Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Německá Evropa nebo evropské Německo?

14. 10. 2022 2:13:45
Buď bude Německo evropské, nebo Evropa německá. Tuto myšlenku vtělil do proslovu premiérky Margarety Thatcherové její poradce Timothy Garton Ash. Kancléř Kohl ujišťoval, že sjednocené Německo bude evropské. Co 30 let poté?

„Buď bude Německo evropské, nebo Evropa německá.“ Tuto brilantní myšlenku vtělil do jednoho proslovu tehdejší britské premiérky Margarety Thatcherové její poradce a skvělý politolog Timothy Garton Ash. Sentenci poté převzal tehdejší kancléř Helmut Kohl, aby rozptýlil obavy Evropanů, že sjednocením Německa, tedy spolknutím bývalé komunistické NDR (Thatcherová se tomu urputně bránila), nenastoupí nový pokus německých "nadlidí" z nedávné historie o hegemonii Německa v Evropě. No a podívejme se, co se děje 30 let poté.

Nedávno byl v Praze uprostřed těžké energetické krize německý kancléř Olaf Scholz a jeho klíčové téma bylo přesvědčovat Čechy, že by se v EU mělo skoncovat s právem veta. Což jasně znamená, že politický a ekonomický obr EU Německo by mohlo a zřejmě chtělo diktovat Evropě opět svou vůli bez ohledu na ostatní. Někteří škarohlídi dokonce mluví o snaze etablovat "Čtvrtou říši". Před ním byl v Praze orodovat za zničující zelenou tranzice jménem Green Deal for Europe její hlavní ideolog v Evropské komisi Frans Timmermans. Jak na konferenci v Praze v podstatě řekl, když zlomíme skeptické Čechy, pak zvládneme celou Evropu. Proč autora blogu napadá v kontextu Timmermansova prohlášení reminiscence na výroky sudeťáckého nacisty K. H. Franka, který Čechy označil za „smějící se bestie“? Není opravdu příznačné pro DNA Němců a jejich náklonosti k ideologiím různých barev, že si podle tři roky starého komentáře listu Handelsblatt toužebně mysleli, že jejich vůdčí úloha v ekologické záchraně planety jim přinese zásadní zlepšení mezinárodní image těžce pošramocené nacismem?

Zatímco česká vláda volá po celoevropském řešení krize a loajálně na něj už od ruské invaze na Ukrajinu čeká, v Berlíně se na Evropskou unii očividně vykašlali. Už před nedávným reprezentativním summitem všech Evropanů (s výjimkou Rusů) v Praze, který neměl žádnou oficiální agendu, oznámil kancléř Scholz, že zachrání německé domácnosti a podniky zasypáním penězi v hodnotě v přepočtu 5 bilionů korun. Ať ostatní namítají, co chtějí. Např. od 1. ledna 2023 do konce dubna 2024 by měl německý průmysl platit 0,07 euro za kilowatthodinu za prvních 70 % loňské spotřeby zemního plynu. To je 1,75 Kč za kWh plynu oproti českou vládou zastropované ceně 3 Kč/kWh. Že tím zvon umíráček pro německou konkurenci i v ČR? No a co! My jsme přece Němci! Také česká elektřina je vinou spekulativních přeprodejů dražší než v Německu, kde mají třikrát větší průměrné platy. Takže realisticky vzato mají Češi třikrát dražší energii než Němci.

Německá vláda totiž dobře pochopila, že pro záchranu Německa z pasti drahých energií, kam ho zavedla sebevražedná Energiewende, jež má nota bene v totálním stylu pokračovat, není jiné cesty, než dotace na dluh. Ty si ostatní země EU, natož chudší postkomunistické státy, ale dovolit nemohou. A česká vláda se stále ještě křečovitě drží své mantry, že i česká elektřina se musí v Česku obchodovat za ceny na německé burze v Lipsku podle prý neporušitelných zásad společného evropského trhu. Německo ale nyní tuto zásadu tvrdě porušilo a vyhlásilo pro řešení energetické, ale také následně sociálně-ekonomické krize zemí EU princip „Zachraň se kdo můžeš!“

Každopádně německá zelená tranzice a ideologie v jejich slepé sázce na občasné zdroje energie (OZE, někdy nesprávně nazývané „obnovitelné“, jimiž nejsou a nikdy nebyly) nás v Česku i řadě dalších zemí EU dovedla do slepé uličky nezaplatitelných nákladů na energii s hrozbou zničení domácího průmyslu a rozbití sociálního smíru ve společnosti. Protože soláry fungují asi 12 % z počtu 8760 hodin v roce a i nejefektivnější větrné parky na moři maximálně 43 % z ročního času. A co ten "zbytek", kdy vyspělá západní civilizace potřebuje 24/365 stabilní dodávku elektřiny, plynu a tepla, jinak se zhroutí?

Snaha "revolučně opravit" za pár let závislost západních zemí na uhlíkových technologiích, jež vznikaly 300 let a dovedly nás mj. k dostatku prostředků na moderní školství, lékařskou péči a velkorysé sociální zabezpečení, nás hrozí vrhnout o stovky let zpátky. Přitom celý svět závislost na uhlíkových palivech za ohromných nákladů za minulých 20 let snížili z 84 na 82 %. A rozvojové země se zelenou ideologií zastavit nedají. Chtějí totiž asi na rozdíl od nás ekonomicky růst a zvyšovat životní úroveň svých obyvatel.

Čína, jež má reálné ambice ekonomicky brzy předstihnout i USA, ví, že své plány a růst životní úrovně Číňanů zajistí jen s využitím všech druhů energie. To potvrdí i právě začínající sjezd vládnoucích čínských komunistů. Dle zprávy agentury Bloomberg za posledních 10 let Čína uvedla do provozu nové uhelné elektrárny s kapacitou 410 GW, jen v této pětiletce do roku 2025 přibude v uhlí 247 GW nových energetických zdrojů. Tyto přírůstky energie a také emisí CO2 spolehlivě překonají jakékoli úspory západního světa.

Ostatně Čína následována Indií, Vietnamem, Indonésií a dalšími rozvojovými státy pro Západ už nyní vyrábějí obří objem výrobků různého typu (třeba Čína polovinu světové produkce ocele), jež kvůli neekologičnosti výroby či zákazu produkce vládními regulacemi a ESG normami musela ze Západu zmizet. Další objednávky přibydou příští rok, až vinou nepřijatelných cen energie zkrachují další průmyslové podniky v ČR a v jiných zemích Unie. Za hranice Západu bystré oko regulátora a zastánce ideologie dekarbonizační záchrany planety nedohlédne. Nebo jsme snad někdo zaznamenali, že by švédská 19letá ekologická aktivistka Greta Thunbergová se odvážila navštívit Čínu, kde Ujguři v koncentračních táborech vyrábějí komponenty solárních panelů pro Evropany? Nebo třeba Demokratickou republiku Kongo, kde děti při otrocké práci dobývají kobalt (opět těžbu kontroluje Čína stejně jako těžbu lithia ve světě) nezbytný pro ten „báječně čistý provoz“ elektromobilů v EU?

Čelíme zničujícím důsledkům konfrontace zelené ideologie, jež vsadila v naprosto klíčové energetice na technologie v plenkách, či slibuje ty, jež dosud neexistují, pokud někdy. Vrátíme se k evoluci nebo nás tato revoluce zahubí? Už ve Strakově akademii vláda ČR spolu se štáby svých poradců konečně pochopí, že musí v prvé řadě v energetice hájit národní zájmy suverénní České republiky?

Autor: Milan Smutný | pátek 14.10.2022 2:13 | karma článku: 36.08 | přečteno: 918x

Další články blogera

Milan Smutný

Prezidentské volby byly a jsou voláním 2,4 milionu Čechů o pomoc

Mnozí z nás si po volbě P. Pavla prezidentem ČR oddychli. Agresivní kampaň plná obvinění z týmu Andreje Babiše, že penzionovaný generál na Pražském hradě zavede Česko do války a podobné podpásovky, se autorům vymstily.

28.1.2023 v 21:03 | Karma článku: 42.75 | Přečteno: 8317 | Diskuse

Milan Smutný

Premiér Fiala se z pravicového politika stal zastáncem zeleného neomarxismu

V deníku Právo 26. ledna to předseda vlády ČR a šéf ODS Petr Fiala zase jednou šéfovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi pěkně vytmavil, protože prý jen Babiš může za fakt, že naše země je podrobena zelené ideologii Green Deal.

27.1.2023 v 3:19 | Karma článku: 39.60 | Přečteno: 1212 | Diskuse

Milan Smutný

Lepší prezident rozvědčík nebo estébák?

V Česku jsme nezažili hlubokou sebereflexi z minulého husákovského režimu. V r. 1989 se nám líbilo heslo "Nejsme jako oni". Nyní nám však tato vnitřně neobjasněná minulost vyhřezla v podobě ostrého souboje kandidátů na prezidenta.

16.1.2023 v 2:47 | Karma článku: 18.84 | Přečteno: 820 | Diskuse

Milan Smutný

Premiér Fiala chce asi lepší ceny energie „vysedět“

Předseda vlády P. Fiala poskytl ve středu obsáhlý bilanční rozhovor pro agenturu ČTK. Pomiňme sebechválu kabinetu, že prý loni zvládl bezprecedentní úkoly. Premiér naznačil, že hlavní problém vysokých cen energie chce "vysedět".

12.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.43 | Přečteno: 798 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Rozbíjením oken ekonomika neroste

Před časem s tím přišla agentura Bloomberg a následovaly vlny komentářů všude možně včetně českých médií – průmyslová produkce v Ruské federaci se loni nesnížila, ale naopak možná i vzrostla. Část ohlasů zněla: Sankce nefungují.

7.2.2023 v 9:49 | Karma článku: 24.75 | Přečteno: 536 | Diskuse

Martin Pýcha

Saldo agrárního zahraničního obchodu: Ještě horší, než jsme čekali

Saldo agrárního zahraničního obchodu se dlouhodobě zhoršuje. Stále rostoucí závislost na dovozu potravin ukazuje, že „je něco špatně ve státě českém“, tedy přesněji v českém zemědělství a potravinářství. Vládu to ale netrápí.

7.2.2023 v 8:46 | Karma článku: 23.20 | Přečteno: 430 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události v pátém týdnu roku 2023

ECB, FED i britská centrální banka na rozdíl od ČNB dále zvyšují úrokové sazby, přitom ČNB zvýšila odhad letošní inflace na 10,8%. Co dalšího přinesl pátý týden roku 2023 a co to pro nás může znamenat?

5.2.2023 v 22:30 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 99 | Diskuse

Martin Pýcha

Kdo zvyšuje ceny potravin?

V médiích opakovaně zástupce obchodníků nevybíravým způsobem obviňuje ze zvyšování cen potravin zemědělce. Pojďme se podívat na příkladu vajec, jak to cenami mezi zemědělci a obchodníky ve skutečnosti je.

4.2.2023 v 12:07 | Karma článku: 38.89 | Přečteno: 4488 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Dezoláti, naši lidi ….. ale co s nimi?

Jedni nazývají voliče poraženého prezidentského kandidáta neschopnými dezoláty, jiní mluví o 2,4 mil. zoufalých lidí, kteří volají o pomoc. Tak či tak, jsou tady ale s námi a je třeba spolu dále normálně žít.

3.2.2023 v 8:22 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 727 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 36.25 Průměrná čtenost 2323

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...