Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Putin nasadil německé Energiewende smrtící oprátku

22. 02. 2022 20:17:40
Faktická okupace jihovýchodní části Ukrajiny Ruskem, neboli „mírová pomoc“ loutkovým separatistickým regionům přivezená dle tradiční ruské formy na „spřátelených tancích“, znamená také dramatické změny v energetické politice EU.

Ruský vůdce si Vladimir Putin počkal jediný den po skončení mírového svátku v podobě olympijských her, aby vyslal své regulérní armádní jednotky na území Ukrajiny. Ustavení separatistických regionů (zde v Donbasu) vyzbrojených ruskými zbraněmi a vojáky je tradiční nástroj Moskvy, když se někdo z bezprostředně sousedních zemí opováží vydat se na cestu skutečné nezávislosti, neřkuli kdyby tato republika měla ambice ve strachu z opakovaného zdrcujícího objetí ruského medvěda se stát členem Severoatlantické aliance. Stejnou tragédii si zažila Gruzie, trpké zkušenosti mají Arménie a Moldavsko.

Ruský vůdce Vladimír Putin se snaží čelit stále větší nespokojenosti obyvatel Ruska s jejich hospodářskou zaostalostí a chudobou velké části populace a následnou emigrací na jedné a korupcí a fízlováním na straně druhé včetně brutálního potlačování jakékoli politické opozice. Aby tuto nespokojenost otupil, Putin vsadil na rétoriku „obnovy slávy SSSR“, včetně ukazování svalů s pomocí rozsáhlého zbrojení. To však odčerpává zásadní zdroje země, jehož vedení stále nebylo schopno nastoupit cestu restrukturalizace a vyváření přidané hodnoty v podobě atraktivních výrobků exportovatelných do celého světa. S výjimkou zbraní a kosmické techniky. Za 20letí vlády Vladimíra Putina se jen velmi málo změnilo na tom, že většinu příjmů státního rozpočtu tvoří vývoz jinak nezhodnocených surovin, hlavně ropy a zemního plynu.

Ovšem Západ, který se již zásadně postavil proti okupaci ukrajinského Krymu v roce 2014, nyní vyjadřuje svornou jednotu a odhodlání, že okupaci separatistických regionů na jihovýchodě Ukrajiny jako flagrantní porušení zásad mezinárodního práva tvrdě potrestá politickou a hospodářskou izolaci Ruska. A to navzdory faktu, že to bude znamenat problémy i pro Evropskou unii. Ta byla totiž např. v zásobování zemním plynem dosud závislá z 40 % právě na dodávkách této komodity z Ruska. Německo, závislé na ruských energetických surovinách z 60 %, přitom bylo v minulých týdnech krize vyvolané možnou ruskou agresí velmi opatrné a svého významného hospodářského partnera Rusko zjevně nechtělo dráždit. Zatímco jiné země NATO na Ukrajinu poslaly zbraně, munici i vojenské poradce, Berlín poslal na Ukrajinu vojenské přilby...

Německý kancléř Olaf Scholz ale dnes oznámil, že s ohledem na ruskou agresi Německo dává k ledu projekt rusko-německého plynovodu po dně Baltského moře Nord Stream 2. Reakce špičkového ruského politika Dmitrije Medveděva byla až překvapivě upřímná, když vyhrožoval, že Rusko může cenu zemního plynu pro EU zdvojnásobit na 2.000 eur za 1000 m3 (to je cca 20 eur za MWh). Připomeňme, že před dvěma lety činila spotová cena ruského plynu v EU kolem 5 eur za MWh. Nicméně z Medveděvových slov je také patrná zásadní nervozita, že by sankčním odmítáním ruského zemního plynu ztratila Moskva výrazný zdroj pro plnění státní pokladny.

Dnešní situace dokonale dokládá, že Rusko vždy považovalo vývoz energetických komodit za vhodný politický nástroj svých geopolitických zájmů. Současná krize kolem Ukrajiny by měla všechny odpovědné politiky v EU přimět k zamyšlení, že ve své snaze o dekarbonizaci energetiky je sázka na ruský zemní plyn nanejvýš riskantní. A také věcně nesmyslná, když s ohledem na celý životní cyklus je plyn stejně emisní jako uhlí. Německo ale dvě desetiletí v zájmu zelené tranzice realizuje politiku budování tzv. občasných zdrojů energie (OZE) hlavně v podobě bohatě dotovaných solárních a větrných elektráren. Z podstaty jejich nestabilní a přerušované produkce elektřiny v závislosti na povětrnostních podmínkách musí OZE 100% zálohovat „rezervní“ stabilní zdroje, dosud v SRN uhelné, poslední tři jaderné elektrárny a zejména pak závěrné paroplynové elektrárny.

Německá vláda se ovšem před 11 lety usnesla, že vystoupí z jaderné energetiky a poslední kapacitu 4 GW z jádra je odhodlána zavřít k 31. 12. 2022. Němci měli dosud plán, že přerušovanou činnost OZE a utlumování uhelných zdrojů a odstavení jádra bude ve stále větší míře nahrazovat výroba elektřiny ze zemního plynu. S tímto cílem byl také postaven plynovod Nord Stream 2, který měl zdvojnásobit dosud stávajícího kapacitu prvního baltského plynovodu Nord Stream 1 na 110 miliard m3 plynu ročně. Díky těmto dodávkám chtěli Němci v nových paroplynových elektrárnách (PPE) vybudovat výkon 47 GW. Pro srovnání: to je jako 53 velkých elektráren typu ČEZ Počerady (880 MW). Moskva za tuto zřejmě nechtěnou popravu projektu Nord Stream 2 a možná obecně zřeknutí se většiny dosavadních dodávek ruského zemního plynu do EU samozřejmě sama tvrdě zaplatí. To, že by se Rusko z ukrajinských území zase vojensky stáhlo a projekt Nord Stream 2 by tak měl šanci na obnovení, by asi muselo doprovodit zásadní mocenská změna v Kremlu. Po změně příslušných zákonů by Vladimír Putin chtěl vládnout Rusku až do roku 2036.

Německo moc variant pro další vývoj zelené tranzice postavené na překotném budování OZE (nyní už 137 GWe) nemá. Jako záložní zdroje s kapacitními platbami bude muset ještě několik desetiletí používat uhelné elektrárny. Protože za odstavení těch modernějších uhelných elektráren se soukromí majitelé nechali bohatě odškodnit, energetickou bilanci zachraňují ty nejstarší uhelné elektrárny se všemi riziky z toho vyplývajícími. Navíc se jejich technický stav poškozuje neustálým utlumováním ve prospěch zrovna fungujících OZE a rychlým nabíháním do plného výkonu, když nesvítí slunce a nefouká vítr.

Pokud ještě v Německu existují racionální politici, měli by si uvědomit, že jejich naplánovaná transformace německé energetiky postavená na závislosti na ruském zemním plynu se nyní doslova zhroutila. Putin tak chtě nechtě nasunul smrtící oprátku německé Energiewende. Aby si ji mohlo Německo zase z krku sundat, bude to chtít odvahu politiků v Berlíně se vrátit k využívání jaderné energie.

To by mělo také posílit odhodlání vlády ČR postavit dekarbonizační proces v Česku na flotile nových jaderných zdrojů a pokračování produkce z uhlí do jeho náhrady jádrem. Jakýkoli uvažovaný mezičlánek v podobě nových plynových zdrojů uvažovaných ve spojení s ruským zemním plynem nejnovější ruská agrese odsoudila do říše snů.

Autor: Milan Smutný | úterý 22.2.2022 20:17 | karma článku: 31.64 | přečteno: 1303x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7018 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Richard Neugebauer

Otloukánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Proč ten "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže" nezajistí ceny jako v Německu? A proč řetězce neposlouchají ministry?

10.12.2023 v 16:41 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ekonomický úpadek má tento název

Čím dál více lidí dnes pociťuje, že se děje něco zvláštního. Někdo to více vnímá skrz inflaci a rostoucí ceny potravin a energií, někdo jiný je pro změnu citlivější na genderová témata nebo přistěhovalectví.

10.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 44.75 | Přečteno: 5429 | Diskuse

Jiří Stržínek

Proč profesor Fiala a ani bankéř Síkela neposlouchají rady energetických odborníků,

jako jsou například doporučení od Jaroslava Míla, bývalého ředitele fy ČEZ a zmocněnce pro jadernou energetiku.

9.12.2023 v 18:37 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 891 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 85 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23302 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...