Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Kauza Hladík: poslední a správný zářez prezidenta Zemana do pažby české politiky

6. 01. 2023 1:54:28
Prezident republiky Miloš Zeman nevyhověl návrhu předsedy české vlády Petra Fialy a odmítl po osobním setkání 4. ledna jmenovat politika KDU/ČSL Petra Hladíka novým ministrem životního prostředí. Rozhodnutí je správné a odpovědné.

Relevantní média se pustila do spekulací, že nejmenování řádně nominovaného ministra za loni ze zdravotních důvodů odstoupivší Annu Hubáčkovou je další libovůle či dokonce zlomyslná schválnost od prezidenta Zemana. Znovu se omílala kauza kolem korupční kauzy z října 2022 s přidělováním městských bytů v Brně, kde byl P. Hladík náměstkem primátorky a kdy policie prohledala jeho kancelář i osobní složky. Všichni donekonečna opakují, že lidovecký politik Hladík nebyl ani přímo vyšetřován, ani obviněn. Takže co si ten prezident vlastně dovoluje?

Můžeme mít každý řadu oprávněných výhrad k prezidentování Miloše Zemana v obou volebních obdobích. Ale nyní našel velmi oprávněný důvod, který je v souladu s jeho principiální tvrdou kritikou ideologie Green Deal, která hrozí zničit energetiku, sociální a ekonomickou prosperitu České republiky. Tento důvod nejmenování Hladíka ministrem potvrdil Petr Nováček, nestor české rozhlasové žurnalistiky a jeden z nejlépe informovaných zpravodajců z nejvyšších pater české politiky včetně Hradu. Ve svém domovském Radiožurnálu v pořadu Odpolední publicistika 4. ledna Petr Nováček sdělil, že Hladík nepochybně u prezidenta narazil na téma zelené politiky, i když byl experty varován, aby se na tento tenký led nepouštěl. „Nevím, proč se to stalo, a trochu mne to překvapilo,“ komentoval sám Hladík své nejmenování ministrem v rozhovoru pro zpravodajský portál Seznam Zprávy s tím, že ho to ještě více „nakoplo“, aby se ministrem stal.

Hladík je místopředsedou KDU/ČSL pro tematiku životního prostředí, což je i hlavní pole působnosti jako dosavadního prvního náměstka brněnské primátorky za ODS Markétu Vaňkovou, kterou chtěl v minulých komunálních volbách porazit a stát se sám primátorem. Prioritní ambice vládnout Brnu podle zpráv v médiích byla jeho hlavní motivace, proč zprvu ještě před jmenováním Anny Hubáčkové odmítl nabídku své strany, aby převzal vedení ministerstva životního prostředí ČR. Tehdy odmítl s oficiálním zdůvodněním „z rodinných důvodů“. Od loňského podzimu s ministrováním ovšem tento 39letý otec pěti dětí a vystudovaný ajťák na Masarykově univerzitě nadšeně souhlasí.

Tým prezidenta Zemana měl nepochybně před schůzkou dostatek času si názory ministerského adepta Hladíka vygůglovat. Bez jakýchkoli obalů se Petr Hladík svými výroky charakterizuje jako tvrdý zastánce zelené ideologie eurounijní politiky Green Deal, což si lze přečíst v jeho blozích. Stručně řečeno, podle Hladíka zachrání planetu před klimatickou změnou co nejvíce solárních panelů, urychlené odstavování stabilních uhelných zdrojů a nějaký ten zelený vodík. Je stoupencem nejen stávajících emisních povolenek, ale i zavedení emisních povolenek nových, jež zdraží mj. bydlení a dopravu stejně jako import řady produktů do zemí EU včetně ČR. Je vidět, že o tématu energetické stability, soběstačnosti a cenové dostupnosti zřejmě neví vůbec nic.

V tom je Hladík v souladu se svým stranickým předsedou, ministrem práce a také soukromým zemědělcem Marianem Jurečkou, jež nyní souběžně vedeno resort životního prostředí. Ten proslul názorem, že soláry na střechách kravínů a prasečáků asi zachrání energeticky české zemědělství. Jurečka pak chce přerozdělováním zelených žebračenek spasit české občany, když každý 4. Čech má dle sociologických analýz kvůli energetické drahotě a zejména jí vyvolanou inflací nárok na dávku proti chudobě a polovina pracujících občanů sotva do konce měsíce vyjde s výplatou.

Jak v posledních dnech ostře kriticky shodně popsali v Mladé Frontě Dnes ekonom Lukáš Kovanda (2. ledna) a politolog Petr Robejšek (4. ledna), ideologicky a totalitně prosazovaná politika zelené tranzice a dekarbonizace Evropské unie nejenže nemůže splnit své emisní cíle, ale současně zbídačí stamiliony lidí v Evropě včetně Čechů ve prospěch zelené a finanční oligarchie.

Z étosu středopravicového vládnutí založeném na konzervativních hodnotách, s nímž šla na podzim roku 2021 do voleb většina současných stran vládní koalice, nezůstalo vůbec nic. Nová vláda je poslušná politiky Bruselu, současně zdaňuje a přerozděluje ostošest. Ovšem systém zničujících a vše deformujících stamiliardových korupčních dotací z EU i národních zdrojů, jež jsou už nově financovány také na dluh budoucích generací, a to zvláště na „zelené“ technologie, je opět příliš lákavý na to, aby u toho mnozí politici současné vládní pětikoalice nechtěli být. A resort ministerstva životního prostředí vládne největším objemem dotací, proto si jistě vedení KDU/ČSL Petra Hladíka do funkce prosadí, třeba napřed přes post náměstka, než by ho jako ministra asi schválil v březnu nově zvolený prezident republiky. Proto mohl ve čtvrtek Petr Hladík v rozhovoru pro Seznam Zprávy námitky prezidenta republiky arogantně označit za „úsměvné“.

Než aby měla Česká republika na postu prezidenta České republiky zcela formální osobu, jež automaticky odkývá a podepíše vše, co mu vláda a parlament předloží, tak by bylo lepší tuto funkci zrušit. Prezident Zeman svým odmítnutím Hladíka totiž splnil svou odpovědnost nejvyššího ústavního politika, který přísahal, že bude činit vše pro blaho občanů České republiky. Zelená ideologie naši zemi vede ovšem spolehlivě do pekla energetického, sociálně-ekonomického a politického rozvratu.

Člověku se v současné situaci vymaní 30 let starý sarkastický vtip: „Koho si volil?“ ptá se soused souseda po volbách z počátku 90. let. „Komunisty, je jedno v jaké straně.“ Tehdy se totiž mnozí bývalí komunisté stali členy řady i pravicových stran demokratického Československa. Dnes se dá aplikovat odpověď na tutéž otázku: „Volil jsem zelené, je jedno v jaké straně vládní koalice.“ To je ovšem velmi chmurná vyhlídka pro tuto republiku.

Autor: Milan Smutný | pátek 6.1.2023 1:54 | karma článku: 37.77 | přečteno: 1115x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7017 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 964 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Richard Neugebauer

Umělá inteligence vyřeší krizi demokracie

"Tož demokracii bychom už měli. Teď ještě nějaké demokraty!" (Tomáš Garrigue Masaryk), aneb jak vyřešit tuto klíčovou otázku fungování demokracie?

10.12.2023 v 18:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Radek Sárközi

Byla stávka ve školách úspěšná?

Zda byla stávka úspěšná, bude možné zhodnotit až podle toho, zda se podaří školským odborům prosadit všechny původní stávkové požadavky. Odboráři dostali velmi silný mandát. Snad ho nenechají vyšumět v nekonečných jednáních...

10.12.2023 v 18:00 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 150 | Diskuse

Boris Jedlička

Tak EU už zcela oficiálně podporuje terorismus. Že my nevěříte?

Tak EU už zcela oficiálně podporuje terorismus. Že my nevěříte? Ale ano. Ti "naši zástupci" z Brusele rozhodli o "humanitární" pomoci do Gazy ve výši 125 milionů EUR, což v dnešním kurzu dělá něco přes 3 miliardy Kč.

10.12.2023 v 15:38 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 135 | Diskuse

Petr Mach

Zákaz spalovacích motorů bude ekonomickou katastrofou. Fialova vláda ho odhlasovala.

Jednou ze součástí Green Dealu, „zeleného šílenství“ Evropské unie je schválený zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035. Volební cíl je jasný: Posílení euroskeptického bloku v EU a začít tato nařízení rušit.

10.12.2023 v 14:00 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 161 | Diskuse

Bohumír Šimek

Iluze zdravotní péče

Po Listopadu jsme chtěli znovu postavit zdravotnictví na přirozených základech. Ani stát, ani lidé neměli peníze. Politici se rozhodli postavit vše na postkomunistických, konstruktivistických základech.

9.12.2023 v 19:56 | Karma článku: 32.90 | Přečteno: 2634 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...