Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energetická sebevražda s podpisem ministryně vlády ČR

Evropa se chystá na hodně zlou zimu s úplným vypnutím ruského zemního plynu, a proto i Německo a Rakousko se nuceně vracejí k uhelným zdrojům. Zato tuzemský ČEZ chce zcela skoncovat s uhlím za 7,5 roku. Se souhlasem vlády ČR?  

Nejaktuálnější zpráva je sdělení ruské firmy Gazprom z 18. července, že ani po 10denní technické odstávce plynovodu Nord Stream 1 „nebude z vyšší moci plnit své závazky“ ohledně dodávek ruského zemního plynu do Německa. Je přitom jedno, jak si máme vykládat právní aspekty tohoto sdělení, protože jde jasně o tvrdé vydírání s cílem zastavit západní sankce proti režimu prezidenta Vladimír Putina za jeho okupaci Ukrajiny.

Ruský zemní plyn tedy dříve či později ještě letos dojde, protože klíčová a bankrotující německá firma Uniper už nyní musí čerpat ze zásobníků plyn určený až pro zimní období. Totéž čeká tedy také Česko, protože ruský plyn odebírá přes Německo. Uklidňující vyjádření z vlády ČR, že to zvládneme, je třeba konfrontovat s fakty. Ročně v ČR spotřebujeme zemním plynu energii v objemu 84 TWh, pro srovnání v elektřině činí domácí čistá spotřeba cca 60 TWh. Plyn je přitom nenahraditelný v řadě odvětví průmyslu, v potravinářství, při výrobě průmyslových hnojiv a také při topení v podnicích, obchodech a domácnostech.

V pátek 15. července přitom generální ředitel ČEZ Daniel Beneš oznámil, že tato největší česká energetická firma ukončí svou zelenou transformaci už v roce 2040 a bude uhlíkově neutrální o 10 let dříve, než plánovala. To znamená, že ČEZ ukončí výrobu z uhlí v roce 2030. Příslušné memorandum spolu se šéfem ČEZ podepsala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Měli bychom představitelce vlády Petra Fialy položit naléhavé otázky:

  1. Ví ministryně Hubáčková, že zelená politika ČEZ, která nepochybně posílí příslušný „zelený“ rating firmy a nastavené parametry odměn nejvyššího vedení, bude znamenat brzký deficit elektřiny?
  2. Ví, že kromě deficitního plynu a také ropy začne ČR od roku 2025 dovážet také elektřinu (bude chybět už 10 % nynějšího výkonu), i když ji zatím zhruba 10 TWh ČR ročně exportuje?
  3. Je paní Hubáčkové známo, že podle odhadu energetických expertů v roce 2030 bude vinou strategie ČEZ chybět kolem 5500 MW výkonu z uhlí a dosud stabilní česká energetická soustava se v zájmu zelené ideologie rozpadne?
  4. Je tohle naplnění představy „energeticky suverénní země“, o níž v dramatickém projevu k národu hovořil 22. června premiér Fiala?
  5. Čím nahradíme dnešní 43% podíl výroby elektřiny z uhlí na celkové produkci, když po uhelném exitu ČEZ, který už do uhelných zdrojů a technologií fakticky neinvestuje, zbydou jen elektrárny podnikatele Pavla Tykače a jeho hnědouhelný důl Vršany?
  6. Postaví ČEZ skutečně za dotace nové solární zdroje s kapacitou 6 GW? A i kdyby, jak tyto zdroje utáhnou celoroční, zejména zimní energetické potřeby nejen domácností, ale zejména podniků ČR, jehož průmysl se podílí největší měrou na tvorbě HDP ze všech zemí EU?
  7. Ví paní ministryně, že memorandum ČEZ, které podepsala, je v přímé rozporu s Usnesením vlády č. 817 z 19. října 2015 o prolomení limitů na velkolomu Bílina, aby se mohla dotěžit zásoba přes 100 milionů tun hnědého uhlí? Zavřením uhelných zdrojů ČEZ totiž poklesne poptávka po tamním uhlí natolik, že se jeho těžba stane neekonomickou i pro jiné provozy.
  8. Ví paní ministryně, že o uhlí tak přijdou téměř dvě desítky tepláren, které ve svém celku spalováním uhlí zásobují teplem 1,5 milionu českých domácností?
  9. Je si paní ministryně vědoma, že všechen takto uměle a na základě „zelené“ ideologie vytvořený deficit elektřiny ještě zvýší tlak na další růst už tak rekordních cen energie?
  10. Má paní Hubáčková a další členové vlády nějaké skutečné energetické poradce, kteří by jim objasnili, že do doby postavení a plného zprovoznění nových (nejlépe šesti) velkých jaderných bloků do poloviny století se bez produkce z domácího českého uhlí neobejdeme?    

Evropská komise (EK) chce také po Česku, abychom v legislativním paketu Fit for 55 jako realizaci zelené ideologie Green Deal snížili do roku 2030 vypouštění CO2 o 55 % oproti roku 1990. To je čirá fantasmagorie. Sám klíčový vůdce zelené tranzice, místopředseda EK Frans Timmermans se v rozhovoru s britským listem Guardian nechal slyšet, že se musíme (na čas) vrátit k uhlí, jinak by mohly vypuknout občanské nepokoje. Tohle zřejmě paní ministryni Hubáčkové její poradci zatajili. Cožpak si někdo soudný myslí, že za 2, 10 či 15 let tu budeme mít nějaké zázračné čisté zelené zdroje energie, které pracují spolehlivě třeba v prosinci a lednu, ve dne v noci, za každých povětrnostních podmínek? Pohádky se mají vyprávět dětem, ale ne o energetice dospělým lidem a podnikatelům, a to ještě ne ty s velmi špatným koncem.  

Vždyť si stačí uvědomit, že ideologie vládnoucích německých Zelených zavírá bezemisní produkci z německých moderních jaderných elektráren, kvůli tomu se Německo dostalo do ruské energetické pasti (Česko bohužel také) a nyní se s „bolestnou zkušeností“ (ministr Robert Habeck) bude vracet k uhlí? Jaké zdroje energie budou fungovat, když nesvítí slunce a nefouká vítr? Nesmírně drahá a energeticky neefektivní vodíková technologie, super drahé baterie s malou kapacitou a životností? Nebo rozdané ebonitové tyče a liščí ohony? Ostatně v roce 2030 nebude odkud do Česka možné dovést elektřinu, bude chybět v celé střední Evropě. 

Minulých 300 let karbonové ekonomiky a efektivního využívání uhlí, ropy a zemního plynu bylo spojeno s nevídaným rozvojem lidstva a prosperity vyspělých zemí. Rozvoj každé společnosti je neodmyslitelně spjat s dostupností energie. Hledáme usilovně cesty, jak dát do rovnováhy využívání zdrojů planety. Potřebujeme k tomu nové efektivní technologie postavené na skutečných objevech vědy a techniky. Ideologie Green Deal ale v převážné části pracuje s nezralými technologiemi nebo doufá v ještě nevyvinuté, jichž se možná ani nedočkáme. Přitom náklady na tuto nesmyslně urychlovanou „zelenou revoluci“ jsou obrovské a samozřejmě je zaplatí spotřebitelé nejen v sociálně-ekonomicky neakceptovatelných cenách energie, ale také formou zničující inflace, jejíž klíčovým akcelerátorem je práce cena energie.

Je dobře známo, že nejlepšími zastánci ochrany životního prostředí jsou ekonomicky zajištění a informovaní lidé, miliony chudáků enviromentální problémy blízkých i vzdálených národů nezajímají, potřebují jakkoli přežít. Do ideologie slepé víry jménem Green Deal bylo jejich nositeli investováno tolik politického úsilí a peněz, že se jen těžko přiznává většinové selhání a hluboké omyly. Je otázkou, kdy a jak si to uvědomí v rámci sebereflexe a kriticky přehodnotí vedení EU či jakýkoli národní stát.

Pan Timmermans je Holanďan a jistě velmi pozorně sleduje obrovské a tvrdé protesty svých krajanů, nizozemských sedláků, jež by kvůli emisím ze svých krav měli ukončit své podnikání, pozabíjet třetinu svých stád a vzdát se svých polí a luk. Češi si prý na nějaké zásadní protesty nepotrpí a racionálně vyčkávají, jak se k problémům postaví sousedi. Ovšem budou milióny Čechů a podnikatelé v klidu nadále sedět doma a čekat na nějaké „zelené žebračenky“, když kvůli nesplaceným energetickým fakturám zaklepe na jejich dveře exekutor? 

Ideologie klimatické politiky zelené tranzice dostala energetickou krizi těžký úder. V nadcházející zimě se bude pro produkci tepla a elektřiny pálit vše, co bude dostupné. Záchrana planety před hrozbou rozpadu národních ekonomik se logicky odsouvá do pozadí. Plně se tak odhaluje fakt, že západní svět vsadil na ruletu prudké dekarbonizační přestavby své energetiky a ekonomiky technologie, jež jsou v plenkách nebo dosud neexistují. A hraje se žetony, jež k tomu Západu „zapůjčil“ diktátor Putin a další jsou v podobě dodávek technologií OZE zcela v rukou diktátorské Číny.     

Autor: Milan Smutný | úterý 19.7.2022 11:09 | karma článku: 37,38 | přečteno: 1416x
  • Další články autora

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 28,83 | Přečteno: 708x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma: 36,43 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO2 z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma: 45,30 | Přečteno: 10083x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Zazvonil zvonec a pohádkám o čisté elektromobilitě v EU je konec

V pondělí večer 4. března vybuchla v sídle EU v Bruselu bomba, aniž by si toho klíčová média všimla: Evropský parlament přijal na návrh Evropské komise usnesení, že elektrické auto není automaticky klimaticky neutrální auto.

9.3.2024 v 0:10 | Karma: 46,92 | Přečteno: 22613x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Když se za těžké tlakové níže sejdou všechny nepříznivé faktory, říkají meteorologové takové přírodní katastrofě dokonalá bouře. Stejnojmenný film je strhujícím vzdáleným dramatem na moři, ale katastrofa energetiky Česka se blíží.

1.3.2024 v 15:02 | Karma: 35,94 | Přečteno: 1386x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nové reaktory by měli postavit Jihokorejci, Francouzi své projekty časově nezvládají

Veřejná debata o výstavbě nových jaderných reaktorů jako podmínky další prosperity ČR nabývá s blízkým výsledkem na síle. S ohledem na reference bude jihokorejská KHNP nepochybně lepší volbou než francouzská EdF.

29.2.2024 v 14:58 | Karma: 25,57 | Přečteno: 476x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Vedení EU doporučuje a prosazuje zelenou chudobu obyvatelstva členských zemí

U předáků EU i vlád členských zemí nastoupila po opojení ze zelené tranzice kocovina. Zelený ráj je v nedohlednu, obří náklady dekarbonizace devastují rozpočty států a peněženky voličů. Rozjetá mašina ideologie Green Deal skřípe.

11.2.2024 v 15:32 | Karma: 25,49 | Přečteno: 428x | Diskuse

Milan Smutný

Německu hrozí změnit se z „motoru EU v muzeum prosperity“

I když v německých mainstreamových médiích nadále převládá podpora zelené tranzice Německa pod proslulým názvem Energiewende, v zemi roste nevole nad obrovskými náklady na dekarbonizaci, které politici před voliči skrývali.

30.1.2024 v 17:02 | Karma: 38,93 | Přečteno: 1941x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Pachuť z oslavných tirád na německé občasné zdroje energie

Média široce komunikovala zprávu o tom, jak v r. 2023 Německo vyrobilo už 55 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Výsledek deklasuje pokles ekonomiky, drahá energie a závislost na emisních zdrojích a dovozu elektřiny.

5.1.2024 v 16:45 | Karma: 37,39 | Přečteno: 1465x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Přijetí eura za vládu ČR a další státní instituce jejich domácí úkoly neudělá

Novoroční projev prezidenta oprášil léta zanedbané téma přijetí společné měny euro v ČR. Strhla se politická i mediální mela. Je to naprosto zástupný problém místo řešení daleko naléhavějších otázek ekonomiky a společnosti.

4.1.2024 v 20:03 | Karma: 33,91 | Přečteno: 1010x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

S koncem německých dotací e-aut se smráká i nad konceptem násilné elektromobility v EU

Německo, vůdčí země přechodu na světlé zelené zítřky, narazila. Došly dotační peníze. S tím současně nastává soumrak násilně prosazované elektromobily v celé Evropské unii.

20.12.2023 v 14:56 | Karma: 34,52 | Přečteno: 991x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

COP28 v Dubaji: cirkus jalových proklamací, falešné morálky a pokrytectví

28. pokračování konference OSN o klimatu v Dubaji končí. Delegáti z 200 států jedou domů. Poprvé v historii konferencí COP se v závěrečném dokumentu hovoří o nutnosti konce fosilních paliv. Jejich spotřeba však ve světě roste.

14.12.2023 v 20:27 | Karma: 34,72 | Přečteno: 847x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma: 21,00 | Přečteno: 376x | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma: 44,14 | Přečteno: 7136x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma: 35,21 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma: 45,15 | Přečteno: 6709x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Proč v Česku nemůže vzniknout gigafactory na výrobu baterií elektroaut

Koncern VW dnes oznámil – a česká vláda potvrdila – že nemá zájem postavit u Plzně novou továrna na baterie pro elektrická auta. Prudce klesající zájem o elektromobily a drahota elektřiny v Česku to znemožňují.

1.11.2023 v 23:30 | Karma: 41,87 | Přečteno: 3320x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Dle tarifů ERÚ zdraží elektřina o desítky procent a vláda tedy lže, že nikoli

Kolem „návrhu“ regulovaných cen elektřiny od Energetického regulačního úřadu nastal dle očekávání obrovský rozruch. Vyplývá z něj významný růst cen elektřiny, v D02d o 28 %. Vláda to hned v rozporu s fakty popřela.

1.11.2023 v 18:08 | Karma: 35,62 | Přečteno: 1149x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Kapacita baterii elektroauta nepatří až tak zcela majiteli vozu

Kvůli vypínání stabilních zdrojů elektřiny politikou dekarbonizace se rýsuje brzký deficit elektřiny v síti zemí EU. S pomocí baterií elektroaut se má tento deficit významně zmenšit. Ovšem na úkor mobility majitelů elektromobilů.

19.10.2023 v 19:25 | Karma: 32,03 | Přečteno: 978x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Ministři Fialovy vlády se bojí občanům říkat pravdu i o drahé elektřině

S pohledem na zadlužení ČR musely dosud dotované položky cen elektřiny přejít na občany a podniky. Nedůstojným lavírováním kolem faktu, že nakonec vše zaplatí spotřebitelé, vláda doložila, že nechce občanům říkat pravdu.

26.9.2023 v 9:00 | Karma: 36,16 | Přečteno: 1246x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 120
  • Celková karma 36,85
  • Průměrná čtenost 2384x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik