Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Zkažená „zlatá vejce“ Václava Moravce

28. 06. 2022 17:30:47
V pravidelné nedělní publicistice v České televizi došlo 26. června v pořadu Otázky Václava Moravce i na téma drahých energií, jež devastují rodinné i podnikové rozpočty. Co jsou "zlatá vejce" v majetku ČEZ?

V pravidelné nedělní publicistice v České televizi došlo 26. června v pořadu Otázky Václava Moravce i na téma drahých energií, jež devastují rodinné i podnikové rozpočty. Ministr financí Zbyněk Stanjura se v něm snažil jako za stát klíčový akcionář spíše obecněji a opatrně (takové výroky mohou mít zásadní vliv na cenu akcií) odpovídat na otázky, co udělá vláda se svým 70% podílem v energetickém gigantu ČEZ. Debata reagovala na projev premiéra Petra Fialy k národu 22. června, v němž nezastíral nadcházející mimořádné těžkosti českých podniků a domácností vinou cen energie a ruské války na Ukrajině. Současně předseda vlády zmínil možnost rozdělení ČEZ a získání klíčových elektráren pod kontrolu státu a tedy i obnovení cenové dostupnosti elektřiny.

Václav Moravec se snažil na ministra dotírat, jak tedy vláda a potažmo stát podnik ČEZ odpovídající za 80 % české energetiky chce restrukturalizovat či rozdělit. Podle Moravcových dokonce zřejmě ironicky míněných slov by si vláda ČR snad chtěla nechat fosilní zdroje jako „plynové a jaderné elektrárny“. Menšinovým akcionářům by podle této ikony politické publicistiky zůstala „zlatá vejce“ v podobě obnovitelných zdrojů.

Možná si za ta léta nedělního moderování v čase, kdy si normální rodina má užívat svátečního oběda, Václav Moravec s řadou politiků toužících po publicitě i tyká. Ale napřed by si se svým redakčním týmem měla nastudovat fakta. Nejziskovější oblastí činnosti ČEZ je výroba elektřiny v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, po níž následuje zisková položka distribuce. Ta ovšem podléhá kontrole a limitům stanoveným Energetickým regulačním úřadem. Všechny solární elektrárny v ČR (kdy všechny ČEZ ani nevlastní) s instalovaným výkonem 2,2 GW (jako JE Temelín) ročně přerušovaně a v drtivé většině od jara do podzimu z celkové produkce celé republiky vyrobí ani ne 3 %. I když má ČEZ plán, že za unijní i národní dotace (tedy z kapes daňových poplatníků) postaví v solárech dalších 6 GW výkonu, nic nemůže popřít fyzikální důkaz, že solární zdroje pracují v českých zeměpisných podmínkách za optimálních podmínek instalace jen 1000 hodin ročně. Uhelné a jaderné elektrárny ovšem odvedou skutečnou práci při produkci elektřiny v objemu přes 8000 hodin ročně. Václavem Moravcem zmíněné paroplynové zdroje v naprosté většině roku kvůli drahému plynu nevyrábějí nic.

Daleko horší ovšem je, že z Moravcova vyjádření včetně výroku, že jaderné elektrárny jsou „fosilními“ zdroji energie, vyplývá, že tento významný ovlivňovatel veřejné debaty z obrazovky veřejnoprávního média je plně indoktrinován pseudozelenou ideologií a nekritickým nadšením pro nespolehlivé, přerušované, tvrdě dotované a ve svém souhrnu předražené zdroje. To je ostatně typické pro veškeré zpravodajství a publicistiku České televize, což je zásadně v rozporu s úkolem veřejnoprávního média, které si občané platí za objektivitu, nikoli za tendenčnost, zaujatost a propagaci světlých „zelených“ zítřků.

České domácnosti a podnikatelé ovšem s nevěřícnými pohledy na sumy za elektřinu, plyn a teplo na svých fakturách začínají klást vládě ČR a dalším politikům tvrdé otázky, proč mám v ČR za doma vyrobenou elektřinu platit německou cenu, která je už i pro Němce s jejich v průměru trojnásobnými příjmy neúnosná? A proč se zemní plyn, ze 40 % do EU (do ČR z 98 %) dodávaný z Ruska, stal možným viníkem budoucí hospodářské recese?

Odpovědi máme na příkladu německé „zelené tranzice“, která stále plánuje zastavit výrobu energie z uhlí (už do roku 2030) a z jádra (již 31. 12. 2022). Proto měl plyn v Německu z 60 % pocházející z Ruska nahrazovat činnost solárních a větrných elektráren v době, když nesvítí a nefouká. Nyní Němci chtějí zprovoznit opět uhelné elektrárny, ale produkci posledních 3 jaderných elektráren (celkový výkon 4,2 GW) prodloužit nechtějí. Přestože se Němci opět vydají vzhůru s produkcí CO₂, kvůli němuž celá ta eurounijní taškařice jménem Green Deal vznikla, jejich protijaderná ideologie navzdory bezemisní produkci (což je asi pro pana Moravce neznámá skutečnost) má platnost "über alles", tedy nad všemi fakty.

Zlatá vejce Václava Moravce v podobě občasných zdrojů elektřiny, v českých podmínkách většinově solárních, nemají kvalitu, za kterou jsou vydávána. Jsou jen hodně zelená, což může velmi dobře signalizovat, že jsou zkažená. Tomuto faktu nezabrání ani chtěné či nechtěné propagandistické a lobbisticko-dotační natírání na zlato. Stále více lidem v Česku i v celé EU se totiž po jejich pozření dělá hodně špatně.

Nicméně abychom uzavřeli článek pozitivně, ministr Stanjura v televizi sdělil, že letos v listopadu bude mít ČEZ a vláda na stole nejen odpověď uchazečů na vyhlášený tendr na jeden nový jaderný blok v Dukovanech, ale také indikativní nabídku na další tři nové reaktory, z toho dva nové v Temelíně. I když se bavíme o řešení dostatku a cenové dostupnosti české energie až od 40. let, je to velmi jasné „jaderné“ světlo na konci dnešního energetického tunelu. I v ČR totiž nakonec budeme muset dospět k tomu, že do té doby nás energeticky a soběstačně pomohou spasit stabilní uhelné zdroje. Všechny ostatní ideology slibované „světlé zítřky“, tentokrát zelené, totiž už nyní leckde nabývají povahu sociálně-ekonomického rozvratu.

Autor: Milan Smutný | úterý 28.6.2022 17:30 | karma článku: 37.59 | přečteno: 1692x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7018 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Richard Neugebauer

Otloukánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Proč ten "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže" nezajistí ceny jako v Německu? A proč řetězce neposlouchají ministry?

10.12.2023 v 16:41 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 109 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ekonomický úpadek má tento název

Čím dál více lidí dnes pociťuje, že se děje něco zvláštního. Někdo to více vnímá skrz inflaci a rostoucí ceny potravin a energií, někdo jiný je pro změnu citlivější na genderová témata nebo přistěhovalectví.

10.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 44.83 | Přečteno: 5505 | Diskuse

Jiří Stržínek

Proč profesor Fiala a ani bankéř Síkela neposlouchají rady energetických odborníků,

jako jsou například doporučení od Jaroslava Míla, bývalého ředitele fy ČEZ a zmocněnce pro jadernou energetiku.

9.12.2023 v 18:37 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 892 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 85 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23303 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...