Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Místo u sebe doma šetří Němci plynem v Česku

15. 08. 2022 16:53:59
Na sociálních sítích koluje sarkastický obrázek v kožešině mrznoucího člověka v místnosti, který telefonuje: „Chci nahlásit souseda, že zřejmě přetápí svůj byt, protože na mé straně společné zdi roztála jinovatka.“

Ano, porušení centrálně nařízeného šetření politickou vrchností má být doprovázeno v obydlích s centrální dodávkou tepla až pokutou 200.000 korun. Tak se těšme na domovní hlídky a různé komise, 50léta se vracejí. Česká vláda se tak nařízeními a zřejmě i propagandistickou kampaní horlivě připojuje k masivnímu šetření energiemi, které ovládlo země Evropské unie.

Klíčovým problémem je zemní plyn, jehož dodávky z Ruska do Německa klesly na 1/5 původního objemu. Načež se Evropská unie v čele s Německem rozhodla, že každá země musí ušetřit 15 % této komodity. Když se ale podíváme na Německo poněkud blíže, zjistíme, že Německo je klíčovým viníkem hladu po zemním plynu v Evropě, který do Putinova vpádu na Ukrajinu ruský Gazprom uspokojoval německou spotřebu cca 200 miliard m³ v průměru ze 40 %. Plynová spotřeba narostla v Německu v posledních desetiletích na čtyřnásobek. Tato komodita se stoupencům zelené německé tranzice pod nechvalně proslulým názvem Energiewende zdála výhodná, aby kompenzovala nestabilní a přerušovanou výrobu elektřiny z větrných a slunečních elektráren, jichž už mají naši sousedé instalován spolu dalšími minoritními obnovitelnými zdroji obří výkon 150.000 MW.

Navzdory překotné snaze o dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze zámoří bude prostě v Německu plyn letos v zimě očividně chybět, a to ještě nevíme, zda a jakou si ruský prezident Vladimír Putin zahraje kolem dodávek plynu z Ruska s Evropou šachovou partii. Zda nakonec na podzim nezavře plynové kohouty zcela, aby nedosáhl rozbití dosavadní jednoty v EU ohledně sankcí na Putinův režim za válku proti Ukrajině.

V roce 2021 mělo Německo ještě v provozu šest moderních jaderných elektráren, které vyrobily asi 13 % z německé produkce elektřiny. Letos v prosinci chce ovšem vláda kancléře Olafa Scholze složená z koaličních sociálních demokratů, zelených a liberálních svobodných demokratů zavřít poslední tři jaderné elektrárny v provozu s výkonem 4200 MW (mj. shodným s českými jadernými zdroji), takže po loňském ukončení provozu předchozích tři bloků skončí i tato bezemisní produkce elektřiny. Vlády Francie, Španělska, Slovenska a Maďarska vyzvaly Berlín, aby tyto jaderné elektrárny nezavíral, případně aby otevřel již loni zavřené. Vláda ČR se k této výzvě nepřipojila.

Za energetickou situaci v Německu ve vládě kancléře Olafa Scholze (SPD) zodpovídá vicekancléř Robert Habeck za Zelené. Ten inicioval analýzu, podle níž by pokračování činnosti posledních tří jaderných elektráren v Německu, které by měly na věky zavřít na Silvestra t.r., „nebylo výhodné a bezpečné“. Schválit další provoz jaderných elektráren, což není technicky i personálně jednoduché, nemůžete navzdory nadpolovičnímu souhlasu obyvatel SRN chtít od vedoucího politika Zelených, když odmítání jádra je naprosto klíčovou součástí jejich zelené ideologie posledních 40 let.

Němci tak zbytečně pálením zemního plynu vyrábějí z této nedostatkové komodity více elektřiny, než činí celá spotřeba elektřiny České republiky. Cena plynu se proti počátku roku 2021 ale zvýšila z 20 eur za 1 MWh na DESETINÁSOBEK, což kopírují také meziročně ceny elektřiny nejen pro Německo, ale bohužel prostřednictvím obchodování na lipské burze také Česko. Přitom spalování plynu na elektřinu by bezemisně mohlo téměř nahradit šest posledních zavřených, respektive zavíraných jaderných elektráren.

To raději němečtí politici Zelených dali zelenou opětnému zapojení nenáviděného uhlí. K 26.000 MW současného výkonu se má znovu připojit 8000 MW odstavených uhelných elektráren, z nichž část si němečtí správci elektrické sítě umístili do dotačně dobře placené „rezervy“, tzv. kapacitní zálohy. A protože Němci chtějí zdvojnásobit kapacitu svých solárů a větrníků do roku 2030, je nasnadě, že musí k nim existovat rezervní zdroje pro docela častý případ, že nesvítí slunce a nefouká vítr. Co tím zdrojem bude? Vize o spalování milionů tun vodíku vyráběného z OZE elektrolýzou vody jsou spíše sci-fi, nemluvě o nákladech promítnutých ještě více do cen energie. Reálně to bude muset být uhlí.

Rady o šetření, nařízení či dokonce udávání sousedů a pokuty by si orgány české státní správy mohly a měly odpustit. Stejně jako knížecí rady špičkových a finančně zajištěných domácích politiků, že lidi by si měli natáhnout na sebe svetr navíc proti zimě. Nebo si snad někdo se zbytkem rozumu v hlavě myslí, že rodina, kterou zřejmě za příští celorok čeká za energii účet navíc ve výši 100.000 korun i více, začne elektřinou, plynem či teplem plýtvat?

V celé Evropě se racionální obyvatelé na nedostatek plynu či i elektřiny připravují. Horečně se nakupují různé elektrické radiátory a kamna. Uhlí a dřevo tržně prudce zdražilo a jsou nedostatkovým zbožím. Do provozu se tak nejen v nadcházející zimě vrátí v Evropě statisíce lokálních topenišť. Na rozdíl od centrálních, ekologicky vyspělých a tvrdě kontrolovaných uhelných elektráren (nemluvě o bezemisní výrobě v jaderných elektrárnách) se tak zcela zásadně letos v zimě zvýší v Evropě všechny možné emise, kdy také nelze vyloučit spalování plastů u velmi chudých domácností. Zelená ideologie se tak stává opakem toho, čím chtěla být: že nám všem zajistí zářnou zelenou budoucnost na základě zdrojů, jejichž technologie a funkčnost to nikdy nedokážou. Nemluvě o brutálním zbídačení stamilionů Evropanů účty za „zelenou“ energetiku. Výmluvy na ruskou agresi jsou jen alibistickým zastíráním těchto faktů.

Autor: Milan Smutný | pondělí 15.8.2022 16:53 | karma článku: 36.98 | přečteno: 1215x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7017 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 964 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Energetika

Martin Rotter

Češi by měli být vzteklí!

Tak si tu právě čtu Kovandův komentář. V šílených zprávách posledních pár měsíců se ukazuje, že naše země a lidé v ní se dočista zbláznili.

29.8.2022 v 12:35 | Karma článku: 35.31 | Přečteno: 1327 | Diskuse

Milan Smutný

To už není šílenství, to je energetická a celospolečenská sebevražda

Téměř každý den přinášejí evropské burzy ještě katastrofičtější vývoj cen elektřiny (a také plynu). Jsou pro běžné lidi méně srozumitelně ukryta v cenovce za MWh (= 1 tisíc kilowatt hodin, kWh), nyní už za 1000 eur.

28.8.2022 v 22:25 | Karma článku: 38.21 | Přečteno: 1505 | Diskuse

Eva Hauserová

Elektromobil do každé domácnosti!

Odpůrci elektromobility tvrdí, že je to slepá ulička a z různých důvodů na elektřinu nikdy nebude jezdit většina aut. Vidím to jinak.

19.8.2022 v 9:20 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 1180 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak nám zase paliva zlevňují a vláda nic

To bylo řevu když se ceny benzinu a nafty po začátku ruské agrese hnaly do nebeských výšin, že vláda nic nedělá. A co by jako měla dělat? A co má dělat teď když nám letí dolů? Zavést vyšší spotřební daň?

14.8.2022 v 16:59 | Karma článku: 26.94 | Přečteno: 1021 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...