Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pes české vládní politiky točící se v kruhu si kouše vlastní ocas

Politika vlády ČR vyprodukovala v podobě zdanění mimořádných zisků 10 českých velkých firem paskvil, který asi vejde do dějin jako odstrašující případ nekompetentnosti ne-li přímo stupidity hrozící dlouhodobě poškodit ekonomiku. 

Po devíti měsících váhavé nesmyslné snahy o řešení následků místo řešení skutečných příčin (a po neustálém alibistickém čekání na nařízení eurounijní vrchnosti z Bruselu) kabinet Petra Fialy předhodil českým občanům a podnikatelům rozezleným zničujícími cenami energie a nevídané inflace zdánlivě tučnou oběť. Jejich neslýchaně vysoké účty za energii má dotovat 130 miliard korun, o něž prý vláda nezvýší hrůzný deficit státního rozpočtu, ale pěkně daňově zmáčkne české firmy, jimž prý bezpracně spadly do klína mimořádné zisky. Zásadně se zdaní tři největší energetické firmy, šest předních bank a petrolejářská firma Unipetrol. Světově unikátní je české vládní řešení v tom, že nově jsou tyto firmy potrestány za úspěch nikoli dvojím, ale hned trojím zdaněním. Z principu je to špatná konstrukce, protože kdyby takto trestané firmy dobře a efektivně nepracovaly, tak by jim zisky spadlé z nebe nutně propadly mezi prsty.

Energetické firmy byly národu předhozeny v podstatě jako hlavní viníci současné mizérie nejen v cenách energie, ale v celé ekonomice. Evropská komise (EK) stanovila hraniční cenu za vyráběnou elektřinu, kdy nad velkoobchodní cenu 180 eur za MWh (asi 4,40 Kč za kWh) může být veškerý zisk podroben mimořádné dani. Ovšem EK současně rozhodla, že hraniční cenu elektřiny si každý členský stát může stanovit po svém. Takže čeští vládní a parlamentní kreativci se rozhodli např. potrestat mimořádnou daní elektřinu z jádra dražší než 70 eur/MWh, přes 170 až 230 eur za uhelné zdroje dle jejich velikosti až po „nejměkčí“ podmínky pro zdanění produkce z biomasy nad 240 eur/MWh.

Zdanění nad zastropovanou cenu je 90procentní, ale napřed se vyhrožovalo dokonce sazbou 100 %. To, co firmám zbude jako daňový základ, bude od roku 2023 do roku 2025 dle průměrných hrubých zisků z let 2018 až 2022 dále v ČR zdaněno 60% sazbou. EK doporučovala 33% sazbu. Ale na to, co z ohlodané kosti firemních zisků zůstane, bude ještě uvalena standardní korporátní daň 19 %. Výsledkem je pochopitelně bouře nespokojenosti nejen mezi dotčenými, ale mezi všemi tuzemskými firmami, jež poukazují na nejistotu podnikatelského prostředí v ČR. Řada expertů upozorňuje, že český stát čeká za daňovou politiku řada mezinárodních žalob, nemluvě o tom, že třeba banky dokáží svou daňovou povinnost dobře optimalizovat. To, že si Unipetrol vyšší daně umí kompenzovat vysokými rafinačními maržemi, všichni uvidíme na cenách pohonných hmot.

Přestože v poradním týmu vlády ČR zasedaly také všechny tři největší energetické firmy ČEZ, EPH a Sev.en Energy a jejich šéfové vysvětlovali své pozice, vláda jejich vysvětlení ignorovala. Firma EPH Daniela Křetínského po oznámeném zdanění přesunuje domicil svého podnikání z ČR, kde má jediné procento svého obratu, do zahraničí. Takže Česko napříště z letošního předpokládaného obratu 500 miliard korun díky obchodu EPH v cizině nedostane z odhadované korporátní daně 3 mld. Kč ani korunu. Také firma Sev.en Energy Pavla Tykače reagovala, že ji nezbude nic než zvýšit ceny. Ty zase bude muset stát ve větší míře obyvatelům kompenzovat.

Dominantní ČEZ v 70% vlastnictví českého státu sdělil, že zdanění není důvodem růstu cen. Ale 10. listopadu zveřejnil ceníky pro svých 3,5 milionu zákazníků, jež jdou od 1. ledna 2023 na samou hranici cen elektřiny a plynu vládou zastropovaných velkoobchodně na 6 korunách, respektive 3 Kč za kWh. Cena elektřiny od ČEZ reálně vzroste o 60 %. Když většinově česká média nesprávně informují, že je to „koncová cena“, zapomínají, že k této ceně se musí dopočítat všechny regulované složky (distribuce, systémové služby, jistič, zelená daň, stálá platba za energii) a k nim se zase dopočítá DPH. Takže konečná cena za 1 kWh v nejprodávanější sazbě D02d se bude blížit 10 korunám za kilowatthodinu elektřiny. Přitom stát obávající se dalšího zvýšení cen elektřiny převzal za více než 20 miliard náklady, jež vzrostly státní akciovce ČEPS za správu elektrické sítě a za zálohové zdroje. Navíc za občany stát platí zatím na rok 0,60 Kč z každé 1 kWh, které by musely platit domácnosti a podniky za podporu obnovitelných zdrojů (POZE). To je letos dalších asi 22 miliard z deficitního rozpočtu státu.   

Je legitimní a potřebné hovořit v podmínkách prohlubující se recese o nutnosti solidarity bohatých s chudými pro zachování sociálního smíru a kvality života naší civilizované společnosti. Experti jako ex-guvernér ČNB Jiří Rusnok ale mluví o nutnosti zvýšit korporátní daně všem firmám a současně revidovat zrušení superhrubé mzdy, která jen sama o sobě způsobila státnímu rozpočtu deficit 100 miliard. S ohledem na neschopnost západních zemí včetně Česka řešit klíčové reformy penzí, zdravotnictví a sociálního systému totiž mimořádné daně mají tendenci měnit se v trvalou daňovou zátěž. Ovšem zde již narážíme na ideologii vlády Petra Fialy, která odmítá celkové zvýšení daňové zátěže. Přitom zastropování cen vládou od 1. ledna 2023 je bianko šekem pro zisky spekulativních obchodníků s energií, což může stát české daňové poplatníky další těžké miliardy.

Vládní pětikoalice od zelených Pirátů až po deklarativně konzervativně pravicovou ODS se rozhodla vsadit na levicový model socialistického přerozdělování a alibisticky potrestat ty nejúspěšnější v tvrdém zdanění předhozené populisticky voličům. Ovšem příští rok zaplatí české domácnosti a podniky za elektřinu a plyn navíc proti loňsku na 500 miliard korun. Slibovaná dotace navíc z problematického objemu vybraných daní bude jen dalším podrážděním žlučníku nespokojených občanů. Celý zmatený tanec kolem nových daní označovaných alibisticky jako „válečné“, ještě dokresluje skutečnost, že výběrem daně měl být nesmyslně pověřen Energetický regulační úřad, který na to nemá ani odborníky, ani IT systémy. Odmítla to i Finanční správa. To se vše děje doslova pár týdnů před tím, než se mají začít připravovat faktury daňově potrestaným podnikům, aby začaly co nejdříve posílat zálohy na výběr daně, z nichž část se může podnikům nakonec v roce 2024 vracet. 

Místo aby si vláda ČR sedla se všemi zmíněnými zdaňovanými subjekty, jejichž stabilita, prosperita a podnikatelský um je klíčový pro pokračování prosperity, a nastolila společnou politiku v zájmu opětného hospodářského růstu, rozhodla se udeřit politickým kladivem na podnikatelské čarodějnice. Kde je naopak možná dohoda, že by stát napřímo na léta dopřed nakoupil od tuzemských firem energii za vzájemně výhodných podmínek dostupných (nikoli německých) cen a za dlouhodobou perspektivu podnikatelů v energetice? To by bylo skutečné řešení příčin, nikoli neefektivní a drahé záplatování následků vysokých cen v energetice, jež zásadně potencují inflaci.

Přitom například v energetice, jak nedávno překvapivě upozornil šéf ČEZ Daniel Beneš, čeká Českou republika nevyhnutelně příštích 30 let etapa biliónových investic spojená jednak s flotilou nových jaderných reaktorů, jednak s nutností pokračovat ve využívání uhlí. Místo toho vláda a parlament podnikatele v energetice tvrdými daněmi oškube až na hladovou kost. Vláda ČR argumentuje faktem, že tuto daň (windfall tax) uvalila na energetické firmy i konzervativní britská vláda. Zapomněla přitom zmínit to nejpodstatnější: vláda v Londýně vrátí z každé jedné libry vybrané jako daň 92 % zpátky, jakmile podnikatelé prokáží, že zisky reinvestovali zpětně do rozvoje svých energetických firem.

Je tristní sledovat, jak se vláda ČR ovšem v souladu s převládající zelenou dotační ideologií Evropské unie vrací k systému přerozdělování nedostatku a bídy, jež se dokonale „osvědčily“ v zaostání zemí sovětského bloku, až do jejich ekonomického a posléze politického kolapsu. Nastolený režim mimořádných daní je další pokus o ekonomické perpetuum mobile. Bohužel, vláda ČR připomíná spíše psa, který se zmateně točí v kruhu za vlastním ocasem. Přitom hrozí, že si nakonec vlastní ocas ukousne, tedy že rozvrátí prosperitu české společnosti.   

Autor: Milan Smutný | pátek 11.11.2022 17:15 | karma článku: 42,08 | přečteno: 3487x
  • Další články autora

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 28,83 | Přečteno: 708x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma: 36,43 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO2 z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma: 45,30 | Přečteno: 10083x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Zazvonil zvonec a pohádkám o čisté elektromobilitě v EU je konec

V pondělí večer 4. března vybuchla v sídle EU v Bruselu bomba, aniž by si toho klíčová média všimla: Evropský parlament přijal na návrh Evropské komise usnesení, že elektrické auto není automaticky klimaticky neutrální auto.

9.3.2024 v 0:10 | Karma: 46,92 | Přečteno: 22613x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Když se za těžké tlakové níže sejdou všechny nepříznivé faktory, říkají meteorologové takové přírodní katastrofě dokonalá bouře. Stejnojmenný film je strhujícím vzdáleným dramatem na moři, ale katastrofa energetiky Česka se blíží.

1.3.2024 v 15:02 | Karma: 35,94 | Přečteno: 1386x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nové reaktory by měli postavit Jihokorejci, Francouzi své projekty časově nezvládají

Veřejná debata o výstavbě nových jaderných reaktorů jako podmínky další prosperity ČR nabývá s blízkým výsledkem na síle. S ohledem na reference bude jihokorejská KHNP nepochybně lepší volbou než francouzská EdF.

29.2.2024 v 14:58 | Karma: 25,57 | Přečteno: 476x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Vedení EU doporučuje a prosazuje zelenou chudobu obyvatelstva členských zemí

U předáků EU i vlád členských zemí nastoupila po opojení ze zelené tranzice kocovina. Zelený ráj je v nedohlednu, obří náklady dekarbonizace devastují rozpočty států a peněženky voličů. Rozjetá mašina ideologie Green Deal skřípe.

11.2.2024 v 15:32 | Karma: 25,49 | Přečteno: 428x | Diskuse

Milan Smutný

Německu hrozí změnit se z „motoru EU v muzeum prosperity“

I když v německých mainstreamových médiích nadále převládá podpora zelené tranzice Německa pod proslulým názvem Energiewende, v zemi roste nevole nad obrovskými náklady na dekarbonizaci, které politici před voliči skrývali.

30.1.2024 v 17:02 | Karma: 38,93 | Přečteno: 1941x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Pachuť z oslavných tirád na německé občasné zdroje energie

Média široce komunikovala zprávu o tom, jak v r. 2023 Německo vyrobilo už 55 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Výsledek deklasuje pokles ekonomiky, drahá energie a závislost na emisních zdrojích a dovozu elektřiny.

5.1.2024 v 16:45 | Karma: 37,39 | Přečteno: 1465x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Přijetí eura za vládu ČR a další státní instituce jejich domácí úkoly neudělá

Novoroční projev prezidenta oprášil léta zanedbané téma přijetí společné měny euro v ČR. Strhla se politická i mediální mela. Je to naprosto zástupný problém místo řešení daleko naléhavějších otázek ekonomiky a společnosti.

4.1.2024 v 20:03 | Karma: 33,91 | Přečteno: 1010x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

S koncem německých dotací e-aut se smráká i nad konceptem násilné elektromobility v EU

Německo, vůdčí země přechodu na světlé zelené zítřky, narazila. Došly dotační peníze. S tím současně nastává soumrak násilně prosazované elektromobily v celé Evropské unii.

20.12.2023 v 14:56 | Karma: 34,52 | Přečteno: 991x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

COP28 v Dubaji: cirkus jalových proklamací, falešné morálky a pokrytectví

28. pokračování konference OSN o klimatu v Dubaji končí. Delegáti z 200 států jedou domů. Poprvé v historii konferencí COP se v závěrečném dokumentu hovoří o nutnosti konce fosilních paliv. Jejich spotřeba však ve světě roste.

14.12.2023 v 20:27 | Karma: 34,72 | Přečteno: 847x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma: 21,00 | Přečteno: 376x | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma: 44,14 | Přečteno: 7136x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma: 35,21 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma: 45,15 | Přečteno: 6709x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Proč v Česku nemůže vzniknout gigafactory na výrobu baterií elektroaut

Koncern VW dnes oznámil – a česká vláda potvrdila – že nemá zájem postavit u Plzně novou továrna na baterie pro elektrická auta. Prudce klesající zájem o elektromobily a drahota elektřiny v Česku to znemožňují.

1.11.2023 v 23:30 | Karma: 41,87 | Přečteno: 3320x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Dle tarifů ERÚ zdraží elektřina o desítky procent a vláda tedy lže, že nikoli

Kolem „návrhu“ regulovaných cen elektřiny od Energetického regulačního úřadu nastal dle očekávání obrovský rozruch. Vyplývá z něj významný růst cen elektřiny, v D02d o 28 %. Vláda to hned v rozporu s fakty popřela.

1.11.2023 v 18:08 | Karma: 35,62 | Přečteno: 1149x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Kapacita baterii elektroauta nepatří až tak zcela majiteli vozu

Kvůli vypínání stabilních zdrojů elektřiny politikou dekarbonizace se rýsuje brzký deficit elektřiny v síti zemí EU. S pomocí baterií elektroaut se má tento deficit významně zmenšit. Ovšem na úkor mobility majitelů elektromobilů.

19.10.2023 v 19:25 | Karma: 32,03 | Přečteno: 978x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Ministři Fialovy vlády se bojí občanům říkat pravdu i o drahé elektřině

S pohledem na zadlužení ČR musely dosud dotované položky cen elektřiny přejít na občany a podniky. Nedůstojným lavírováním kolem faktu, že nakonec vše zaplatí spotřebitelé, vláda doložila, že nechce občanům říkat pravdu.

26.9.2023 v 9:00 | Karma: 36,16 | Přečteno: 1246x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 120
  • Celková karma 36,85
  • Průměrná čtenost 2384x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik