Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Martin Bursík spoluzodpovídá za emisní zátěž Česka

15. 11. 2022 20:08:39
Někdejší předseda dnes naprosto marginální Strany zelených a exministr životního prostředí vlády Mirka Topolánka Martin Bursík vyslovil podporu probíhající klimatické stávce některých českých vysokoškoláků. Mají chtít konec uhlí.

Podle jeho interview pro Český rozhlas by klíčovým požadavkem studentů mělo být brzké skoncování s využíváním uhlí v energetice. Rok 2033 je strašně pozdě a v rozporu s vědou. Ať je to do roku 2030, myslím, že výrobu elektřiny z uhlí dokážeme nahradit fotovoltaikou,“ řekl Bursík v egyptském Šamr aš-Šajchu, kde je poradcem české delegace na klimatické konferenci OSN.

U Rudého moře v Egyptě je určitě i teď hezky, ale sluneční svit už nemůže být tak silný, aby Martinu Bursíkovi způsobil úžeh a zmatení mysli. I z Egypta by se mohl ex-ministr podívat na portál Electricity Map. Data z něj potvrzují, že při (nejen) dnešní inverzi byla česká kapacita 2,1 GW ve velkých solárních zdrojích (FVE) využita z 0,72 % a vyprodukovala 0,12 % potřebné elektřiny v ČR (což s přibývající nocí bude dále klesat s rostoucím poměrným podílem výroby z uhlí a jádra). Inverze v zimním období panuje v Čechách celé týdny.

Proto podle statistiky na webu www.eru.cz se FVE na celkové výrobě/spotřebě elektřiny v letošním lednu v ČR podílely jediným procentem, v únoru dvěma a v březnu třemi procenty. Zato Bursíkem nenáviděné uhlí mezi 56 až 54 %, 35 % připadlo na jádro. Když by se teoreticky za stamiliardové dotace postavily ve FVE klidně pětinásobky současné kapacity, vyrobí stále jen několik procent potřebné elektřiny. Cožpak M. Bursík může popřít, že soláry u nás fungují jen 12 procent času z roční doby 8760 hodin? Kdežto propagovaným odstavením stabilních uhelných zdrojů vznikne obří energetická díra s nemožností ji zacelit dovozem elektřiny (odkud, za kolik?) nebo fantasmagorickými plány na produkci zeleného vodíku.

Je tristní sledovat, jak vystudovaný doktor přírodních věd Bursík je 20 let tvrdým stoupencem a propagátorem extrémních forem zelené ideologie, která fyzikální a přírodní zákony stejně jako fakta a čísla zásadně ignoruje. Přitom v tomhle článku nebudeme mluvit o „zásluhách“ ex-ministra na rozšíření kůrovce ze Šumavy do lesů v celé republice. Protože pro M. Bursíka jsou doslova ďáblem pro planetu nejen všechny fosilní zdroje energie jako uhlí, ropa a plyn, ale také atomová energie. Sám Bursík považuje za svůj největší úspěch v ministerské funkci (2007-2009) v Topolánkově vládě, že zabránil opětovnému rozjezdu výstavby nových jaderných zdrojů.

V reálné situaci evropské energetické krize ale museli i super zelení Němci opět sáhnout k výrobě energie z uhlí (celkový výkon 34 GW) s dramatickým růstem emisí. Přitom varianta doplnění jejich obří kapacity 150 GW hlavně solárů a větrníků stabilní výrobou ze zemního plynu je čirým pokrytectvím s ohledem na úniky metanu při těžbě, který je 80x horším skleníkovým plynem než CO2. K velké páně Bursíkově radosti skončí 15. dubna 2023 předčasně poslední tři německé jaderné elektrárny.

Česká vláda premiéra Petra Fialy deklaruje, že chce postavit čtyři velké jaderné reaktory ve stávajících jadernách elektrárnách Dukovany a Temelín. Problémem je, že vinou také zelených ideologů jako Martin Bursík máme při budování těchto bezemisních zdrojů zásadní zpoždění. Do zprovoznění nových bezemisních jaderných elektráren nemáme jinou možnost zajištění stabilní a cenově dostupné energie v Česku (viz dopad německých cen „zelené“ energie na ČR) než ještě 30 let masivně využívat hnědé uhlí. Letos v ČR meziročně těžba a spotřeba energetického uhlí (mj. kvůli výpadku zemního plynu) stoupla o pětinu. Protože za situace reálných tuzemských energetických zdrojů by slepá sázka na soláry a skoncování s uhlím znamenala naprostý rozval energetiky, ekonomiky a celé společnosti. Takhle se projevují extremisté, jejichž vzory lze nalézt například v 70. letech v Kambodži. S tehdejšími Rudými Khmery by ti dnešní „Zelení“ společnou řeč nejspíš našli.

Autor: Milan Smutný | úterý 15.11.2022 20:08 | karma článku: 32.86 | přečteno: 733x

Další články blogera

Milan Smutný

Česko se solidárně s Německem vydává na cestu energetické sebevraždy

Jásot solárních lobbistů v ČR od 24.11. nabývá podobu euforie. Pod tlakem ideologické unijní politiky Green Deal se také česká energetika vydává na cestu zničující německé Energiewende se slepou sázkou na občasné zdroje energie.

29.11.2022 v 7:00 | Karma článku: 39.12 | Přečteno: 1359 | Diskuse

Milan Smutný

Klimatická konference OSN: Jarmark marnosti a planých slibů

Zástupci 200 členských zemí OSN potřebovali na konferenci o klimatu COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu dva dny navíc, aby se v neděli nakonec po 14 dnech dohodli na kompromisním znění závěrečného dokumentu. Výsledek je ale jalový.

20.11.2022 v 21:34 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 536 | Diskuse

Milan Smutný

Studenti jako „potrava pro děla“ zelených ideologů – zamyšlení k výročí 17. listopadu

Tak se nám také v Česku rozproudil aktivismus dětí a studentů, kteří se domnívají, že jejich vláda toho dělá málo v boji proti klimatickým změnám. Někteří vysokoškoláci proto stávkuji a využívají k tomu výročí 17. listopadu.

16.11.2022 v 7:00 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 813 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Michael Pascal Večeř

Falešný strach z eura nás vychází draho!

Češi se bojí, že s přijetím eura všechno zdraží, přitom opak je pravdou. Ve většině zemích totiž po jeho přijetí inflace klesla. Česká ekonomika tak přichází o desítky miliard ročně kvůli falešnému strachu.

1.12.2022 v 18:39 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 232 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Podoba s roky 1929 a 2008 stále markantnější

Začíná nám ve světové ekonomice trochu přituhovat. Ještě přednedávnem byli srovnatelní adepti na epicentrum další vlny problémů světové ekonomiky tři: eurozóna, USA a Čína.

30.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 43.55 | Přečteno: 9160 | Diskuse

Petr Dostál

Běžný nákup v Polsku – konkrétní ceny 23. 11. 2022

Exkurz do cen v Polsku – nákup 23. 11. 2022 v jednom příhraničním městě v Polsku, Lidl, Biedronka, tržnice

29.11.2022 v 14:10 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 1332 | Diskuse

David Kunc

ekonomické události 47. týdne

Nepropadli jsme během "black Friday" přílišnému optimismu, že máme vrchol inflace za sebou? A co nás může čekat na akciových trzích? Mají už akcie pokles za sebou? Těmto i dalším tématům se věnuje následující článek

27.11.2022 v 23:47 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 106 | Diskuse

Robert Šimeček

"Nájemné prý letí nahoru, protože lidé nyní preferují nájem místo nákupu bytu." Vážně? :D

Experti za 15-20 dkg vlašáku, za pomocí Ctrl+C/V novinářů, zamořili mediální prostor dalším nesmyslem, který je pak papouškován dalšími experty za 10-15 dkg vlašáku. Já níže zadarmo vysvětlím, proč je to nesmysl.

26.11.2022 v 13:09 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 963 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 38.26 Průměrná čtenost 2352

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...