Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si Rusko prostřednictvím „sponzoringu“ zajišťovalo agresivní geopolitické zájmy v EU

Na pozadí Putinovy války na Ukrajině se potvrdilo, že sponzoring tzv. ekologických firem i některých politiků v EU ze strany ruského státního plynárenského gigantu Gazprom měl jediný cíl – vybudovat závislost na ruském plynu.

Dlouhá léta se kolem těchto faktů chodilo po špičkách, nyní se potvrdilo, že tzv. sponzoring ekologických firem i politických stran v EU ze strany ruského státního plynárenského gigantu Gazprom měl samozřejmě jediný cíl – učinit země EU závislými na ruském zemním plynu. Předáci řady ekologických organizací i amorální politici se doslova za „30 stříbrných“ nechali koupit a stali se aktivními pohůnky zájmů Kremlu. Rusko si tak dlouhá léta budovala jak závislost na ruských energetických surovinách, tak si získalo obrovské finanční zdroje pro financování agresivních geopolitických plánů vládce Kremlu Vladimira Putina. A z této závislosti se země EU ještě dlouho nedokážou vymanit. Podle kvalifikovaných výpočtů jen za plyn a ropu země EU každý den i v době Putinovy války na Ukrajině posílají do Moskvy 800 milionů eur!

V sídle Evropské unie se donedávna tvrdilo, že vedle angličtiny a francouzštiny zní v Bruselu nejčastěji ruština, jazyk nejaktivnějších lobbistů. A pak to šlo docela prostě. Klíčová ruská firma pro plnění státního rozpočtu Ruské federace Gazprom vydělila ze svých zisků doslova drobné a koupila si jimi očividně vliv v klíčových ekologických organizacích, ale také politických stranách a samozřejmě vyhaslé politické hvězdy, které obdařila skvěle placenými posty členů správních rad v různých firmách ruského plynárenského a ropného průmyslu. A stoupenci solární a větrné energie zjistili, že v plynařské lobby získali nejlepší spojence (a financiéry) svých pseudozelených plánů, protože přerušovaná produkce ze slunce a větru potřebuje spolehlivou zálohu. Nejlépe z elektráren na ruský plyn. Ostatně příznivci špičkového evropského fotbalu si také vzpomenou na logo Gazpromu.

Teprve teď, když režim Vladimira Putina také za peníze Evropanů zaplacené za ruské energetické suroviny genocidně likviduje Ukrajinu, se ukazuje pravdivost varování polského listu Gazeta Wyborcza už z 6. dubna 2011, že ruský Gazprom si cíleně buduje lobbistickou pozici v Německu. Tehdejší varování Poláků na adresu Evropské komise ve formě interpelace v Evropském parlamentu, že jde zřejmě o korupční jednání, nebylo ale tehdy vyslyšeno.

A jak to vše proběhlo? World Wild Fund (WWF) Německo v čele s Jochenem Lampem a společnost Přátelé země (BUND) s její šéfkou Corinnou Cwielag, se stali předsedou, respektive místopředsedkyní nové nadace, když společně s Nord Stream AG založily „environmentální“ nadaci — Naturschutzstiftung Deutsche Ostee. Přidala se také i spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Společnost Nord Stream AG (v čele s bývalým kancléřem SRN za SPD Gerhardem Schröderem stavěla od roku 2005 plynovod Nord Stream 1 a posléze Nord Stream 2 s kapacitou každý 55 miliard m3 plynu ročně) kontrolovaná většinově ruským Gazpromem poskytla nadaci sponzorský dar. A najednou se z tehdejších dosavadních zuřivých odpůrců baltských plynovodů Nord Stream stali jeho obhájci. Přitom WWF a BUND už proti projektu baltských plynovodů dokonce zahájily soudní řízení. Nejednou ze všeho sešlo, protože firma Nord Stream slíbila „financovat ochranu životního prostředí“.

 A kolik stála tato výhodná lobby zmíněných ekologických organizací, když víme, že oba plynovody po dně Baltského moře z Ruska do Německa byly skutečně úspěšně vybudovány? Z tiskové zprávy Nord Stream AG opravdu víme jen o počátečních 10 milionech eur, což je opravdu mizerně malá investice se skvělou návratností. Jen Němci do Ruska i za nynější Putinovy války proti Ukrajině za plyn do Moskvy posílají 300 milionů eur každý den! A to přesto, že Nord Stream 2 byl pod tlakem mezinárodní i německé veřejnosti kvůli ruské agresi uložen (zatím nikoliv zrušen!) „k ledu“, jeho starší sestra NS 1 funguje plně ke spokojenosti obchodních partnerů Německa a Ruska.

Nord Stream AG se sídlem ve švýcarském Zugu je mezinárodním konsorciem pěti velkých společností založených v roce 2005 za účelem plánování, výstavby a následného provozu dvou 1224 kilometrů dlouhých plynovodů přes Baltské moře. Pěti akcionáři konsorcia jsou Gazprom International Projects LLC, Wintershall Dea AG, PEG Infrastruktur AG, NV Nederlandse Gasunie a ENGIE. Gazprom International Projects LLC drží 51% podíl v projektu plynovodu.

Je pozoruhodné, že podobným příkladem mechanismu ruského lobbismu je Belgie. Současná belgická federální ministryně energetiky Tinne Van der Straetenová z ekologické Groen Party (Strana zelených) byla před svým nástupem do úřadu spolumajitelkou (50% partnerkou) advokátní kanceláře, jejímž klíčovým klientem nebyl nikdo jiný než Gazprom. Když se v roce 2020 stala ministryní energetiky, Van der Straetenová pracovala na úplné demontáži belgického parku jaderných elektráren, a to v souladu s 20 let trvajícím odhodlaným bojem ochránců životního prostředí. Smyslem bylo nahradit je samozřejmě - paroplynovými elektrárnami se surovinou pochopitelně hlavně od Gazpromu.

Je to samozřejmě jaderný průmysl, který často nejlépe ukazuje naprostou nesmyslnost některých ekologických organizací lobbujících za taková řešení, jež budou potřebovat nakonec zemní plyn, hlavně ten ruský. Zatímco tyto organizace neustále přísahají na snižování emisí CO2, vidíme, že požadují nahradit zdroje energie, který neprodukuje téměř žádné CO2, fosilními palivy, jako je zemní plyn, která vypouštějí čtyřicetkrát více. V Belgii zelené strany Ecolo a Groen výslovně obhajují nahrazení jaderných reaktorů plynovými elektrárnami. A Belgie zatím skutečně odchod od jádra plánuje. A to vše se děje pod hlavičkou unijní politiky Green Deal, která přísahá na boj s CO2.

Ruská agrese proti Ukrajině, kdy Putinova armáda je spolufinancována evropskými nákupy ruského plynu a ropy, vyžaduje, aby evropské orgány činné v trestním řízení zaměřily plnou pozornost na tyto „sponzorské“ praktiky některých zelených organizací, za nimiž se také skrývají agresivní geopolitické zájmy ruského předáka Vladimíra Putina. Protože u řady ekologických organizací v zemích EU včetně Česka platí heslo: „Koho chleba jím, toho píseň zpívám.“ Ta píseň by každopádně neměla mít noty sepsané v Kremlu.  

Autor: Milan Smutný | středa 16.3.2022 1:41 | karma článku: 30,90 | přečteno: 1354x
  • Další články autora

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 28,84 | Přečteno: 712x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma: 36,43 | Přečteno: 1021x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO2 z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma: 45,30 | Přečteno: 10087x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Zazvonil zvonec a pohádkám o čisté elektromobilitě v EU je konec

V pondělí večer 4. března vybuchla v sídle EU v Bruselu bomba, aniž by si toho klíčová média všimla: Evropský parlament přijal na návrh Evropské komise usnesení, že elektrické auto není automaticky klimaticky neutrální auto.

9.3.2024 v 0:10 | Karma: 46,92 | Přečteno: 22629x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Když se za těžké tlakové níže sejdou všechny nepříznivé faktory, říkají meteorologové takové přírodní katastrofě dokonalá bouře. Stejnojmenný film je strhujícím vzdáleným dramatem na moři, ale katastrofa energetiky Česka se blíží.

1.3.2024 v 15:02 | Karma: 35,95 | Přečteno: 1395x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nové reaktory by měli postavit Jihokorejci, Francouzi své projekty časově nezvládají

Veřejná debata o výstavbě nových jaderných reaktorů jako podmínky další prosperity ČR nabývá s blízkým výsledkem na síle. S ohledem na reference bude jihokorejská KHNP nepochybně lepší volbou než francouzská EdF.

29.2.2024 v 14:58 | Karma: 25,57 | Přečteno: 477x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Vedení EU doporučuje a prosazuje zelenou chudobu obyvatelstva členských zemí

U předáků EU i vlád členských zemí nastoupila po opojení ze zelené tranzice kocovina. Zelený ráj je v nedohlednu, obří náklady dekarbonizace devastují rozpočty států a peněženky voličů. Rozjetá mašina ideologie Green Deal skřípe.

11.2.2024 v 15:32 | Karma: 25,49 | Přečteno: 428x | Diskuse

Milan Smutný

Německu hrozí změnit se z „motoru EU v muzeum prosperity“

I když v německých mainstreamových médiích nadále převládá podpora zelené tranzice Německa pod proslulým názvem Energiewende, v zemi roste nevole nad obrovskými náklady na dekarbonizaci, které politici před voliči skrývali.

30.1.2024 v 17:02 | Karma: 38,93 | Přečteno: 1941x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Pachuť z oslavných tirád na německé občasné zdroje energie

Média široce komunikovala zprávu o tom, jak v r. 2023 Německo vyrobilo už 55 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Výsledek deklasuje pokles ekonomiky, drahá energie a závislost na emisních zdrojích a dovozu elektřiny.

5.1.2024 v 16:45 | Karma: 37,39 | Přečteno: 1467x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Přijetí eura za vládu ČR a další státní instituce jejich domácí úkoly neudělá

Novoroční projev prezidenta oprášil léta zanedbané téma přijetí společné měny euro v ČR. Strhla se politická i mediální mela. Je to naprosto zástupný problém místo řešení daleko naléhavějších otázek ekonomiky a společnosti.

4.1.2024 v 20:03 | Karma: 33,91 | Přečteno: 1010x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

S koncem německých dotací e-aut se smráká i nad konceptem násilné elektromobility v EU

Německo, vůdčí země přechodu na světlé zelené zítřky, narazila. Došly dotační peníze. S tím současně nastává soumrak násilně prosazované elektromobily v celé Evropské unii.

20.12.2023 v 14:56 | Karma: 34,52 | Přečteno: 991x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

COP28 v Dubaji: cirkus jalových proklamací, falešné morálky a pokrytectví

28. pokračování konference OSN o klimatu v Dubaji končí. Delegáti z 200 států jedou domů. Poprvé v historii konferencí COP se v závěrečném dokumentu hovoří o nutnosti konce fosilních paliv. Jejich spotřeba však ve světě roste.

14.12.2023 v 20:27 | Karma: 34,72 | Přečteno: 847x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma: 21,00 | Přečteno: 376x | Diskuse

Milan Smutný

Prestižní studie USA: LNG je pro planetu emisně mnohem horší než spalování uhlí

Mezi experty na energetiku vybuchla atomovka. Přední vědec z Cornellovy univerzity v USA v analýze konstatoval, že LNG je pro planetu kvůli úniku metanu emisně mnohem horší než spalování uhlí. EU včetně Česka přitom na LNG sází.

14.11.2023 v 20:06 | Karma: 44,14 | Přečteno: 7137x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Německo v dotacích energie sabotuje Green Deal, Česko své podniky chránit nemíní

Německá vláda zadotovala na příští roky všechny své výrobní podniky poklesem spotřební daně z elektřiny téměř na nulu. Green Deal tak sabotuje. Vláda ČR tuzemské firmy bez podpory vystaví zničující konkurenci a Green Deal plní.

11.11.2023 v 2:24 | Karma: 35,21 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

8.11.2023 v 8:00 | Karma: 45,15 | Přečteno: 6709x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Proč v Česku nemůže vzniknout gigafactory na výrobu baterií elektroaut

Koncern VW dnes oznámil – a česká vláda potvrdila – že nemá zájem postavit u Plzně novou továrna na baterie pro elektrická auta. Prudce klesající zájem o elektromobily a drahota elektřiny v Česku to znemožňují.

1.11.2023 v 23:30 | Karma: 41,87 | Přečteno: 3320x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Dle tarifů ERÚ zdraží elektřina o desítky procent a vláda tedy lže, že nikoli

Kolem „návrhu“ regulovaných cen elektřiny od Energetického regulačního úřadu nastal dle očekávání obrovský rozruch. Vyplývá z něj významný růst cen elektřiny, v D02d o 28 %. Vláda to hned v rozporu s fakty popřela.

1.11.2023 v 18:08 | Karma: 35,62 | Přečteno: 1149x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Kapacita baterii elektroauta nepatří až tak zcela majiteli vozu

Kvůli vypínání stabilních zdrojů elektřiny politikou dekarbonizace se rýsuje brzký deficit elektřiny v síti zemí EU. S pomocí baterií elektroaut se má tento deficit významně zmenšit. Ovšem na úkor mobility majitelů elektromobilů.

19.10.2023 v 19:25 | Karma: 32,03 | Přečteno: 978x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Ministři Fialovy vlády se bojí občanům říkat pravdu i o drahé elektřině

S pohledem na zadlužení ČR musely dosud dotované položky cen elektřiny přejít na občany a podniky. Nedůstojným lavírováním kolem faktu, že nakonec vše zaplatí spotřebitelé, vláda doložila, že nechce občanům říkat pravdu.

26.9.2023 v 9:00 | Karma: 36,16 | Přečteno: 1246x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 120
  • Celková karma 36,85
  • Průměrná čtenost 2384x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik