9 milionu Kč), čímž dal podstatné části obyvatel na vědomí, že jejich nemovitost je bez těchto investic bezcenná a neprodejná. Proto 79 % Němců podle posledních průzkumů už o výrazu Energiewende nechce ani slyšet. Německá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si kromě odporu proti imigraci stanovila za cíl zcela revidovat Energiewende politiku pod heslem „vládnou nám elity zeleného fašismu“, je v průzkumech pod opoziční CDU/CSU pohodlně už druhou stranou ve voličských preferencích a roste s každými regionálními volbami. Parlamentní volby mají Němci jako Češi v roce 2025.

Němečtí občané jinak velmi ekologicky uvědomělí prostě najednou zjistili, že jejich peněženka na takto politiky urychlované dekarbonizační změny prostě nestačí. Němci přitom mají třikrát větší průměrné příjmy než Češi, kteří ovšem mají totožné, ne-li v nedotovaných cenách elektřiny větší náklady na zelenou tranzici.

Autor: Milan Smutný | středa 1.11.2023 18:08 | karma článku: 35.57 | přečteno: 1120x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7018 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Richard Neugebauer

Otloukánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Proč ten "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže" nezajistí ceny jako v Německu? A proč řetězce neposlouchají ministry?

10.12.2023 v 16:41 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 110 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ekonomický úpadek má tento název

Čím dál více lidí dnes pociťuje, že se děje něco zvláštního. Někdo to více vnímá skrz inflaci a rostoucí ceny potravin a energií, někdo jiný je pro změnu citlivější na genderová témata nebo přistěhovalectví.

10.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 44.86 | Přečteno: 5552 | Diskuse

Jiří Stržínek

Proč profesor Fiala a ani bankéř Síkela neposlouchají rady energetických odborníků,

jako jsou například doporučení od Jaroslava Míla, bývalého ředitele fy ČEZ a zmocněnce pro jadernou energetiku.

9.12.2023 v 18:37 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 893 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 85 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23303 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...