Nevíme, kdo podepsanému autorovi Vojtěchu Svěrákovi vedl ruku, ale za jeho článek by se jistě nestyděl ani nechvalně známý stalinista v Rudém právu Kojzar. Titulek zcela manipulativního článku totiž říká jasně, čeho je jeho cílem: „Příliš žíznivé jádro. Elektrárny ohrožuje sucho, výhody mají soláry a větrníky“.
Autor vyvozuje z bilance využité vody, zejména při chlazení v jaderných elektrárnách (JE) Dukovany a Temelín, jako by byla nenávratně spotřebována. To je goebbelsovská lež. Voda je jednak používána v uzavřených cyklech, jednak se vrací zpět pro chlazení a jednak je vypouštěna zpětně do obou vodních toků řeky Jihlavy, respektive Vltavy. Jen menší část se odpaří, což neznamená její ztrátu, protože se vrací v podobě srážek. JE Dukovany má potenciál chladicí vody 3200 MW, přičemž současné čtyři bloky mají výkon 2000 MW, JE Temelín s dvěma bloky o celkovém výkonu 2250 MW má dostatečný potenciál chladící vody pro další dva bloky. Ostatně už za minulého režimu původní plán počítal s celkem čtyřmi temelínskými bloky. Již plně rozběhnutý jaderný tendr na dostavbu Temelína v roce 2014 zrušil tehdejší ministr financí Andrej Babiš.
A kdo je hlavní autoritou citovanou v článku? Mluvčí ČEZ potvrzuje, že tato klíčová energetická firma bude také stavět solární zdroje. I když má jasný úkol od většinového akcionáře, vlády ČR, rozjet výstavbu nových jaderných bloků. Klíčové „autority“ pro autora článku je jeden z hlavních lobbistů za zelené zdroje Martin Sedlák a samozřejmě také enviromentální aktivistická organizace Greenpeace. Zde hledejme ideové zdroje, ne-li celé pasáže dodané do pera autora zmíněného článku. Jsou to zcela tvrdí a zásadní odpůrci jaderné energetiky. Na jaderné odborníky se autor článku z jasných důvodů svého píár článku ve prospěch solárních lobbistů neobrátil.
Také Česko se už postupně připojilo k podpoře tzv. obnovitelných zdrojů (OZE). Ty ale nemají spočítanou emisní stopu od jejich výroby, dopravu až po složitou recyklaci, což je z jasného důvodů: potvrdilo by se, že nejsou ani obnovitelné, ani udržitelné. Do roku 2030 se dle dosavadních výdajů předpokládá, že z peněz daňových poplatníků se na podporu těchto „zelených“ zdrojů od roku 2010 vydá přes bilión korun (tisíc miliard), z toho přes 800 miliard korun spolyká podpora solárních elektráren.
Když se podíváme na přehledné údaje Operátora trhu s energií (statistiky OTE), uvidíme, že jen od roku 2013 do roku 2021 včetně Češi ze svých kapes za osm let zaplatili celkem 333,6 miliardy Kč, z toho za rok 2021 pak 40,8 mld. korun. Drtivá většina šla na podporu slunečních elektráren, tedy do kapes solárních baronů. Každý ze zákazníků v ceně z každé spotřebované 1 kWh elektřiny platí na podporu OZE 0,495 Kč plus DPH. Od 1. října vláda ČR podporu OZE převezme - snad na rok - pod státní rozpočet, tedy ho znovu nepřímo zaplatí podniky a domácnosti v daních.
A co jsme za to v Česko dostali pro české podniky a domácnosti? Příslovečně velmi málo muziky, za to ale za hodně peněz. V uplynulých osmi letech se na národním energetickém mixu dle OTE podílely OZE maximálně 11,77 % (2015), v loňském roce to bylo jen z 5,56 %, z toho činily solární zdroje 1,65 %, biomasa 3,31 % a malé i velké vodní elektrárny 0,61 procenta. Připomeňme si, co je základem energetického mixu české stabilní energetiky: loni jaderné zdroje měly podíl 40,31 %, hnědouhelné 43,89 % a zemní plyn 9,89 procenta. Tomu samozřejmě odpovídá i výroba elektřiny.
K plánu výstavby nové jaderné flotily v ČR se hlásí i vláda premiéra Petra Fialy, která v listopadu očekává odpověď tří uchazečů z Francie, Jižní Koreje a USA v tendru na stavbu nejen jednoho bloku v Dukovanech, ale také indikativní nabídku na další reaktor tamtéž a dva v Temelíně. Když se pochybuje o schopnostech Česka nové jaderné bloky zaplatit, stačí se podívat, že stejnou částku zaplatím v letech 2010-2030 za soláry a další OZE, přičemž tyto zdroje skončí mezitím svou živostnost. Ale nové jaderné reaktory mají životnost 80 let, a to nemluvíme o jejich stabilní výrobě za každé roční doby, ve dne i v noci, přes 8000 hodin ročně (soláry za optimálních podmínek fungují maximálně 1000 hodin ročně). Pravděpodobná renesance jaderné energetiky nejen v ČR, jako jediná šance země na stabilní a cenově dostupnou vlastní energii, je zásadní překážka pro lobbisty za OZE dotované miliardami ukradených z kapes daňových poplatníků. Protože investiční návratnost, spolehlivost a efektivita jaderné energetiky spolehlivě deklasuje snahu o masové nasazení občasných zdrojů energie a tedy znemožní další krádeže peněz kapes českých daňových poplatníků.
Právě nestabilní přerušovaná a dotačně drahá produkce z OZE dovedla většinu zemí EU včetně Česka do osudové závislosti na ruských energetických surovinách, z nichž se teď s kritickými sociálně-ekonomickými potížemi chceme vymanit. Proto dotační zelení šmejdi torpédují snahu o výstavbu nových jaderných elektráren u nás i jinde ve světě (v Německu a Rakousku zatím vyhrávají) a stávají se tak když ne přímo pomahači, tak užitečnými idioty režimu ruského diktátora Vladimíra Putina. Už v roce 1977 ve své známé eseji varoval nobelista, jaderný fyzik Andrej Sacharov Západ, že když nevybuduje silnou jadernou energetiku, bude energeticky závislý na sovětském/ruském režimu.
Po provalení skandálu o největším dotačním tunelu na české veřejné finance v podobě nehorázné podpory solárních zdrojů na léta 2010-2030 byla doposud nová dotační podpora OZE zastavena. Proto se žádné významné solární zdroje po 1. lednu 2011 u nás zatím nepostavily. Protože enviromentální lobbisté bez dotací o planetu zájem ztrácejí, o peníze jim jde až v první řadě. Jak autor upozornil v jiném svém blogu, potenciální příjemci dotací s příslibem nových desítek miliard z unijních i národních zdrojů opět zaktivizovali svou činnost a vyvíjejí horečnou lobbistickou aktivitu i v podobě alarmistických článků a vystoupení v médiích. Vláda ČR se tomuto tlaku Bruselu bohužel podvoluje, i když celý svět se včetně Německa celkem jasně vrací k energetickému využití uhlí. To by měla být také strategie Česka, dokud se nepostaví nová jaderná flotila.
Současná exploze cen energie a následné rekordní inflace je důsledkem násilného rychlého prosazování nesmyslné ideologie zelené tranzice se slepou sázkou na OZE a potlačováním stabilních zdrojů energie. Nepovede to ke snížení emisní zátěže, ale zato hrozí riziko sociálně-ekonomického kolapsu, jež s sebou přinese ještě horší ekologické důsledky. Pokud se vláda ČR navzdory politicky korumpujícímu tlaku unijních dotací nepostaví tlaku zelených lobbistů, ponese za to odpovědnost před občany a voliči v podobě další destabilizace energetiky a s ní celé ekonomiky a společnosti.