Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Jak se reálně staví k obraně Finsko a již 23 let členská země NATO Česko

4. 03. 2022 2:47:52
Finsko zveřejnilo (nejen z dnešního pohledu velmi prozíravě) v polovině února zprávu, že v USA nakoupí 64 nejmodernějších bojových letadel 4. generace F-35 za 9,4 miliardy dolarů.

Supermoderní americké stíhací letouny po roce 2027 postupně nahradí stárnoucí flotilu 60 strojů F/A-18 Hornet, které Finsko nakoupilo počátkem 90. let.

Připomeňme si, že Finsko má 5,6 milionu obyvatel na ploše asi 3x větší než ČR, ale má také 1340 km dlouhou hranici s Ruskem. Nyní po ruské agresi proti Ukrajině vyjádřilo Finsko a také sousední Švédsko přání vstoupit do NATO. Tato zbrojní akvizice jistě vedení Severoatlantické aliance v čele s USA přesvědčuje, že Finové to myslí se svou obranou smrtelně vážně. Zvláště když jim už teď (zase) Rusko vyhrožuje odvetou za možné uzavření aliančních smluv.

Česko, jež bude 12. března slavit 23. výročí svého přijetí do NATO, má už 16 let v pronájmu 14 stíhaček JAS-39 Gripen, ale původně mělo jít o koupi 24 strojů. Tendr na nové stroje v roce 1997 zahájila vláda premiéra V. Klause (ODS). Vláda premiéra M. Zemana (ČSSD) v roce 2022 jako vítěze schválila nákup 24 gripenů za 60 miliard Kč. Následná vláda V. Špidly (ČSSD) tendr zrušila a v roce 2003 Špidlova vláda rozhodla, že se pronajme 14 strojů JAS-39 Gripen na 10 let za 20 miliard korun. V roce 2014 byl pronájem prodloužen do roku 2027.

Úřady USA začaly zbrojní koncern BAE Systems/SAAB před 15 lety vyšetřovat z podezření z korupce. Ten se v USA vykoupil miliardovou pokutou. České orgány korupci v kontextu této zbrojní zakázky neodhalily a případ v roce 2014 odložily, i když česká i zahraniční media informovala o požadavku úplatků pro "rozhodovací lidi" v celkové výši 3 miliardy korun.

Snad se za současné kritické válečné situace poučíme, když zatím nejsme zatím s to efektivně v Armádě ČR proinvestovat slíbená 2 % HDP. Letadla budeme také muset za zastarávající gripeny koupit nová. Mohli bychom se inspirovat třeba u Finů? (Nejen při takové akvizice, ale obecně ze známého antikorupčního postoje všech skandinávských zemí?) Jak se potvrzuje z bojových operací nad zmučenou Ukrajinou, ovládnutí vzdušného prostoru je klíčovým předpokladem pro úspěšný boj a obranu.

Finská letecká zbrojní akvizice v přepočtu za zhruba 200 miliard korun se přibližně rovná tabulkové ceně jednoho nového jaderného bloku, který vláda plánuje nechat postavit v Dukovanech a poté asi tři další jaderné reaktory tamtéž a v Temelíně. Otázka ale nestojí, zda letadla nebo nové jaderné zdroje. Potřebujeme obojí. Investice do zajištění vojenské a energetické bezpečnosti jsou extrémně důležité, jak nás rozpoutáním agresívní útočně války proti svobodnému evropskému státu Ukrajině naléhavě přesvědčil ruský diktátor Vladimir Putin.

Česká republika, která dnes může mírnit svůj strach z války díky svému členství v NATO, musí konečně svým odpovědným dílem přispět ke společné obraně západní svobody a demokracie. To samozřejmě ukrojí prostředky z koláče současného i budoucího blahobytu. Právě v nadcházejících těžkých dobách musí česká vláda a celá administrativa spravovat a investovat finance z kapes daňových poplatníků co nejodpovědněji a zcela transparentně.

Autor: Milan Smutný | pátek 4.3.2022 2:47 | karma článku: 20.91 | přečteno: 542x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7018 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Richard Neugebauer

Umělá inteligence vyřeší krizi demokracie

"Tož demokracii bychom už měli. Teď ještě nějaké demokraty!" (Tomáš Garrigue Masaryk), aneb jak vyřešit tuto klíčovou otázku fungování demokracie?

10.12.2023 v 18:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Radek Sárközi

Byla stávka ve školách úspěšná?

Zda byla stávka úspěšná, bude možné zhodnotit až podle toho, zda se podaří školským odborům prosadit všechny původní stávkové požadavky. Odboráři dostali velmi silný mandát. Snad ho nenechají vyšumět v nekonečných jednáních...

10.12.2023 v 18:00 | Karma článku: 6.86 | Přečteno: 176 | Diskuse

Boris Jedlička

Tak EU už zcela oficiálně podporuje terorismus. Že my nevěříte?

Tak EU už zcela oficiálně podporuje terorismus. Že my nevěříte? Ale ano. Ti "naši zástupci" z Brusele rozhodli o "humanitární" pomoci do Gazy ve výši 125 milionů EUR, což v dnešním kurzu dělá něco přes 3 miliardy Kč.

10.12.2023 v 15:38 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 139 | Diskuse

Bohumír Šimek

Iluze zdravotní péče

Po Listopadu jsme chtěli znovu postavit zdravotnictví na přirozených základech. Ani stát, ani lidé neměli peníze. Politici se rozhodli postavit vše na postkomunistických, konstruktivistických základech.

9.12.2023 v 19:56 | Karma článku: 33.10 | Přečteno: 2808 | Diskuse

Jan Pavelec

Soukromoprávní regulace cen elektřiny u výrobce.

Něco málo k popletené představě o tom, že ochrana minoritních akcionářů spočívá v tom, že ČEZ musí levně vyrobenou elektřinu prodávat za cenu, jejíž výše je v rozporu s dobrými mravy a v rozporu s prodejními cenami před rokem 2022

9.12.2023 v 13:32 | Karma článku: 27.96 | Přečteno: 452 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...