Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Německá zelená ideologie nechce spáchat energetickou sebevraždu sama

24. 10. 2022 12:15:29
Německo je už přes 20 let latentně v depresích, protože zelení ideologové a masivní strašení ekoalarmismem také vedou zemi do katastrofy, totiž ke zničení stabilních zdrojů energie. Ovšem na své sebevražedné Energiewende trvají.

Světovou veřejností mající velký respekt k odpovědnému povolání leteckých pilotů otřásl 24. března 2015 zločin, když 27letý kopilot Andreas Lubitz úmyslně navedl Airbus společnosti Germanwings na lince z Barcelony do Düsseldorfu do skalního masivu ve francouzských Alpách. Na palubě byl Lubitz jako druhý pilot, využil ale momentu, kdy kapitán odešel na toaletu, a v kokpitu se zamkl. Ve svém dokonaném plánu spáchat sebevraždu (dle vyšetřování letecká společnost dokonce věděla o Lubitzových těžkých depresích) vzal s sebou německý pilot celkem 149 nevinných životů.

Celé Německo je už přes 20 let latentně v depresích, protože zelení ideologové a masivní strašení ekoalarmismem také vedou zemi do katastrofy, totiž ke zničení stabilních zdrojů energie. Ty se už dvě desetiletí pokoušejí za stamiliardy eur a pokračujících dotací nahradit občasnými zdroji energie (OZE) závisejících na slunečním svitu a na větru. Teď už to i normální Němci začínají chápat ve svých peněženkách. Ovšem vláda v Berlíně nadále vyžaduje solidaritu od ostatních zemí EU včetně Česka, kdy navíc Německo dokázalo tuto ideologii masivně prosadit v celounijní politice Green Deal for Europe. Důsledkem je celkový nedostatek stabilních zdrojů a tedy i logicky drahá cena energie.

Ještě před 15 lety tehdejších 24 jaderných elektráren (JE) po celém Německu vyrábělo až 32 % spotřeby elektřiny země (JE Dukovany a JE Temelín produkují 37 % stabilní elektřiny v ČR). Poslední tři jaderné bloky v Bavorsku, Bádensku-Würtenbersku a Dolním Sasku (modernější než JE Dukovany, na níž se ČR spoléhá ještě asi do roku 2040) mají letos produkovat už jen kolem šesti procent elektřiny. To je výsledek antijaderné politiky Německa, které se v roce 2011 za vlády kancléřky CDU Angely Merklové rozhodlo do konce roku 2022 zavřít všechny atomové zdroje. Nyní bude po osobním nařízení kancléře Olafa Scholze (SPD) tedy provoz tří jaderných elektráren kvůli energetické krizi prodloužen maximálně do 15. dubna 2023. Koaliční strana Zelených si ale vymínila, že se nesmí nakupovat jaderné palivo, aby se produkce těchto tří elektráren nemohla prodloužit ještě dál po jaře příštího roku, jak by si to do roku 2024 ale přáli spoluvládní liberálové z FDP. Protože v roce 2011 bylo německé opuštění atomové energie ztvrzeno speciálním zákonem, nyní musí Bundestag počátkem listopadu schválit speciální zákon, aby poslední tři JE mohly fungovat ještě o zhruba 100 dnů déle.

Současně Spolkový sněm 21. října schválil vládní plán poskytnout 200 miliard eur na dotování rekordních cen elektřiny pro domácnosti a zejména pro německé podniky. A to přesto, že většina členských zemí EU to kritizuje jako nedovolenou veřejnou podporu. Ta totiž zvýhodňuje německý průmysl před stejně cenami energie zasaženými podniky jiných členských států, které ale na obdobnou státní podporu nemají peníze. Jak potvrdil koncem minulého týdne summit evropských lídrů v Bruselu, Berlín ze své ideologické zelené pozice nechce ustoupit.

Německo se tak stává dvojnásobným viníkem současné energetické krize. Ve své zelené tranzici Energiewende chce nestabilní OZE doplňovat masivní výrobou elektřiny ze zemního plynu (v jeho nedostatku teď bere Berlín na milost i nenáviděné uhlí). A nyní nemíní oddělit ceny elektřiny od ceny drahého plynu (což požaduje většina zemí EU), z něhož se právě v Německu produkuje v době nefunkčních OZE drahá elektřina. Ta kvůli společnému evropskému trhu pak doslova masakruje ceny energie v řadě zemí včetně Česka. Němcům tak ostatní země vlastně dotují náklady jejich slepé sázky na zelenou tranzici, kterou už před třemi lety renomovaný deník Wall Street Journal označil za energetickou sebevraždu. Současnou krizi expresivními slovy nyní tvrdě kritizoval i europoslanec ODS Alexandr Vondra, podle něhož může postoj Německa vést až k rozpadu Evropské unie.

Shrňme fakta ze zelené tranzice Německa, které i uprostřed této krize slovy ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka (Zelení) si dovoluje veřejně šířit fantasmagorie, že po roce 2030 se země obejde bez uhlí a samozřejmě od příštího roku i bez jádra. Uhelné elektrárny v SRN mají kapacitu 26 GWe, která se nyní rozšířila o „záložní“ zdroje 8 GW. Ve slunečních a větrných elektrárnách má za sedm let mít Německo celkem 370 GW, přičemž současná kapacita 140 GW vznikala postupně 22 let. Pak má také prý skončit využívání plynu, a proto Habeck chtěl od Kataru smlouvu na dodávky LNG jen na pět let, s čímž nepochodil, protože Katar požadoval smlouvu na 20 let. Prý pak už plyn nebude zelené Německo potřebovat.

Problém je zcela zásadní v tom, že z celkových 8760 hodin v roce německé soláry fungují v optimální poloze asi 12 % času, větrníky na souši kolem 20 %, na moři až 43 %. A co ta „zbývající“ většina času v roce? Z obří kapacity OZE (v roce 2030 už 80 % v energetickém mixu, v roce 2035 dokonce 100 %) prý Němci sami vyrobí a také importují dostatek „zeleného“ vodíku pro pohon své ekonomiky. Ministr Habeck má doktorát z literatury a tak mu asi nikdo dosud nevysvětlil, že aby z vodíku získal jednu kWh, musí do jeho výroby tři kWh investovat, nemluvě o problematice skladování a dopravy stlačeného a hluboce zmrazeného vodíku. O konečných cenách z vodíkové energie raději ani nemluvě. Žádné významné kapacity výroby zeleného vodíku elektrolýzou z demineralizované vody v EU dosud neexistují.

Dnes už činí položka za správu elektrické sítě druhou nejvyšší částku po vlastní ceně silové elektřiny v Německu, protože je nutno čelit riziku blackoutů vinou výkyvů z produkce obří kapacity solárů a větrníků a nutnosti dotovat stále „horké“ zálohy v podobě stabilních turbínových zdrojů. V cenách se tak vlastně platí paralelní, duální systém energie s neustálou potřebou obnovy investic.

Německý parlament tedy nyní schválil dotaci energetických cen pro občany a firmy pro rok 2023 za 200 miliard eur, tedy pět bilionů korun. Jak se nyní prosáklo z cenové nabídky na stavbu polských jaderných elektráren, o čemž informoval Ekonomický deník, jeden korejský 1400MW blok by přišel na 100 miliard korun a americký 1200MW reaktor rovněž. Jsou to sice tzv. overnight costs, kdy do budoucí konečné ceny reaktoru je třeba započítat náklady na financování v čase výstavby včetně inflace, za 200 miliard eur se nyní dá postavit asi 30-40 velkých reaktorů, tedy ještě větší kapacita jaderných elektráren, kterou si Němci ve své ideologické posedlosti zavřeli či zavírají. Nové moderní atomové zdroje ovšem mají životnost 80 let, kdežto neuvěřitelné dotace cen energie bude muset Německo ve své dosavadní posedlosti zelenou ideologií zřejmě mnoho let ne-li stále opakovat, zřejmě až do zničení svého rozpočtu a před tím cenami energie i zbankrotování průmyslu. A to je sebevražedný kurs.

Cožpak čeští vládní politici nechápou, že už sedíme v letadle, kterou řídí sebevražedný německý pilot jménem Energiewende? Ještě je čas odepnout pásy a spolu s dalšími cestujícími z jiných zemí EU přesednout na bezpečnou linku jménem STABILNÍ, BEZPEČNÁ a CENOVĚ DOSTUPNÁ ENERGIE!

Autor: Milan Smutný | pondělí 24.10.2022 12:15 | karma článku: 38.94 | přečteno: 1331x

Další články blogera

Milan Smutný

Prezidentské volby byly a jsou voláním 2,4 milionu Čechů o pomoc

Mnozí z nás si po volbě P. Pavla prezidentem ČR oddychli. Agresivní kampaň plná obvinění z týmu Andreje Babiše, že penzionovaný generál na Pražském hradě zavede Česko do války a podobné podpásovky, se autorům vymstily.

28.1.2023 v 21:03 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 8317 | Diskuse

Milan Smutný

Premiér Fiala se z pravicového politika stal zastáncem zeleného neomarxismu

V deníku Právo 26. ledna to předseda vlády ČR a šéf ODS Petr Fiala zase jednou šéfovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi pěkně vytmavil, protože prý jen Babiš může za fakt, že naše země je podrobena zelené ideologii Green Deal.

27.1.2023 v 3:19 | Karma článku: 39.60 | Přečteno: 1212 | Diskuse

Milan Smutný

Lepší prezident rozvědčík nebo estébák?

V Česku jsme nezažili hlubokou sebereflexi z minulého husákovského režimu. V r. 1989 se nám líbilo heslo "Nejsme jako oni". Nyní nám však tato vnitřně neobjasněná minulost vyhřezla v podobě ostrého souboje kandidátů na prezidenta.

16.1.2023 v 2:47 | Karma článku: 18.84 | Přečteno: 820 | Diskuse

Milan Smutný

Premiér Fiala chce asi lepší ceny energie „vysedět“

Předseda vlády P. Fiala poskytl ve středu obsáhlý bilanční rozhovor pro agenturu ČTK. Pomiňme sebechválu kabinetu, že prý loni zvládl bezprecedentní úkoly. Premiér naznačil, že hlavní problém vysokých cen energie chce "vysedět".

12.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.43 | Přečteno: 798 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Rozbíjením oken ekonomika neroste

Před časem s tím přišla agentura Bloomberg a následovaly vlny komentářů všude možně včetně českých médií – průmyslová produkce v Ruské federaci se loni nesnížila, ale naopak možná i vzrostla. Část ohlasů zněla: Sankce nefungují.

7.2.2023 v 9:49 | Karma článku: 24.76 | Přečteno: 550 | Diskuse

Martin Pýcha

Saldo agrárního zahraničního obchodu: Ještě horší, než jsme čekali

Saldo agrárního zahraničního obchodu se dlouhodobě zhoršuje. Stále rostoucí závislost na dovozu potravin ukazuje, že „je něco špatně ve státě českém“, tedy přesněji v českém zemědělství a potravinářství. Vládu to ale netrápí.

7.2.2023 v 8:46 | Karma článku: 23.36 | Přečteno: 444 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události v pátém týdnu roku 2023

ECB, FED i britská centrální banka na rozdíl od ČNB dále zvyšují úrokové sazby, přitom ČNB zvýšila odhad letošní inflace na 10,8%. Co dalšího přinesl pátý týden roku 2023 a co to pro nás může znamenat?

5.2.2023 v 22:30 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 99 | Diskuse

Martin Pýcha

Kdo zvyšuje ceny potravin?

V médiích opakovaně zástupce obchodníků nevybíravým způsobem obviňuje ze zvyšování cen potravin zemědělce. Pojďme se podívat na příkladu vajec, jak to cenami mezi zemědělci a obchodníky ve skutečnosti je.

4.2.2023 v 12:07 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 4509 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Dezoláti, naši lidi ….. ale co s nimi?

Jedni nazývají voliče poraženého prezidentského kandidáta neschopnými dezoláty, jiní mluví o 2,4 mil. zoufalých lidí, kteří volají o pomoc. Tak či tak, jsou tady ale s námi a je třeba spolu dále normálně žít.

3.2.2023 v 8:22 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 727 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 36.25 Průměrná čtenost 2323

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...