Energie z jádra emisně čistší než ze slunce a větru

3. 12. 2021 1:53:22
<p>Dvě nejnovější studie potvrdily očekávaní energetických expertů: jaderná elektrárna je v celém svém životním cyklu na emise CO₂ čistší než solární a větrné elektrárny, po nichž zůstane stále naléhavější recyklační problém. </p>

Poslední listopadový týden přinesl potvrzení toho, v co jsem v případně jaderné energetiky nejen já věřil, a také skutečností, jichž jsme se v násilném prosazování tzv. obnovitelných zdrojů mnozí obávali. Francouzská energetická společnost EDF, mimochodem reálný dodavatel nových jaderných reaktorů pro ČR, zveřejnila studii týkající se emisí CO2 britské elektrárny Hinkley Point C, kterou dokončuje. Ukázalo se v ní, že tato jaderná elektrárna vyprodukuje elektřinu "čistší" než offshore větrné parky a velké solární parky během celého životního cyklu. Studii zpracovala společnost Ricardo Energy & Environment a nezávisle posoudili konzultanti z WSP. Vše je opřeno o závěry IPCC.

Výsledky studie ukazují, že 1 kWh elektřiny vyrobená v jaderné elektrárně vyprodukuje zhruba 5,49 g CO2 ekvivalentu/kWh. Při zohlednění distribuce elektřiny ke konečnému spotřebiteli se pak ukazatel dostane na hodnotu 10,91 g CO2/kWh. Pro srovnání udejme hodnoty IPCC pro obnovitelné zdroje: hodnoty pro offshore větrné elektrárny jsou zhruba 12 g CO2/kWh, velké solární parky pak během celého životního cyklu vyprodukují zhruba 48 g CO2/kWh. U uhelných a plynových elektráren se tento parametr pohybuje mezi 490 až 820 g CO2/kWh.

Ovšem 95 % solárních panelů používaných ve světě se dnes vyrábí v Číně díky levné energii z uhlí (pomineme-li otrockou práci Ujgurů), pak se dopraví přes oceán loděmi spalujícími mazut a po skončení životnosti jdou složitě recyklovat, pokud vůbec. Zachycuje IPCC všechny emise v takto pojatém životním cyklu? Asi sotva, což byl zřejmě důvod, proč Evropská komise nepožadovala pro sluneční a větrné zdroje stejně jako pro baterie elektromobilů emisní analýzu v celém jejich životním cyklu. Zato neustále zkoumá udržitelnost jaderné energetiky, bez níž jsou dekarbonizační cíle už čirý nesmysl.

Jak potvrdil Matthew Davies, technolog z univerzity ve Swansea, svět vůbec nemá vyřešenou recyklaci solárních panelů, na nichž řada vyspělých zemí Západu staví svou dekarbonizační strategii přechodem na tzv. obnovitelné zdroje, hlavně ze slunce a větru. Podle Daviese, který se jinak zjevně odvolává na Mezinárodní recyklační agenturu, rostoucí objem solární energetiky znamená, že v roce 2050 nám ze solárního boomu zůstanou nejméně 4 miliardy solárních panelů na odpis, s hmotností 78 milionů tun. Podle Daviese je jejich recyklace v současnosti prakticky nemožná, protože tak ani nebyly konstruovány. Z panelů se dostane sotva 1 % surovin a zbytek z více než 90 % křemíkové sklo se rozdrtí s maximálním využitím pro stavební hmoty.

Stejně jako Mezinárodní agentura pro energii (IEA) počátkem května v rozsáhlé studii také tento britský expert poukázal na rostoucí rabování zdrojů surovin na planetě a upozorňuje, že „ze třicítky nejvzácnějších kovů a minerálů, prvků, bez nichž se při budování udržitelné energetiky neobejdeme, přitom recyklujeme méně než 1 % užitého objemu. A to myšlenky udržitelnosti jednoznačně kompromituje, protože výchozích surovin pro budování solární a větrné energetiky nemáme neomezené množství.“ Davies pranýřuje skutečnost, že loni se na planetě vytěžilo, zpracovalo a použilo přes 100 miliard tun surovin, ale jen 8,6 % z toho bylo recyklováno a znovu použito. A obnovitelné zdroje energie tento globální trend jednostranné spotřeby kopírují. Nejsou v tom o nic lepší, než fosilní paliva,“ konstatuje Davies.

Na problém (ne)recyklovatelnosti poukázal už před třemi roky přední světový expert na klima a energetiku Michael Shellenberger. Ve svém článku upozornil, že recyklační náklady na FVE jsou větší než na původní výrobu. https://www.forbes.com/sites/michaelshellenberger/2018/05/23/if-solar-panels-are-so-clean-why-do-they-produce-so-much-toxic-waste/?sh=6f54410c121c. To je tedy zásadní ekonomický problém, protože cena obnovitelných zdrojů by tyto recyklační náklady musela obsahovat a její údajná cenová výhodnost by se tím deklasovala.

Britský technolog Davies ve svém článku zdůraznil potřebu konstrukce nové generace solárních panelů právě s ohledem na snadnější recyklaci. Ovšem jestliže jen Německo chce mít v roce 2045 miliony tun nových solárních panelů s plánovanou kapacitou 385 GW (!!!) proti současným cca 50 GW, tak si jen prosťáček může myslet, že se tím s 95 % monopolní výrobce Čína nechá brzdit. Take it or leave it. Ber nebo nech být (vezmou jiní). Poptávající země budou rády, že panely a za patřičně zvýšené ceny vůbec dostanou, o čemž v těchto šílených objemech a surovinové náročnosti lze vážně pochybovat.

Také my máme v ČR díky dotačně solárnímu boomu do roku 2010 nainvestováno ve velkých FVE 2,1 GW, což je až 200.000 tun brzkého solárního odpadu. Má se za to, že řada z panelů po roce 2030, kdy skončí kriminálně vysoká dotační podpora z kapes nás, daňových poplatníků, zdegradují a ukončí svou životnost. Mají příslušné orgány českého státu ujasněno, jaký bude osud těchto solárních elektráren, aby nezatížily životní prostředí a opět také českého daňového poplatníka? Pro srovnání: z každé jedné MWh vyrobené elektřiny z českých jaderných elektráren se platí 55 korun ukládaných na vázaný účet, z něhož se bude platit pozdější likvidace. Dlužno připomenout, že Dukovany a Temelín ročně vyrobí zhruba 30 TWh elektřiny. Existují takové poplatky pro solární barony?

Evropská komise stále váhá s tím, aby zařadila jadernou energii do taxonomie podporovaných zdrojů. Spolu s tím mělo být podpořeno také využití zemního plynu, který je sice emisní, ale bez jeho spalování v „rezervních“ elektrárnách nelze kompenzovat zejména v Německu nestabilní a přerušovanou výrobu z větru a slunce. Zastánci obou zdrojů prý měli ustoupit a vzájemně si jádro a plyn podpořit. Ovšem součástí nastupující vlády v EU nejvlivnějším Německu je strana Zelených, která odmítá jak uhlí, tak jádro a nově i zemní plyn. Takže Evropská komise váhá. Za současné zimy bez větru a slunce zachraňují německou energetiku z drtivé většiny všechny druhy uhlí, plyn a stále ještě reaktory před brzkým zavřením. Německé emise CO₂ jsou v nejhorších dnech bez OZE i 600 g/kWh, tedy 60x větší než stabilní super nízké emise z atomových elektráren.

Znovu se tak v realitě potvrzuje, že ideologie pseudozelené změny a dekarbonizace je postavená na slepé víře, popírá přírodní zákony a fakta, sází na technologie, které dosud funkční a efektivní neexistují, a nemá s realitou nic společného a je naopak zcela v rozporu s plánovanými cíli. Jak nevzpomenout na sovětskou skutečnost světlých zítřků i v bývalém vazalském Československu, kdy se točil kolovrátek propagandistického ujišťování: Vjso budět, vsjo budět charašo. Nebylo.

Autor: Milan Smutný | pátek 3.12.2021 1:53 | karma článku: 28.22 | přečteno: 664x

Další články blogera

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO₂ z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma článku: 45.27 | Přečteno: 9929 | Diskuse

Milan Smutný

Zazvonil zvonec a pohádkám o čisté elektromobilitě v EU je konec

V pondělí večer 4. března vybuchla v sídle EU v Bruselu bomba, aniž by si toho klíčová média všimla: Evropský parlament přijal na návrh Evropské komise usnesení, že elektrické auto není automaticky klimaticky neutrální auto.

9.3.2024 v 0:10 | Karma článku: 46.91 | Přečteno: 22274 | Diskuse

Milan Smutný

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Když se za těžké tlakové níže sejdou všechny nepříznivé faktory, říkají meteorologové takové přírodní katastrofě dokonalá bouře. Stejnojmenný film je strhujícím vzdáleným dramatem na moři, ale katastrofa energetiky Česka se blíží.

1.3.2024 v 15:02 | Karma článku: 34.56 | Přečteno: 826 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 597 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 119 Celková karma 37.80 Průměrná čtenost 2401

Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...