Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Pes české vládní politiky točící se v kruhu si kouše vlastní ocas

11. 11. 2022 17:15:49
Politika vlády ČR vyprodukovala v podobě zdanění mimořádných zisků 10 českých velkých firem paskvil, který asi vejde do dějin jako odstrašující případ nekompetentnosti ne-li přímo stupidity hrozící dlouhodobě poškodit ekonomiku.

Po devíti měsících váhavé nesmyslné snahy o řešení následků místo řešení skutečných příčin (a po neustálém alibistickém čekání na nařízení eurounijní vrchnosti z Bruselu) kabinet Petra Fialy předhodil českým občanům a podnikatelům rozezleným zničujícími cenami energie a nevídané inflace zdánlivě tučnou oběť. Jejich neslýchaně vysoké účty za energii má dotovat 130 miliard korun, o něž prý vláda nezvýší hrůzný deficit státního rozpočtu, ale pěkně daňově zmáčkne české firmy, jimž prý bezpracně spadly do klína mimořádné zisky. Zásadně se zdaní tři největší energetické firmy, šest předních bank a petrolejářská firma Unipetrol. Světově unikátní je české vládní řešení v tom, že nově jsou tyto firmy potrestány za úspěch nikoli dvojím, ale hned trojím zdaněním. Z principu je to špatná konstrukce, protože kdyby takto trestané firmy dobře a efektivně nepracovaly, tak by jim zisky spadlé z nebe nutně propadly mezi prsty.

Energetické firmy byly národu předhozeny v podstatě jako hlavní viníci současné mizérie nejen v cenách energie, ale v celé ekonomice. Evropská komise (EK) stanovila hraniční cenu za vyráběnou elektřinu, kdy nad velkoobchodní cenu 180 eur za MWh (asi 4,40 Kč za kWh) může být veškerý zisk podroben mimořádné dani. Ovšem EK současně rozhodla, že hraniční cenu elektřiny si každý členský stát může stanovit po svém. Takže čeští vládní a parlamentní kreativci se rozhodli např. potrestat mimořádnou daní elektřinu z jádra dražší než 70 eur/MWh, přes 170 až 230 eur za uhelné zdroje dle jejich velikosti až po „nejměkčí“ podmínky pro zdanění produkce z biomasy nad 240 eur/MWh.

Zdanění nad zastropovanou cenu je 90procentní, ale napřed se vyhrožovalo dokonce sazbou 100 %. To, co firmám zbude jako daňový základ, bude od roku 2023 do roku 2025 dle průměrných hrubých zisků z let 2018 až 2022 dále v ČR zdaněno 60% sazbou. EK doporučovala 33% sazbu. Ale na to, co z ohlodané kosti firemních zisků zůstane, bude ještě uvalena standardní korporátní daň 19 %. Výsledkem je pochopitelně bouře nespokojenosti nejen mezi dotčenými, ale mezi všemi tuzemskými firmami, jež poukazují na nejistotu podnikatelského prostředí v ČR. Řada expertů upozorňuje, že český stát čeká za daňovou politiku řada mezinárodních žalob, nemluvě o tom, že třeba banky dokáží svou daňovou povinnost dobře optimalizovat. To, že si Unipetrol vyšší daně umí kompenzovat vysokými rafinačními maržemi, všichni uvidíme na cenách pohonných hmot.

Přestože v poradním týmu vlády ČR zasedaly také všechny tři největší energetické firmy ČEZ, EPH a Sev.en Energy a jejich šéfové vysvětlovali své pozice, vláda jejich vysvětlení ignorovala. Firma EPH Daniela Křetínského po oznámeném zdanění přesunuje domicil svého podnikání z ČR, kde má jediné procento svého obratu, do zahraničí. Takže Česko napříště z letošního předpokládaného obratu 500 miliard korun díky obchodu EPH v cizině nedostane z odhadované korporátní daně 3 mld. Kč ani korunu. Také firma Sev.en Energy Pavla Tykače reagovala, že ji nezbude nic než zvýšit ceny. Ty zase bude muset stát ve větší míře obyvatelům kompenzovat.

Dominantní ČEZ v 70% vlastnictví českého státu sdělil, že zdanění není důvodem růstu cen. Ale 10. listopadu zveřejnil ceníky pro svých 3,5 milionu zákazníků, jež jdou od 1. ledna 2023 na samou hranici cen elektřiny a plynu vládou zastropovaných velkoobchodně na 6 korunách, respektive 3 Kč za kWh. Cena elektřiny od ČEZ reálně vzroste o 60 %. Když většinově česká média nesprávně informují, že je to „koncová cena“, zapomínají, že k této ceně se musí dopočítat všechny regulované složky (distribuce, systémové služby, jistič, zelená daň, stálá platba za energii) a k nim se zase dopočítá DPH. Takže konečná cena za 1 kWh v nejprodávanější sazbě D02d se bude blížit 10 korunám za kilowatthodinu elektřiny. Přitom stát obávající se dalšího zvýšení cen elektřiny převzal za více než 20 miliard náklady, jež vzrostly státní akciovce ČEPS za správu elektrické sítě a za zálohové zdroje. Navíc za občany stát platí zatím na rok 0,60 Kč z každé 1 kWh, které by musely platit domácnosti a podniky za podporu obnovitelných zdrojů (POZE). To je letos dalších asi 22 miliard z deficitního rozpočtu státu.

Je legitimní a potřebné hovořit v podmínkách prohlubující se recese o nutnosti solidarity bohatých s chudými pro zachování sociálního smíru a kvality života naší civilizované společnosti. Experti jako ex-guvernér ČNB Jiří Rusnok ale mluví o nutnosti zvýšit korporátní daně všem firmám a současně revidovat zrušení superhrubé mzdy, která jen sama o sobě způsobila státnímu rozpočtu deficit 100 miliard. S ohledem na neschopnost západních zemí včetně Česka řešit klíčové reformy penzí, zdravotnictví a sociálního systému totiž mimořádné daně mají tendenci měnit se v trvalou daňovou zátěž. Ovšem zde již narážíme na ideologii vlády Petra Fialy, která odmítá celkové zvýšení daňové zátěže. Přitom zastropování cen vládou od 1. ledna 2023 je bianko šekem pro zisky spekulativních obchodníků s energií, což může stát české daňové poplatníky další těžké miliardy.

Vládní pětikoalice od zelených Pirátů až po deklarativně konzervativně pravicovou ODS se rozhodla vsadit na levicový model socialistického přerozdělování a alibisticky potrestat ty nejúspěšnější v tvrdém zdanění předhozené populisticky voličům. Ovšem příští rok zaplatí české domácnosti a podniky za elektřinu a plyn navíc proti loňsku na 500 miliard korun. Slibovaná dotace navíc z problematického objemu vybraných daní bude jen dalším podrážděním žlučníku nespokojených občanů. Celý zmatený tanec kolem nových daní označovaných alibisticky jako „válečné“, ještě dokresluje skutečnost, že výběrem daně měl být nesmyslně pověřen Energetický regulační úřad, který na to nemá ani odborníky, ani IT systémy. Odmítla to i Finanční správa. To se vše děje doslova pár týdnů před tím, než se mají začít připravovat faktury daňově potrestaným podnikům, aby začaly co nejdříve posílat zálohy na výběr daně, z nichž část se může podnikům nakonec v roce 2024 vracet.

Místo aby si vláda ČR sedla se všemi zmíněnými zdaňovanými subjekty, jejichž stabilita, prosperita a podnikatelský um je klíčový pro pokračování prosperity, a nastolila společnou politiku v zájmu opětného hospodářského růstu, rozhodla se udeřit politickým kladivem na podnikatelské čarodějnice. Kde je naopak možná dohoda, že by stát napřímo na léta dopřed nakoupil od tuzemských firem energii za vzájemně výhodných podmínek dostupných (nikoli německých) cen a za dlouhodobou perspektivu podnikatelů v energetice? To by bylo skutečné řešení příčin, nikoli neefektivní a drahé záplatování následků vysokých cen v energetice, jež zásadně potencují inflaci.

Přitom například v energetice, jak nedávno překvapivě upozornil šéf ČEZ Daniel Beneš, čeká Českou republika nevyhnutelně příštích 30 let etapa biliónových investic spojená jednak s flotilou nových jaderných reaktorů, jednak s nutností pokračovat ve využívání uhlí. Místo toho vláda a parlament podnikatele v energetice tvrdými daněmi oškube až na hladovou kost. Vláda ČR argumentuje faktem, že tuto daň (windfall tax) uvalila na energetické firmy i konzervativní britská vláda. Zapomněla přitom zmínit to nejpodstatnější: vláda v Londýně vrátí z každé jedné libry vybrané jako daň 92 % zpátky, jakmile podnikatelé prokáží, že zisky reinvestovali zpětně do rozvoje svých energetických firem.

Je tristní sledovat, jak se vláda ČR ovšem v souladu s převládající zelenou dotační ideologií Evropské unie vrací k systému přerozdělování nedostatku a bídy, jež se dokonale „osvědčily“ v zaostání zemí sovětského bloku, až do jejich ekonomického a posléze politického kolapsu. Nastolený režim mimořádných daní je další pokus o ekonomické perpetuum mobile. Bohužel, vláda ČR připomíná spíše psa, který se zmateně točí v kruhu za vlastním ocasem. Přitom hrozí, že si nakonec vlastní ocas ukousne, tedy že rozvrátí prosperitu české společnosti.

Autor: Milan Smutný | pátek 11.11.2022 17:15 | karma článku: 42.06 | přečteno: 3456x

Další články blogera

Milan Smutný

Česko se solidárně s Německem vydává na cestu energetické sebevraždy

Jásot solárních lobbistů v ČR od 24.11. nabývá podobu euforie. Pod tlakem ideologické unijní politiky Green Deal se také česká energetika vydává na cestu zničující německé Energiewende se slepou sázkou na občasné zdroje energie.

29.11.2022 v 7:00 | Karma článku: 39.12 | Přečteno: 1365 | Diskuse

Milan Smutný

Klimatická konference OSN: Jarmark marnosti a planých slibů

Zástupci 200 členských zemí OSN potřebovali na konferenci o klimatu COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu dva dny navíc, aby se v neděli nakonec po 14 dnech dohodli na kompromisním znění závěrečného dokumentu. Výsledek je ale jalový.

20.11.2022 v 21:34 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 536 | Diskuse

Milan Smutný

Studenti jako „potrava pro děla“ zelených ideologů – zamyšlení k výročí 17. listopadu

Tak se nám také v Česku rozproudil aktivismus dětí a studentů, kteří se domnívají, že jejich vláda toho dělá málo v boji proti klimatickým změnám. Někteří vysokoškoláci proto stávkuji a využívají k tomu výročí 17. listopadu.

16.11.2022 v 7:00 | Karma článku: 32.01 | Přečteno: 813 | Diskuse

Milan Smutný

Martin Bursík spoluzodpovídá za emisní zátěž Česka

Někdejší předseda dnes naprosto marginální Strany zelených a exministr životního prostředí vlády Mirka Topolánka Martin Bursík vyslovil podporu probíhající klimatické stávce některých českých vysokoškoláků. Mají chtít konec uhlí.

15.11.2022 v 20:08 | Karma článku: 32.86 | Přečteno: 733 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Michael Pascal Večeř

Falešný strach z eura nás vychází draho!

Češi se bojí, že s přijetím eura všechno zdraží, přitom opak je pravdou. Ve většině zemích totiž po jeho přijetí inflace klesla. Česká ekonomika tak přichází o desítky miliard ročně kvůli falešnému strachu.

1.12.2022 v 18:39 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 259 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Podoba s roky 1929 a 2008 stále markantnější

Začíná nám ve světové ekonomice trochu přituhovat. Ještě přednedávnem byli srovnatelní adepti na epicentrum další vlny problémů světové ekonomiky tři: eurozóna, USA a Čína.

30.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 43.55 | Přečteno: 9214 | Diskuse

Petr Dostál

Běžný nákup v Polsku – konkrétní ceny 23. 11. 2022

Exkurz do cen v Polsku – nákup 23. 11. 2022 v jednom příhraničním městě v Polsku, Lidl, Biedronka, tržnice

29.11.2022 v 14:10 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 1332 | Diskuse

David Kunc

ekonomické události 47. týdne

Nepropadli jsme během "black Friday" přílišnému optimismu, že máme vrchol inflace za sebou? A co nás může čekat na akciových trzích? Mají už akcie pokles za sebou? Těmto i dalším tématům se věnuje následující článek

27.11.2022 v 23:47 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 107 | Diskuse

Robert Šimeček

"Nájemné prý letí nahoru, protože lidé nyní preferují nájem místo nákupu bytu." Vážně? :D

Experti za 15-20 dkg vlašáku, za pomocí Ctrl+C/V novinářů, zamořili mediální prostor dalším nesmyslem, který je pak papouškován dalšími experty za 10-15 dkg vlašáku. Já níže zadarmo vysvětlím, proč je to nesmysl.

26.11.2022 v 13:09 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 964 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 38.26 Průměrná čtenost 2352

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...