Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Pytel zelených blech

12. 06. 2022 14:39:51
Ideologická zelená zaslepenost slavila uplynulý týden v Evropském parlamentu dílčí vítězství. Progresivistická levice 7. 6. prosadila, že po r. 2035 se nebudou smět vyrábět a na trhu registrovat nové vozy se spalovacími motory.

Tento dílčí zákon je součástí legislativního balíčku 14 opatření, jimiž se pod názvem Fit for 55 má postupně na tvrdo realizovat EU politika Green Deal, tedy snížení emisí CO₂ o 55 procent. Celá EU se na produkci CO₂ ve světě podílí zhruba z 8 %, automobily pak z 0,6 %.

Jedinou přípustnou varianta bude už za 12 let pouze auto na baterky. Doslova i v přeneseném slova smyslu. Návrhy, aby asi 10 % prodejů nových vozů bylo rezervováno pro jiná technologická řešení, jako jsou např. firmou Porsche vyvíjená syntetická paliva, což by bez celkové náhrady vozového parku umožnilo používat i stávající spalovací motory, neprošly. Výsledek podléhá schvalování v Radě evropských států a bude na předsednictví České republiky, zda najde hlasovací většinu pro tento návrh Evropské komise a parlamentu.

Celkem pro návrh hlasovalo 339 z 612 přítomných europoslanců, proti bylo 249. Pro návrh ve středu zvedli ruku i čtyři čeští europoslanci. Konkrétně Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (všichni z Pirátů) a Luděk Niedermayer (TOP 09). Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) se při hlasování zdržel. Ostatní přítomní čeští europoslanci hlasovali proti, konkrétně to byli čtyři z ODS (Jan Zahradil, Alexandr Vondra, Evžen Tošenovský a Veronika Vrecionová), dva z KDU-ČSL (Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský), dále čtyři z hnutí ANO (Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Martin Hlaváček a Ondřej Knotek), dva z SPD (Hynek Blaško a Ivan David), komunistická poslankyně Kateřina Konečná a dále Radka Maxová (zvolena za hnutí ANO).

Zákaz spalovacích motorů už loni v prosinci odmítl předseda vlády ČR Petr Fiala. V interview pro televizi CNN Prima News zdůraznil, že většina Čechů nepoužívá osobní auta jako nějaký luxus, ale zásadní podmínku pro svůj život a práci. Nicméně premiér by se měl vážně zamyslet nad tím, že ve vládní pětikoalici se snaží doslova uřídit pytel zelených blech, když koaliční Pirát zásadní vládní postoj v hlasování svých europoslanců zcela ignorovali. O europoslanci Luďku Niedermayerovi, který se už dávno stal nejtvrdším stoupencem zelené ideologie, je už zbytečné hovořit jako o členu kdysi středopravicové TOP09.

Daleko horší je rozhodnutí o zákazu výroby a prodeje aut se spalovacími motory pro český průmysl. Jeho výsledky totiž právě tuzemský automobilový průmysl zásadně ovlivňuje, když ještě v nedávné době konjunktury tvořil 10 % HDP a čtvrtinu exportu. Autoprůmysl dával v ČR dosud přímo dobrou práci 180 tisícům zaměstnanců u tří automobilek Škoda, Hyundai a Toyota a u dodavatelů dílů, dalších na 400 tisíc lidí život tento resort nepřímo.

Česká vláda zřejmě nebude mít sílu na zlomení tohoto zákazu, i když v Česku samém se spotřebitelé elektromobilitě otočili zády: ze zhruba 6,2 milionu registrovaných osobních vozů je jen 11.337 čistě elektrických, tedy 1,8 promile. To se rovná v podstatě statistické chybě. Přitom za 7 let má být v Česku dle progresivistů 500.000 e-aut, v minimální variantě „jen“ 200.000. Vsadit na jedné straně na monopolní pohon mobility elektřinou a na druhé straně důsledně likvidovat její stabilní zdroje (v minulých letech skončilo 2000 MW stabilního výkonu v uhelných elektrárnách a stavba nový jaderných reaktorů si vyžádá20-30 let), to připomíná podřezávání doslova celého stromu, na němž sedí naše společnost a civilizace. Nebo někdo snad vykládá v ordinaci MUDr. Chocholouška, jak od října do března a i v noci nabíjí svůj elektrovůz ze solárních panelů nebo z nějakých baterií v garáži?

Je otázkou, zda kabinet Petra Fialy zelené blechy z kožichu své vládní odpovědnosti vyklepe, nebo ne. Voliči by si ale jména českých stoupenců zelené ideologie měli pro příští volby dobře zapamatovat. Protože pseudozelené fantasmagorie o zázračných a dosud efektivně neexistujících technologiích, jejichž prosazovateli tito politici jsou, mají bez jakýchkoli pochybností klíčovou vinu za 10 měsíců stupňované ničení českých podniků a domácností neúnosnými cenami energie. Zlikvidovat k tomu autoprůmysl, dosud kvetoucí obor české ekonomiky, to se rovná národohospodářské (sebe)vraždě.

Autor: Milan Smutný | neděle 12.6.2022 14:39 | karma článku: 32.01 | přečteno: 721x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7018 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Richard Neugebauer

Otloukánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Proč ten "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže" nezajistí ceny jako v Německu? A proč řetězce neposlouchají ministry?

10.12.2023 v 16:41 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 105 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ekonomický úpadek má tento název

Čím dál více lidí dnes pociťuje, že se děje něco zvláštního. Někdo to více vnímá skrz inflaci a rostoucí ceny potravin a energií, někdo jiný je pro změnu citlivější na genderová témata nebo přistěhovalectví.

10.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 44.80 | Přečteno: 5476 | Diskuse

Jiří Stržínek

Proč profesor Fiala a ani bankéř Síkela neposlouchají rady energetických odborníků,

jako jsou například doporučení od Jaroslava Míla, bývalého ředitele fy ČEZ a zmocněnce pro jadernou energetiku.

9.12.2023 v 18:37 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 891 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 85 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23303 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...