Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bez importované „elektrické špíny“ z ČR Rakousko zvládne energetiku jen těžce

V pokrytectví v energetickém hospodaření je vlastně Rakousko konzistentní: sice by bez neustálého importu „špinavé“ i jaderné elektřiny z Česka energeticky přežilo jen těžce a určitě nákladněji, ale soudí se proti atomu neustále. 

Jako se již opakovaně v minulosti antijaderné Rakousko soudilo, minulý týden podalo žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie za to, že Evropská komise (EK) a po ní také Evropský parlament zařadily zatím jen dočasně jádro do taxonomie podporovaných a životnímu prostředí přátelských zdrojů. Ani to, že to bylo v tandemu s podporou zemního plynu jako přechodné energetické komodity, rakouské strážce ekologické čistoty (což jim nebrání v masivním využívání zemního plynu) neuchlácholilo. Podle Rakušanů se k žalobě přidá také Lucembursko, sdělila rakouská ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová. Tato ministryně za spoluvládní stranu rakouských Zelených si už v létě vysloužila pozornost evropských médií, když v kritice EK uvedla, že příslušný legislativní akt Brusel provedl ve stylu Nacht-und-Nebel. Stejnojmenný rozkaz vydal v roce 1941 vůdce třetí říše Adolf Hitler a na jeho základě bylo uneseno na 7000 oponentů nacistů z okupované Francie, Belgie, Lucemburska, Nizozemska a Norska, kdy stovky z nich skončily na popravišti.

Vládní politička Rakouska, země, v níž se nejmasovější vrah světa Hitler v Braunau u Innu v Horních Rakousích narodil a jejíž další nacističtí hrdlořezi původem z alpské země byli odsouzeni jako váleční zločinci mezinárodním tribunálem v Norimberku, neváhala sáhnout k takovému nechutnému argumentačnímu cynismu, aby zdůvodnila přesvědčení své i celé vlády ve Vídni, že „jaderná energie je technologií minulosti, jejíž nebezpečnost pro člověka a prostředí je jednoznačně zdokumentována“. Zelení se dostali do rakouské vlády, v níž mají šest ministrů, poprvé v historii v roce 2019.

Rakušané chtěli v 70.  letech – ostatně jako velká část evropských zemí včetně ČSSR – postavit svou energetiku většinově na jádru, přičemž v plánu měli dokonce šest jaderných elektráren (JE). První z nich byla dokončena v roce 1978 v Zwentendorfu na Dunaji, 60 km severozápadně od Vídně a měla výkonem 700 MW krýt 10 % tehdejší spotřeby elektřiny v zemi. Rakouská vláda ke zprovoznění atomové elektrárny vyhlásila referendum, přičemž kancléř Bruno Kreisky velmi nešťastně spojil všelidové hlasování o atomu se svým setrváním ve funkci. Z odporu Rakušanů proti kabinetu sociální demokracie v čele s Kraiským se stal tak současně protest proti jaderné elektrárně, kde rozhodl nejtěsnější poměr hlasů 50,47 : 49,53 %. Z 2/3 zúčastněných oprávněných voličů rozhodlo proti elektrárně, tedy vlastně proti Kreiskému necelých 20 000 Rakušanů. Kancléř Kreisky přitom zůstal ve funkci dalších pět let, ale z atomové elektrárny Zwentendorf je nefunkční pomník promrhaných miliard. Jak přitom nevzpomenout na vznik referenda o vystoupení Velké Británie z EU, což je jasným ponaučením, že politici v zastupitelských demokraciích by neměli své osobní ambice spojovat s všelidovým hlasováním o klíčových aspektech bezpečnosti své země.  

Od té doby se Rakousko v Evropě vyprofilovalo jako stát, který atakuje všechny země, které si chtějí byť jen začít s mírovým využíváním atomu. Proč tedy ve Vídni sídlí klíčová Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která je prestižním světovým dozorem nad bezpečným využíváním atomu pro mírové účely? Neměla by vláda ČR nabídnout jako nové sídlo Prahu? Rakousko žalovalo v minulosti Británii za veřejnou podporu JE Hinkley Point, snažilo se překazit zprovoznění nových bloků JE ve slovenských Mochovcích, bojuje proti stavbě JE v Maďarsku a v neposlední řadě také „sponzoringem“ českých odpůrců kladlo masivní překážky dostavbě JE Temelín. Samozřejmě už začínají v Rakousku zatím na úrovni zemského hejtmanství v Horních Rakousích stupňovat kritiku plánů výstavby dvou nových bloků v JE Dukovany a dalších dvou v JE Temelín a také tam plánované stavby malého modulárního reaktoru. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) kritiku označil za absurdní a připomněl rakouským partnerům, že energetický mix je plně v kompetenci suverénních národních států v EU.

Česká politická reprezentace by měla rakouským partnerům připomenout zcela zásadní věc: Rakousko se totiž bez stálého dovozu elektřiny z českých uhelných a také jaderných elektráren neobejde. Proč? Díky hornatému povrchu Rakouska s dostatkem vody Rakousko 75 procent elektrické energie vyrábí z obnovitelných zdrojů, hlavně v běžných a přečerpávacích vodních elektrárnách. Na rozdíl například od Němců si Rakušané nenechali turistická atraktivní panoramata Alp znetvořit obřími větrnými elektrárnami, nichž jen některé provozuje trochu nelogicky v rovině směrem k hranicím Maďarska. Velmi významnou část ovšem Rakušané musejí produkovat v paroplynových elektrárnách (PPE -  11. října ve 13:00 hodin přehled na portále Electricitymap ukázal, že zemním plynem kryli 27 % spotřeby elektřiny), takže mají i navzdory ruské agresi na Ukrajině stále  „nadstandardní“ vztahy s diktátorským režimem Vladimíra Putina. Rakousko tak svou posedlostí bojem s emisemi podobně jako Německo samo vlezlo do Putinovy smyčky energetického vydírání.

Ovšem přečerpávací elektrárny pracují na principu využití přebytků elektřiny hlavně v noci pro naplnění nádrží postavených výše, z nichž voda pak v klasických turbínách vyrábí elektřinu v době poptávky. Jak vyplývá z bilance výroby, spotřeby a exportu elektřiny např. v 1. čtvrtletí 2022 na webu www.eru.cz, z České republiky Rakušané od ledna do konce března dovezli 3 TWh, tedy tři miliardy kilowatthodin elektřiny. I když zase část své elektřiny Rakušané prodávají někdy Maďarsku či Slovinsku (viz aktuální přehled na portále Electricitymap), dominance importu z Česka je jasná. Jejich antijaderný pokřik je tak čirým pokrytectvím, nemluvě o tom, že Rakušané se v energetice rádi deklarují jako „zelená“ země. To ostatně platí pro všechny pokrytecké statistiky produkce emisí v zemích EU, jež by měly být korigovány ohledně SPOTŘEBY emisí v podobě dovážených produktů do bohatých zemí EU z celého světa, kde na bilancí emisní výroby v Číně, Indii, Jižní Americe atd. v EU jaksi rádi zapomínají, S tím, jak drahá energie spolehlivě vyvede energeticky náročný průmysl za hranice EU, tento problém bude eskalovat a stále více bude dokazovat absurditu dekarbonizační zelené ideologie Green Deal for Europe, tedy Zelená dohoda pro Evropu a emisní špína za její hranice.     

Nepochybně v diskusi k tomuto článku zazní výzvy, abychom s vývozem elektřiny do Rakouska skoncovali, když se tamním politikům nelíbí zdroje, z nichž se v ČR elektřina vyrábí (celoroční průměr znamená 43 % z uhlí a 37 % z jádra, pro srovnání 2,75 % ze solárů). Dokonce se v Rakousku prodávají za tisíce eur speciální krabičky, které při zapojení do sítě bytu či domu prý spolehlivě odkloní elektřinu z atomu. Jak vidno, na ideologické zaslepenosti, alarmismu a neznalosti fyziky se v Rakousku dá vydělat podvodně majlant. Takhle ale Česko vůči jižnímu sousedovi jako spolehlivý partner v EU jednat nemůže. Ovšem pro Rakušany by měla sdělit zásadní zprávu společnost ČEZ. V důsledku své zelené politiky totiž bude ČEZ odstavovat stabilní, nicméně emisní uhelné zdroje a nahrazovat je novými solárními elektrárnami. Takže z tohoto plánu vyplývá, že už v roce 2025 bude muset Česká republika dovážet vedle plynu a ropy také elektřinu a celková bilance exportu a importu (nyní až 12 % produkce vyvážíme) se změní v deficitní. Jak známo, například pro noční (ale i zimní) zásobování rakouských přečerpávacích zdrojů, ale také českého průmyslu, nebudou české solární zdroje funkční.

Dle analýzy firmy ČEPS bude mít ve střední Evropě v roce 2030 exportní kapacitu jen Slovensko díky jaderným zdrojům. Všechny ostatní státy včetně Česka budou muset i elektřinu masivně dovážet. Odkud a za kolik? Fungování trhu v jeho klíčové podstatě nabídky a poptávky, jak dokazují nynější ceny deficitních energetických komodit, si právě několik měsíců zkoušíme na živo, spíše až na krev. Jde o to, zda slepou sázkou na občasné zdroje energie, ideologicky podmíněným vypínáním stabilních zdrojů z uhlí a strašně dlouhého časového horizontu složité výstavby nových jaderných zdrojů mezitím organismus energetiky, ekonomiky a celé sociální soudružnosti nevykrvácí.    

Autor: Milan Smutný | úterý 11.10.2022 16:27 | karma článku: 41,03 | přečteno: 4257x
  • Další články autora

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 28,94 | Přečteno: 720x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma: 36,44 | Přečteno: 1025x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO2 z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma: 45,30 | Přečteno: 10094x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Zazvonil zvonec a pohádkám o čisté elektromobilitě v EU je konec

V pondělí večer 4. března vybuchla v sídle EU v Bruselu bomba, aniž by si toho klíčová média všimla: Evropský parlament přijal na návrh Evropské komise usnesení, že elektrické auto není automaticky klimaticky neutrální auto.

9.3.2024 v 0:10 | Karma: 46,92 | Přečteno: 22651x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Když se za těžké tlakové níže sejdou všechny nepříznivé faktory, říkají meteorologové takové přírodní katastrofě dokonalá bouře. Stejnojmenný film je strhujícím vzdáleným dramatem na moři, ale katastrofa energetiky Česka se blíží.

1.3.2024 v 15:02 | Karma: 35,95 | Přečteno: 1404x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 120
  • Celková karma 36,86
  • Průměrná čtenost 2384x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik