Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Solární kanibalové chtějí garantované zisky

4. 08. 2023 14:59:37
V EU včetně ČR dochází vinou iracionální klimatické dotační politiky k letní nadprodukci ze solárů, kdy se zdroje vzájemně kanibalizují, proto solárníci volají po garantovaných výkupních cenách a ziscích.

Současné stesky solárních lobbistů Evropské komisi (EK), že jejich nadprodukce v důsledku zlobbované dotační podpory vlád řady zemí dle direktiv EK jim nezaručuje zisky (v dopise skryté pod neuvěřitelným pokryteckým voláním, že solární energií se „plýtvá“), je dokladem rychlého rozkladu svobodné tržní ekonomiky v klimatické politice vedení Evropské unie. Hystericky a iracionálně vedený boj proti sodovkovému plynu CO2 má tak zajistit garantované zisky solárním výrobcům a oligarchům, zato má udělat pořádnou díru do rozpočtu všech ostatních spotřebitelů, v prvé řadě průmyslovým podnikům, v podobě volání po zaručených výkupních cenách a kompenzacích při nucené odstávce nadbytečného letního výkonu.

Česká republika v živelném rozvoji solárních zdrojů (letos má přibýt nová jmenovitá kapacita až 1 GW celkem na více než 3 GW) tak opakuje tragické omyly německé zelené tranzice jménem Energiewende, která přinesla energetickou krizi v podobě vypínání stabilních zdrojů (6 zrušených posledních jaderných elektráren od roku 2021) a slepou sázku na přerušovanou energii ze slunce a větru. Němci jich mají už dvakrát více než špičkový výkon jejich elektroenergetické soustavy 75 GW. Přitom západní energetičtí experti už roky varují, že překročí-li kapacita občasných zdrojů energie (OZE) 10 % energetického mixu země, nastává kanibalizace zdrojů. Přesně na to si nyní vlastně stěžují evropští solární lobbisté včetně tuzemských. Přitom taktně mlčí o tom, že žádná efektivní úložiště energie, kam by nasměrovali letní přebytky, neexistují, a už vůbec ne v podobě baterií či „zeleného“ vodíku.

Stačí se podívat na statistiku elektroenergetiky ČR v prvním čtvrtletí 2023 na webu Energetického regulačního úřadu (www.eru.cz): solární zdroje o velikosti už větší než JE Temelín vyprodukovaly letos v lednu 0,6 % potřebné elektřiny, ovšem z uhlí pocházelo 46 procent, z jádra 40 procent. Má-li být výroba energie z uhlí - jak v interview pro portál www.info.cz varoval nedávno majitel druhé nejvýznamnější energetické firmy v zemi Pavel Tykač - ekonomicky zničena plánovaným růstem ceny emisních povolenek (od ledna 2024 se opět zásadně sníží objem a tedy i zvýší cena povolenek), co nahradí tedy bezmála polovinu zimní produkce elektřiny (nemluvě o centrálně dodávaném teple z uhlí pro 4 miliony Čechů)? I kdyby se zvýšila instalovaná kapacita solárů 10krát a přibylo i něco z větru, bude nám v nejnáročnějším období roku chybět asi 40 % stabilních zdrojů elektřiny. Přitom i státní firma ČEPS upozornila, že chybějící elektřinu nebude asi ani odkud dovézt. Ovšem zásadním efektem dotační ofenzívy OZE je dle zmíněné analýzy ČEPS prudký růst nákladů na posílení elektroenergetické sítě v hodnotě 400 miliard korun a tím také růst ceny v tzv. regulované složce ceny elektřiny na násobky proti dnešku.

Souboj o kapsy spotřebitelů tedy opět vrcholí v podobě snahy o garantované zisky pro již bohatě dotované české solárníky, kteří mají v létě nepotřebnou nadprodukci a v zimním období nejsou s to dodat tolik potřebnou energii. Přitom požadavek řádně spravovaného státu na každého producenta elektřiny by měl být totožný: musí nést odpovědnost za odchylku produkce, svou produkci bude obchodovat jako ostatní na burze, zajistí stabilitu sítě poskytováním regulační energie a bude energii dodávat v režimu 24/7. Pokud toho nejsou schopny, jsou nadbytečným, okrajovým zdrojem.

Prezident USA Ronald Reagan kdysi shrnul pohled na ekonomickou politiku vlády svého předchůdce z Demokratické strany Jimmyho Cartera, do ironické definice: „Pokud se to hýbe, musí se to zdanit. Jestli se to hýbe i potom, je potřeba to zregulovat. Když se to přestane hýbat, musí se to dotovat.“

Ne, opravdu nemusíme mít obavy, že by si někdo R. Reagana, jehož výrok byl často zcela mylně interpretován jako princip jeho hospodářské politiky, vzal v české ekonomice potřebného osekání rozbujelého státu, zdeformujících dotací a snížení daní za vzor. O to více se musíme obávat, co zapříčiní neblahý živelný rozvoj masivně dotovaných zdrojů v energetice. To, že soláry a podobné OZE snížení cen energie nepřinese, ba právě naopak, už musí být zřejmé každému občanu i podnikateli. Kdy si to uvědomí vláda této republiky?

Autor: Milan Smutný | pátek 4.8.2023 14:59 | karma článku: 33.20 | přečteno: 808x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7018 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Richard Neugebauer

Otloukánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Proč ten "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže" nezajistí ceny jako v Německu? A proč řetězce neposlouchají ministry?

10.12.2023 v 16:41 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 105 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ekonomický úpadek má tento název

Čím dál více lidí dnes pociťuje, že se děje něco zvláštního. Někdo to více vnímá skrz inflaci a rostoucí ceny potravin a energií, někdo jiný je pro změnu citlivější na genderová témata nebo přistěhovalectví.

10.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 44.80 | Přečteno: 5476 | Diskuse

Jiří Stržínek

Proč profesor Fiala a ani bankéř Síkela neposlouchají rady energetických odborníků,

jako jsou například doporučení od Jaroslava Míla, bývalého ředitele fy ČEZ a zmocněnce pro jadernou energetiku.

9.12.2023 v 18:37 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 891 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 85 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23303 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...