Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

To už není šílenství, to je energetická a celospolečenská sebevražda

28. 08. 2022 22:25:10
Téměř každý den přinášejí evropské burzy ještě katastrofičtější vývoj cen elektřiny (a také plynu). Jsou pro běžné lidi méně srozumitelně ukryta v cenovce za MWh (= 1 tisíc kilowatt hodin, kWh), nyní už za 1000 eur.

Téměř každý den přinášejí evropské burzy ještě katastrofičtější vývoj cen elektřiny (a také zemního plynu, z něhož se masivně rovněž elektřina vyrábí). Jsou pro běžné lidi méně srozumitelně ukryta v cenovce za MWh (= 1 tisíc kilowatt hodin, kWh), tedy v případě Francie ochromené výpadkem poloviny jaderných reaktorů jde o 1000 eur, v případně Německa o 840 eur. Pro normální smrtelníky je nutno vysvětlit, že Francouzi by měli napříště za jedinou kWh pouze tzv. silové elektřiny, tedy té čistě výrobní, nikoli konečně obchodní ceny, zaplatit v přepočtu cca 25 korun, Němci „jen“ 21 korun. Této výrobní ceně je nutno ale započítat další poplatky mj. za distribuci, za správu sítě, daně atd. Takže jsme na nějakých 30 korunách za 1 kWh. Loni byla v Česku průměrná obchodní sazba 4 Kč. Podobně je tomu u cen za zemní plyn.

Propočítejme si z tohoto vývoje cenu, kterou zaplatí čeští podnikatelé a domácnosti za elektřinu a plyn v roce 2023, pokud se nestane nějaký zázračný zvrat. Při zjednodušení Česko spotřebuje ročně 60 miliard kWh elektřiny a 80 miliard kWh zemního plynu. V případě realizace spotových cen do koncových obchodních cen tak české firmy a domácnosti za celý rok 2023 zaplatí za obě klíčové energetické komodity optimisticky spočítáno plus 20 korun za každou kWh, tedy celkově 2,4 bilionu korun NAVÍC proti cenám roku 2021, tedy 2 tisíce 400 miliard korun navíc, to je zhruba o třetinu více, než činí rozpočet vlády pro celou zemi. Tyto peníze tak zmizí v účtech za elektřinu a plyn a nebudou k dispozici na další běžnou spotřebu, jako jsou vzdělávání, kultura, sport, pohostinství, turistiku atd., v podnikové sféře to znemožní investice do další budoucnosti a zmrazí mzdy, pokud rovnou nedojde k zavření mnoha firem neschopných ekonomicky přežít s následným prudkým růstem nezaměstnanosti. Připomeňme si, že polovinu růstu HDP tvoří spotřeba domácností, která se logicky teď omezí jen na nezbytné výdaje. Zveřejněné cifry slibované české vládní pomoci v řádech desítek miliard korun s nejasnou distribucí cílovým skupinám jsou v konfrontaci s těmito energetickými náklady naprosto marginální, spíše provokativně směšně nízké.

Připomeňme si, že evropské demokracie jsou s prudkým růstem cen energie konfrontovány již rok, Putinova agresivní válka proti Ukrajině není přímým viníkem a dnes spíše slouží jako výmluva a alibi jednak za nečinnost politiků, jednak jako příležitost pro síťové a přirozené monopoly si namastit ještě více kapsu. V konfrontaci s utrpením Ukrajinců je tato amorální posedlost ziskem ještě odpornější.

Vláda premiéra Petra Fialy hledá tzv. celoevropské řešení, když ho již řada zemí EU (mj. Francie a Slovensko) dávno našly a je velká otázka, zda jim teoreticky nějaké celoevropské řešení bude vyhovovat. Zdá se, že v Praze se čeká, co milostivě řeknou v Berlíně, což má být také tématem návštěvy německého kancléře Olafa Scholze 29.8. v Praze. Ovšem to, že by Němci mohli souhlasit s oddělením ceny zemního plynu od výroby stabilní elektřiny z uhlí a jádra (v ČR z 80 %), je naprostá iluze. V Berlíně fakticky nevládne sociální demokrat Scholz, ale jeho zelený vicekancléř a ministr hospodářství a (hlavně) ochrany klimatu Robert Habeck. Ten v rozporu s názorem kancléře na možnost pokračování produkce tří poslední jaderných elektráren v Německu v podstatě tuto šanci odmítl. Němci tak nadále musí nesmyslně spalovat deficitní zemní plyn na výrobu elektřiny, aby tím zachraňovali svou zelenou ideologickou posedlost spásy země a planety solárními panely a větrníky.

Německo nemůže netrvat na pokračování současné energetické politiky EU, protože všechny ostatní země (snad s výjimkou „větrného“ Dánska a jaderné Francie) tak vlastně svými donucenými vstupy na celoevropskou burzu dotují a legitimizují zničující německou zelenou tranzici pod názvem Energiewende, která ovládla i Evropskou komisi a parlament a je sama a jen sama jediná odpovědná za zničující vývoj cen energie. Putin na politice přechodu na již 20 let dotované nestabilní přerušované zdroje energie (hlavně soláry a větrníky), kterou musí doprovázet paralelní a také dotovaný systém záložních zdrojů (s tzv. kapacitními platbami) hlavně z plynu, jen postavil svou geopolitickou strategii použít energii jako zbraň. Nyní na zlomku zbývajících dodávek do EU Rusko vydělává více než kdykoli předtím.

Vláda Petra Fialy bude ještě chvíli otálet a pak již nezastaví dokonalou bouři zavírání firem, propouštění, rozhořčení a vzteku voličů. Ostatně za tři týdny se dá ve volbách očekávat plebiscit proti pasivitě vládní pětikoalice, která se utápí ve svých vnitřních problémech, jak dokumentuje případ šéfa civilní rozvědky, či ztrácí čas prosazováním okrajových politik typu snížení plateb za statní pojištěnce. Nebylo nakonec záměrné ze strany vládnoucí koalice, že na parlamentní debatu o energetické krizi nezbyl čas?

Česko má k dispozici skvělé experty a odborníky na energetiku, kteří hovoří o elektřině jako veřejném statku, volají po státním obchodníkovi s energií, po zestátnění ČEZ atd. Ovšem vláda je o expertízu očividně dosud nepožádala. Ztrácí tak nejen politické body, ale podkopává chaotickou komunikací a svou rozhodovací pasivitou ekonomickou, sociální i politickou stabilitu země. Ostatně bez okolků o tom v parlamentu překvapivě a bez okolků tvrdě kriticky promluvil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), ačkoli jeho resort je tematice energetiky nepochybně hodně vzdálen.

Je třeba řešit příčiny šíleného, spíše sebevražedného růstu cen elektřiny a plynu, než až pozdě se pokoušet řešit následky nějakými milodary a zelenými žebračenkami. Česká republika tradičně vyrábí svou klíčovou tuzemskou energii – elektřinu – levně ze svých domácích a osvědčených zdrojů. Experti jsou zajedno, že z uhlí i jaderné energie produkujeme v ČR 1 kWh silové elektřiny maximálně za 1 korunu. Když se vrátíme k úvodu článku, vidíme, co se s těmito výhodnými českými cenami děje po „průchodu“ evropským energetickým trhem. Ten totiž dávno žádným trhem není, je to jen zdeformovaný nástroj podpory zničující zelené politiky Evropské unie v čele s Německem pod názvem Green Deal, o čemž dokonale svědčí spekulativní emisní povolenky a nakonec nejlépe ceny energie.

Pokud zbytek racionálních politiků v zemích EU včetně Česka konečně nepochopí, že se musíme z této iracionální a hluboce asociální a ještě urychlované ideologické politiky vyvázat, čeká nás nejhorší období v Evropě od konce války. Buď současná již celospolečenská krize u nás i v Evropě opět zrodí osobnost podobnou politikovi s doutníkem jménem Winston, nebo zoufalé lidi zase úspěšně osloví ukřičený populista, třeba podobný tomu jménem Adolf s knírkem pod nosem.

Autor: Milan Smutný | neděle 28.8.2022 22:25 | karma článku: 38.21 | přečteno: 1505x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7018 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Energetika

Martin Rotter

Češi by měli být vzteklí!

Tak si tu právě čtu Kovandův komentář. V šílených zprávách posledních pár měsíců se ukazuje, že naše země a lidé v ní se dočista zbláznili.

29.8.2022 v 12:35 | Karma článku: 35.31 | Přečteno: 1327 | Diskuse

Eva Hauserová

Elektromobil do každé domácnosti!

Odpůrci elektromobility tvrdí, že je to slepá ulička a z různých důvodů na elektřinu nikdy nebude jezdit většina aut. Vidím to jinak.

19.8.2022 v 9:20 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 1180 | Diskuse

Milan Smutný

Místo u sebe doma šetří Němci plynem v Česku

Na sociálních sítích koluje sarkastický obrázek v kožešině mrznoucího člověka v místnosti, který telefonuje: „Chci nahlásit souseda, že zřejmě přetápí svůj byt, protože na mé straně společné zdi roztála jinovatka.“

15.8.2022 v 16:53 | Karma článku: 36.98 | Přečteno: 1215 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak nám zase paliva zlevňují a vláda nic

To bylo řevu když se ceny benzinu a nafty po začátku ruské agrese hnaly do nebeských výšin, že vláda nic nedělá. A co by jako měla dělat? A co má dělat teď když nám letí dolů? Zavést vyšší spotřební daň?

14.8.2022 v 16:59 | Karma článku: 26.94 | Přečteno: 1021 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...