Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Almužny nejsou s to dorovnat inflaci, na vině je drahá energie

Vláda ČR se tento týden opravila, že plánovaná podpora 5000 korun na každé dítě do 18 let bude určena jen rodinám s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého. Pachuť návratu k populismu zůstal. Příčinu inflace vláda neřeší. 

Ačkoli se vláda ČR ústy ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) tento týden opravila, že plánovaná podpora 5000 korun na každé dítě do 18 let bude určena jen rodinám s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého, pachuť návratu populismu v podání dokonce i vlády pravého středu premiéra Petra Fialy (ODS) zůstává. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a šéf koaliční KDU-ČSL se ještě mediálně pokoušel vzdorovat, když prohlašoval, že v parlamentu se mluvilo o čistém příjmu, což by znamenalo výplatu asi 10 miliard korun pro 85 % rodin, tedy fakticky naprosto plošné opatření v rozporu s deklarovanými vládními zásadami cílené podpory těm nejpotřebnějším.   

Protože k výplatě mimořádné podpory, která má pomoci českým rodinám zvládat nevídaný 13% meziroční růst inflace, má dojít v srpnu, nedaleko před říjnovými volbami, toto opatření dává vzpomenout na populistické kroky, jimž se „osvědčila“ vláda ANO/ČSSD za premiérování Andreje Babiše. Akorát po ní zůstala zaseknutá ta vůbec největší sekyra v dějinách hospodaření českého státu, což ANO v úloze parlamentní opozice nijak nebrání v taktice zvyšování tlaku na pravostředovou vládu, aby dále nesmyslně utrácela, pokud prý nemá „nastoupit Fialova drahota“. Šéf koaličních lidovců Jurečka, který umí z pozice své strany na levém středu asi citlivěji vnímat nálady svých voličů, se proto pokusil získat pozitivní body u voličů následován aplausem rovněž koaličních a levicových Pirátů. Na této kauze se ukazuje, že pětikoalice ideově nesourodých stran od konzervativců po vyhlášené levičáky to bude mít v praktické politice stále těžší.

Kroky současné vlády ČR v boji s inflací a drahotou jsou rozpačité a až na poslední rodinnou podporu směřují spíše na podporu její klíčové voličské skupiny, podnikatele. Zrušení silniční daně, státní garance za úvěry či snížení spotřební daně na PHM od června do září jsou zatím opravdu jen symbolickým plácnutím do větru rostoucích spotřebitelských cen. Ty mohou ještě růst a zůstat dvouciferně inflačně vysoké s hrozbou nulového hospodářského růstu koncem roku, jak varoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Žádné rozdělené almužny ovšem 3. nevyšší inflaci v zemích EU nezachrání, navíc si současný asi i budoucí ministr financí při ponoření ruky do státní pokladny hrozí ji zlomit, protože vždycky narazí jen na tvrdé a prázdné dno.

Vláda se bohužel zdráhá zahájit léčbu nemocného českého pacienta tam, odkud se organismus stále inflačně infikuje: od prudkého růstu ceny české elektřiny (plyn je druhotný aspekt), k němuž došlo loni ještě daleko před zahájením ruské agrese proti Ukrajině. Totéž se týká také ceny benzínu a nafty, které jsou ihned vyšší na stojanech čerpacích stanic druhý den poté, co cena ropy zdraží na burze v Rotterdamu, ale po tamním zlevnění se ceny vydávají dolů neochotně až v řádu dnů či týdnů. Do toho posoudit, do jaké míry tyto síťové a přirozené monopoly zneužívají svého postavení na trhu a maximalizují své zisky, navíc s odkazem na krizi a válku, se vládě vůbec nechce. Snahy o posuzování „správnosti marží“ na PHM či potraviny jsou jen pokusem velmi chabým.     

Tuzemské tepelné a jaderné elektrárny vyrábějí elektřinu z českého uhlí a českých technologií za české náklady. V realitě stojí výroba silové elektřiny 0,15 Kč za 1 kWh z uhlí a kolem 25 haléřů za kWh z jádra. V nejprodávanější české sazbě D02d je to na faktuře finální cena kolem 8 Kč / kWh. Od podzimu tento tarif v ceně silové elektřiny zdražil od ČEZ Prodej o 83,5 %. Vzrostly společnosti ČEZ takto náklady? Ale zdaleka ne. Vzrostla totiž cena na středoevropské burze elektřiny v německém Lipsku. Klíčovým viníkem je německá energetická politika (Energiewende). Ta už dvě desetiletí sází hlavně na dotovanou energii z větru a slunce, což v době jejich časté nečinnosti musí kompenzovat produkce z uhlí a hlavně z elektráren na drahý zemní plyn. Z jeho ceny a dodávek si Rusko dlouhodobě vybudovala z Německa a celé  EU doslova energetické vazaly a drží jimi Západ v šachu, který denně země EU hlavně za ruský plyn posílají vládci Kremlu Putinovi stovky milionů eur a ještě se klepeme strachy, zda plyn bude.

Sílící inflace a rostoucí ceny energií vyvolávají nejen neklid mezi českými spotřebiteli, ale pomalu ale jistě roste zásadní nervozita v českém podnikatelské prostředí. Jako první z významných podnikatelských sdružení se 20. dubna ozvala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Vyzvala vládu ČR, aby přijala okamžité řešení neudržitelného nárůstu cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot. Podepsané firmy v asociaci varovaly, že tuto situaci po covidovém finančním vyčerpání rezerv nejsou schopny ustát další měsíce. Zvažují proto uzavření provozů a ukončení činnosti. Situaci je třeba řešit okamžitě, než se projeví tragickým nárůstem nezaměstnanosti a ztrátou výkonnosti celé ekonomiky, tvrdí signatáři. Podle jejich konstatování jsou počátkem všech zřetězených problémů ceny energie.

Do diskuse zásadním způsobem vstoupil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V komentáři pro Hospodářské noviny napsal 13. dubna, že je nutno energetický trh v ČR regulovat. Jak konstatoval, na současné energetické krizi vydělávají výrobci energií. Podle Dlouhého se řadě z nich nezvýšila cena, za kterou elektřinu v České republice vyrábějí. Díky současné situaci na energetických burzách ale prodávají za vysoké ceny. „Není to kritika ČEZ a dalších – jejich manažeři by špatně vedli své podniky, kdyby nevyužili těch možností, které jim trh dává. Pro českou ekonomiku a společnost to však přestává být únosné“. Podle Dlouhého by mohlo být řešením vytvoření státního obchodníka s elektřinou. Mělo by se jednat o jakýsi hybridní model, kdy by státní obchodník za výrobní ceny prodával elektřinu tuzemským zákazníkům a za tržní ceny by pak mířila za hranice. Dlouhý přitom přiznává, že takový systém by nejspíš poškodil akcionáře firmy ČEZ, která je veřejně obchodovatelná na burze.

Připomeňme si, že návrhy V. Dlouhého mají oporu v postupu vlád jiných zemí. Ve Francii vláda nařídila energetickému gigantu EDF, v němž drží 84 % akcií, aby od února zvýšil cenu elektřiny jen o čtyři procenta, nikoli o původně plánovaných 35 %. Vláda tak učinila i při vědomí faktu, že se zhorší výsledky hospodaření EDF a že mohou následovat soudní tahanice s nespokojenými menšinovými akcionáři. Stejně tak se dohodla s akcionáři energetického podniku Slovenské elektrárne (SE) i vláda Slovenska, která drží ve firmě menšinový podíl. Většinoví akcionáři podepsali s vládou v Bratislavě na tři roky dohodu o zastropování ceny elektřiny, přičemž vláda upustila od zavedení mimořádných daní na elektřinu. Jak ve Francii, tak na Slovensku jsou ceny elektřiny nyní zásadně nižší než v ČR.

A jak je tomu v Česku? Šéf Hospodářské komory (HK) ČR Dlouhý se potázal se zlou, když se pokusil dotknout hájemství společnosti ČEZ, odpovídající za 80 % české energetiky. Český stát v ní prostřednictvím Ministerstva financí ČR drží bezmála 70 % akcií. Zatím se zdá, že vedení ČEZ si s odvoláním na nutnost dosahovat maximálních zisků pro své akcionáře dělá jen to, co, maximalizuje EBITDA (hrubý zisk před zdaněním a odpisy), na níž jsou navázány odměny vedení. V reakci generální ředitel a předseda představenstva ČEZ a.s. Daniel Beneš poslal V. Dlouhému dopis, v němž mu pohrozil zrušením spolupráce s HK a zastavením podpory jejího financování. Dopis získal a pasáže z něho přetiskl Deník N a ozdobil ho titulkem „Váš tón musím odmítnout“, řečeno tedy šéfem ČEZ na adresu Vladimíra Dlouhého.

Pomiňme aroganci šéfa ČEZ Beneše (jako kdyby snad finančně podporoval HK ze svých soukromých prostředků), která – bez jakékoli nynější reakce z politické scény - dává vzpomenout na někdejší výrok tehdejšího předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga, který prohlásil, že ČEZ (za šéfování Martina Romana) prý „financoval“ všechny politické strany Poslanecké sněmovny ČR. Jde přeci skutečně o to, zda česká elektřina vyráběná za české náklady musí být českým podnikům a domácnostem prodávána za německé ceny? To na jedné straně umožní tuzemským energetickým podnikům v čele s ČEZ maximalizovat zisk a na straně druhé to zdevastuje celé národní hospodářství. Jakákoli výše státní dividendy ze zisku společnosti ČEZ nemůže v podobě různých dávek či podpor kompenzovat hospodářské, sociální a politické škody v ČR v podobě nepřijatelné, tedy německé ceny elektřiny.   

Dosavadní šéf HK Vladimír Dlouhý se svou energetickou iniciativou se přitom snaží vytvořit si lepší podmínky pro zvládnutí své nové funkce, o niž usiluje: v červnu by se rád stal po Rusnokovi guvernérem ČNB. Jestliže si nyní V. Dlouhý uvědomuje, že pokud se nepodváže inflace v její podstatě, tedy v českých podmínkách v růstu cen elektřiny, pak se jeho nové poslání může změnit spíše v noční můru. ČNB by logicky musela dále protiinflačně zvyšovat úrokové sazby, což samozřejmě zároveň podvazuje ekonomický růst s ohledem na utlumení úvěrů pro podniky i domácnosti a činí z Česka místo pro atraktivní úrokové zhodnocení spekulativního kapitálu.   

Česká vláda premiéra Petra Fialy musí pochopit, že ani správně zamířené dílčí podpory dotčeným skupinám obyvatelstva či podniků českou inflaci nezmírní a neodstraní. Hyperinflace hrozí zdevastovat celou ekonomiku včetně prudkého růstu nezaměstnanosti. Vláda musí sáhnout po podstatě a příčině inflačních podnětů. A tím je nepochybně cena elektřiny. Vláda ČR by se konečně měla ujmout skutečného a razantního vládnutí ku prospěchu celého národního hospodářství a nepodléhat dílčím, sobeckým a lobbistickým zájmům.  

Autor: Milan Smutný | neděle 1.5.2022 16:59 | karma článku: 41,99 | přečteno: 4624x
  • Další články autora

Milan Smutný

Šokují zpověď místopředsedkyně EK V. Jourové o nereálnosti tzv. Zelené dohody EU

Pět let je hlavním tématem politiky EU boj s CO₂. Jeho neutralizace do roku 2050 prý omezí klimatickou změnu. Tvrdé dekarbonizační nástroje ale srážejí ekonomiku EU na kolena. Nový Evropský parlament bude muset reagovat.

25.4.2024 v 14:07 | Karma: 33,59 | Přečteno: 883x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 29,03 | Přečteno: 728x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma: 36,44 | Přečteno: 1028x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO2 z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma: 45,30 | Přečteno: 10100x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Zazvonil zvonec a pohádkám o čisté elektromobilitě v EU je konec

V pondělí večer 4. března vybuchla v sídle EU v Bruselu bomba, aniž by si toho klíčová média všimla: Evropský parlament přijal na návrh Evropské komise usnesení, že elektrické auto není automaticky klimaticky neutrální auto.

9.3.2024 v 0:10 | Karma: 46,92 | Přečteno: 22674x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 121
  • Celková karma 36,47
  • Průměrná čtenost 2365x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik