Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Kam se v inverzi schovali zelení progresivisté?

14. 11. 2021 15:17:13
Stačí se poslední dny podívat z okna: Inverze. Je denní světlo. Nehne se ani zbylý lísteček na stromě. Sluneční elektrárny navzdory překvapení pseudozelených akivistů a progresivistů v Bruselu i v Praze jsou ve výrobě rovné NULE.

Milion českých rodin i podnikatelů neví, jak mají zaplatit německé rekordní ceny elektřiny a plynu. Až skončí doba smluvní fixace, drahé energie přepadnou všechny obyvatele ČR a podniky. Zatím se vymýšlejí záplaty a zelené žebračenky na dotace drahé elektřiny a plynu, aby se skokově nezvýšil počet exekucí a z Milostivého léta se nestala nová propast bídy pro třetinu Čechů.

Receptem na rekordní ceny energie má být ještě více "obnovitelných" zdrojů. Takovou radu dal v Glasgowě mj. prezident USA Biden. To je podobné, jako když topícímu se někdo z břehu poradí, ať jde na větší hloubku. Máme v ČR solární elektrárny s kapacitou jako JE Temelín (2,16 GW), ale loni FVE vyrobily 3 % veškeré vyprodukované elektřiny (z celkem 81 TWh), ale samozřejmě jen v létě, kdy jsou z FVE přebytky všude v Evropě a kdy tolik elektřiny není potřeba. Plány ČEZ i jiných solárníků napojených na dotační penězovody státu i EU, že nás spasí slunce, jsou samozřejmě čirý nesmysl: využitelnost FVE u nás je kolem 11 %. Máme snad pracovat a žít, jen když svítí slunce?

Němci letos odstaví 3 a za rok poslední 3 funkční jaderné reaktory. V době nefunkčních OZE musí jet plná kapacita tzv. záložních uhelných zdrojů a tzv. závěrné plynové elektrárny. Když stojí kvůli dostatečné produkci z OZE, tak jim Němci v podstatě platí, jako kdyby produkovaly elektřinu, jinak by je nikdo ekonomicky nedokázal provozovat. Vedle sebe tak v SRN existuje dnes obří kapacita OZE 125 GW z větru a slunce, kterou musí paralelně doplňovat klasické zdroje, jež by utáhly v plném provozu celou spotřebu země, ale nesmí. Proto mají Němci nejvyšší cenu elektřiny v EU a jejich Lipská burza tvoří cenu i pro české podniky a domácnosti. Je jisté, že vypínané německé jaderné zdroje musí nahradit "záložní" elektrárny na ruský plyn. Proto se Němci posedlí "zelenou" změnou jménem Energiewende bez plynu od Putina neobejdou a tím budou také zvyšovat i cenu elektřiny a následně plynu. I pro Čechy.

Zemní plyn je skoro stejně emisní jako uhlí spalované v místě těžby. Proč tedy volání po plynu i v ČR? Je to očividně snaha si plynovými technologiemi opatřit miliardový byznys, který zaplatí vždy a jenom spotřebitel a daňový poplatník.

Česko je nejprůmyslovější země EU a průmysl živí 1,5 miliony lidí, tedy s rodinami polovinu obyvatel republiky. A jak na ceny energie jít lépe? Třeba ČEZ má velmi příznivé náklady na výrobu elektřiny z uhlí a hlavně z jádra (zhruba od 0,25 až do 1,50 Kč/kWh silové elektřiny), výslednou zcela jinou cenu máme každý na faktuře.

Nově nastupující vláda musí pochopit, že je úkolem státu zajistit bezpečné a cenově dostupné energie. To je větší priorita než covid a deficit rozpočtu. Cestou je pokračovat ve vyžívání českého uhlí do doby, než postavím 4,a ještě lépe 8 nových reaktorů a tomu podřídit národohospodářskou politiku a tvrdě ji prosazovat v Bruselu. Naprosto nesmyslně urychlovaná politika (spíše ideologie) Green Deal a její realizace v projektu Fit for 55 má potenciál zničit českou energetiku, ekonomiku i celou společnost a přivést k moci extremisty, kteří vyvedou ČR z EU.

Elektřina není komodita, je to základní podmínka fungování naší technologické civilizace.

Autor: Milan Smutný | neděle 14.11.2021 15:17 | karma článku: 37.31 | přečteno: 1109x

Další články blogera

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 300 | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma článku: 44.09 | Přečteno: 7018 | Diskuse

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma článku: 35.15 | Přečteno: 965 | Diskuse

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.14 | Přečteno: 6689 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Richard Neugebauer

Otloukánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Proč ten "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže" nezajistí ceny jako v Německu? A proč řetězce neposlouchají ministry?

10.12.2023 v 16:41 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 105 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ekonomický úpadek má tento název

Čím dál více lidí dnes pociťuje, že se děje něco zvláštního. Někdo to více vnímá skrz inflaci a rostoucí ceny potravin a energií, někdo jiný je pro změnu citlivější na genderová témata nebo přistěhovalectví.

10.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 44.80 | Přečteno: 5476 | Diskuse

Jiří Stržínek

Proč profesor Fiala a ani bankéř Síkela neposlouchají rady energetických odborníků,

jako jsou například doporučení od Jaroslava Míla, bývalého ředitele fy ČEZ a zmocněnce pro jadernou energetiku.

9.12.2023 v 18:37 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 891 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 85 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23303 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 38.96 Průměrná čtenost 2243

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...